mcdonaldlaşma örneği

bana mcdonaldlaşma örneği lazım bir kaç tane ama böyle farklı bir şeyler olsa iyi olur. ilk akla gelen hastaneler filan zaten cepte. bir el attın şöyle güzel bir şeyler yazabileyim üstüne..

Üniversiteler ülkedeki en belirgin örnek işte.

  • rygard  (28.02.15 21:42:31)
George Ritzer - Toplumun Mcdonaldlaştırılması

Üniversiteler aklıma gelen ilk örnek. @Rygard belirtmiş zaten. Bürokrasi'yi ekleyeyim ben de.
  • protector  (28.02.15 21:44:01 ~ 21:44:39)
evet üniversiteler ve bürokrasi benimde aklımda. daha orijinal bir şeyler yok mu? şöyle akla direkt gelmeyen.

  • holdencaulfieldd  (28.02.15 21:51:18)
tamam o zaman, organik tarım/gıda üreticiliği. hem ironik olduğundan üzerine yazmak da eğlenceli olur.

  • rygard  (28.02.15 21:53:30)
Tv kanalları.

  • atini kaybeden prens  (28.02.15 22:00:17)
@rygard bu organik tarım olayını biraz açabilir miyiz acaba?

  • holdencaulfieldd  (28.02.15 22:03:36)
Şöyle kabaca;

*Kavram ortaya atılıyor ve girişimci tarafından uygulanmaya başlanıyor.
*Girişimcinin yoğun maddi geri dönüş alması ile üretim biçimi popülarite kazanıyor ve daha fazla üretici pazara giriyor.
*Daha fazla üreticinin pazara girmesi ile formalizasyon süreci başlıyor ve büyük üretici öncelikle üretim kalite süreçlerini gözden geçirip esnetiyor, ardından lokal dağıtım gibi olmazsa olmaz temel ilkeler yıkılıyor.
*Sonuç itibariyle geldiği noktada piyasa tekeli tarafından kontrol edilen limit pozitif sonsuz sayıda üretici, sadece karlılık odaklı bir üretim formunu uygulayarak tekelin dayatması yönünde evriliyor ve niteliksiz ürün sadece dağıtıcıya para kazandıracak fiyatlandırma ile, alternatifi olan ürünün şartlarına birebir uygun ancak fiyatlandırma farkıyla pazara sunuluyor.
  • rygard  (28.02.15 22:10:11)
gıda cesitlerinin tek tipleşmesi. yerel yiyeceklerin ve tarım ürünlerinin giderek yok olmasi.

dilde mcdonaldslaşma da var. kavramlarının yerel karşılıklarının kaybolmasını örnek verirsin.
  • jaygatsby  (28.02.15 22:44:37)
günlük yazılı ve görsel basın.

  • kulkke  (01.03.15 01:21:31 ~ 01:26:36)