Yalın Üretim ve 6 Sigma

Arkadaşlar merhaba,

Yalın üretim ve 6 Sigma ile üretim ya da süreç geliştirme alanında çalışan veya bu alanda tanıdığı olan varsa birkaç soru sormak istiyorum. Şimdi olmasa bile birkaç sene içinde kariyerimi o tarafa yönlendirmek istiyorum ve açıkçası biraz tavsiyeye ihtiyacım var. Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

sor bakalım, çekmeceden 6sigma kitapçığını da çıkardım, takıldığım yerde kopyamı çekerim. ama bari burdan sor ki herkes öğrensin.

  • loveinaflipbook  (27.02.15 08:26:52)
Peki soralım:

Yalınla ilgili çok kaynak okudum, bir tane de yalın dönüşümde yalın ofisi yönettim 6 ay kadar. Kanbanlar oturtulmuş, 5S ve Kaizen ekipleri randımanlı çalışmaya başlamıştı üretim bazı ürünlerde %40'a yakın artmıştı, OEE %52'den 60'a gelmişti, tam stoklara ve TPM'e el atıyorduk ki işten ayrıldım (fabrika müdürü ile sürtüşme). 6 Sigma kısmında da KK eğitimi aldım iki tane yeşil kuşak projem var.

Peki ben özel olarak bu işi yapan şirketlerde çalışmak için ne yapmalıyım?
  • qui gon  (27.02.15 08:32:34)
ilk başta şöyle belirteyim, OEE bir ekip işi, tek başına şurdan şuraya çektim diyebileceğin bir şey değil. tüm proses ve üretim ağı dahil olarak emek vermesi gerekiyor. kaizen de fazla ufak belirtmek için, kişisel kaizenlerden ziyade gemba kaizenlere yöneltilmiş başarın var ise geçerli olacaktır ileri meslek hayatında. ama yine de bu da proses bazlı olduğu için, bir yerde çok eksik vardır, günde 1 kaizen çıkarırsın, uygularsın, başka bir yerde herşey artık belli bir seviyeye gelmiştir, ancak yeni proseslerde imkanın olur...

bu işi özel olarak yapan şirketler derken neyi kastettiğini anlamadım. yani outsource olarak bir şirkete adam gönderip de TPM'dir, 6sigma'dır o işlerini yönetebilen şirketleri kastediyorsan, ben sanmıyorum ki böyle bir şey mümkün olsun. her şirket kendi bünyasinde bulundurması lazım böyle insanları. tüm proseslere teker teker hakim olmaz zaten çok zaman alan bir iş, bir de bunun üzerine proje geliştirmek ve yönetmek ayrı meşekkatli.

ama belki de ben yanlış anladım kastettiğini...
  • loveinaflipbook  (27.02.15 08:42:43)
@loveinaflipbook

want2die arkadaş benden önce davranıp anlatmış ne demek istediğimi. Ben açıkçası belki bu işi yapan bir tanıdığı olan varsa profesyonel tavsiye alabilirim diye ummuştum, çünkü o danışmanlar kadar pratik olmasa bile onlar kadar (belki bazılarından fazladır) teorik bilgim var. Ne yapmak lazım, nasıl ilerlemek lazım onu soracaktım.

OEE konusunda haklısın, zaten saydığım işlerden hiçbirini tek başıma yapmadım, bunların tümü ekip işi ancak o ekipleri bu odağa yönlendiren ve raporlamalarını yapan bendim.
  • qui gon  (27.02.15 08:59:08)
@want2die, yalın için ok, çok daha yüzeysel bişeyler yapılabilir. ama işin içine 6sigma girerse o öyle olmaz, olamaz.

yalın çok daha basit bence 6sigma'ya göre, işin içinde hesap yok kitap yok çok fazla. qui gon arkadaş kara kuşak eğitimi aldıysa sadece yalın odaklı bir şirkette harcanır.

@qui gon, senin yazdığın ikinci mesajdan sadece kendin hakkında çıkardıklarım şunlar:
"Yalınla ilgili çok kaynak okudum, bir tane de yalın dönüşümde yalın ofisi yönettim 6 ay kadar. 6 Sigma kısmında da KK eğitimi aldım iki tane yeşil kuşak projem var."
gerisi çalıştığın yer ile ilgili verdiğin bilgilerdi. bu bilgiler etrafında kendini güzel pazarlayabilirsen üretim olan bir yerde işe başlayıp ilerleyebilirsin. ancak şirketlerde genelde yalın ve 6sigma ayakları farklıdır ve farklı kişiler tarafından yönetilir. hangisini gerçekten istediğini, hangisinden daha çok zevk aldığını iyi tart bence.
  • loveinaflipbook  (27.02.15 09:00:56)
@qui gon, yanlış anlama, yeteneklerini ve yaptığın işi asla küçümseyerek konuşmuyorum. ancak OEE'de odak zaten bellidir, performansı, availability'i ve kaliteyi üst düzeyde tutmak. bu amaç uğruna herkes kendi yapacağını bilir ve ona göre çalışır. düzgün üretim programı yapılması, makinelerin tam performans ve belirlenmiş koşullarda çalışmaları vs hep belli başlı hedefler. bizim şirkette OEE raporunu 3-5 tık sonra alabiliyorsun SAP'den. OEE süreçlerine hakim olman çok güzel ve senin işini çok kolaylaştıracaktır. ihtiyaçları belirleyebilirsin çok rahatlıkla. ama o ihtiyaçlar yerine getirildikten sonra çalışacak olan proses sahibi insanlardır.

OEE projesi yönetmiş biri olarak konuşuyorum. her aşamasını bilmenin faydası sonsuz, her yerine göre farklı önerilerle gidebilirsin, yeni fikirler ortaya atabilirsin. ama en nihayetinde işleri yapması gereken insanlar o işleri yapmazlarsa, o OEE yerinden oynamıyor, acı ama gerçek...
  • loveinaflipbook  (27.02.15 09:12:47)
Bana da sorabilirsin. mobilim şimdi uzun yazamıycam.

  • sehpa fx350  (27.02.15 12:47:09)