kürtaj

www.radikal.com.tr
şu haberdeki kadın neden kürtaj olamıyor? bebeğin babasının izni olmadan kürtaj olamayacağı ifadesi geçiyor haberde. aynı zamanda kürtaj olamaması demek sağlığını kaybetmesi demek sağlık unsuru tehdit altındayken nasıl ''yasak'' olduğu için kürtaj olamaz ki?

Aynı şeyi sorguladım bende. Ortada nikah yokken, ondan değil diyerek bile kurtulabilir gibi geldi bir şekilde. Acayip sinir oldum.

  • lcha  (25.02.15 13:01:49 ~ 13:02:17)
ben başta kızın babası izin vermiyor anladım haberi okuyunca çocuğun babası olduğunu idrak edebildim.

devlet ana ve cocuk sağlığını koruma için gebe olanı yakaladı mı takip ediyor ve yasal olarak devlet hastanesinde kürtaj yaptırabilmek için nikah olmasa da her iki tarafın onamı olması gerektiğini biliyorum. (yanlışsa düzeltsinler)
sonuçta nikah olmasa da biyolojik babası ve onamı gerekiyor.
ancak kızın bu durumunda esneklik yapılabilir miydi o kadarını bilmiyorum sonuçta kolunu kaybedecek olmak ciddi bir durum ve anne sağlığı bebek sağlığından önce gelir .neden alınmamış ben de merak ettim..
  • neferkitty  (25.02.15 13:07:38 ~ 13:08:15)
Ondan değil demesi bir işe yaramazdı ki, doğum öncesi de babalık testi mümkün.

Normalde 10 haftaya kadar rızaya dayalı olarak aldırılabilir. Sağlıkla ilgili bir durum söz konusu olduğunda ise 20 haftaya kadar aldırılabilir. Burada kadının aldıramamasının sebebi çocuğun babasının rızasının olmaması. Ancak dediğiniz gibi kadın şu anda hamile olduğu için koluyla ilgili tedavi uygulanamıyor. Kolunun kesilmesine kadar yolu var.

Demek ki yetkililer tarafından bir annenin kolunun kesilmesi, kürtajı gerektiren bir sağlık sorunu değilmiş.
  • okuyamıyom ben ya  (25.02.15 13:12:01)
anladığım kadarıyla babanın onayı gerektiği için kürtaj yaptıramıyor. bildiğim kadarıyla bugün izmir kadın oluşumları ve barodan bir grup ziyaretine gidip bir şeyler yapmaya çalışacaklar.

  • Phoebe  (25.02.15 13:29:06)
İ.Melih Gökçek'in dediği gibi... Çocuk öleceğine annesi ölsün, devlet bakar...

Bu mantıkla yönetilince sonuçlar böyle oluyor.
  • lcha  (25.02.15 13:29:10)
yetkililere bok atmadan önce:

kadın, adamı karıştırmadan kürtaj yaptırabilirdi. ama adli bir olay olduğu için bebeğin babası olaya müdahil olmuş durumda. adam doğrudan kürtaja karşı çıkıyorsa, yetkililerin yapabileceği bir şey yok. sonuçta o bebek alınsa, adam malpraktisten dava açabilir. kaldı ki etik de değil (olaya sadece bu örnek üzerinden bakmayın, sınırı kim çizecek? bu kadınınkini tek taraflı kabul edelim ama öbürününkini kabul etmeyelim kararını vermek doktora düşmez)

ayrıca ne kadar kötü bir sonuç da olsa kadının kolunun ampüte edilmesi, anne hayatını tehdit etmiyor. ancak anne hayatını tehdit eden durumlarda anne sağlığı bebekten önce gelir.

maalesef kadının başına gelenler yasalardaki boşukların bir araya gelmesi sonucunda olmuş bir durum. kadın yine de "ben bebeğin sakat doğma riskini göze alarak antibiyotik vs tedavisi görmeyi tercih ediyorum, kolumu kesmeyin" diyebilir.
  • la noix  (25.02.15 13:34:28)
konuyla ilgili şöyle bir gelişme oldu, kadın oluşumlarıyla ilgili mail grubuna az önce düştü, bilmek isteyebilirsiniz diye düşündüm.

"tepecikte yatan kadın arkadaşa refakatçi gerekli . Kadının annesini de adam öldürdüğü için şuan hastanede yanında kimse yokmuş. Ancak kadın annesinin öldüğünü bilmiyor . Uygun olan arkadaşların haber vermeleri iyi olur."

zamanı olan kadın arkadaşlar nöbet hazırlıyorlar şimdi sırayla kalabilmek için.
  • Phoebe  (25.02.15 14:14:54 ~ 14:15:10)
  • vejeteryanvampir  (25.02.15 15:47:06)