yalnız yaşamak vs. bir komünitede yaşamak

selam gençler,

en son ev arkadaşı maceramdan sonra ev arkadaşlığı denen müesseden tiksindim ve maaşımı yarısını kiraya yatırmaya karar vererek tek başıma yaşamaya başladım. 1 seneden fazladır tek başıma yaşıyorum ama çok yalnızım ya. yurt dışındayım. doktora yapıyorum. buraya ilk geldiğimde arkadaş olduğum herkes gitti. gündüz çalışıyorum. beraber çalıştıklarımla aram kötü değil ama asla iş arkadaşlığının dışında bir takılmaya sıcak bakmıyorlar. geceye doğru eve geliyorum. biraz internette dolanıp ya da ders çalışıp yatıyorum. haftasonları da yapacak daha iyi bir şeyim olmadığı için çalışıyorum. çalışmasam takılacak kimsem yok. neden bilmem kimseyle de tanışamıyorum. tanıştıklarım kesinlikle arkadaş olmak istemiyorlar. bizim okul şimdi sadece grad öğrenciler için bir bina inşa etti. temmuzdan sonra açacak. amaç değişik disiplinlerden gelen öğrencilerin beraber yaşayıp sosyalleşmesini sağlamak. 7-6 ya da 3 kişilik üniteler. mümkün olduğunca ünitelerdeki herkes farklı bölümlerden, farklı disiplinlerden olacak. herkesin yatak odası, banyosu ve ders çalışmak için yeri olacak. ama oturma odası ve mutfak ortak. sosyalleşmek için güzel olabilir diye düşündüm. başvurasım var ama çılgınlık mı yapıyorum diye düşünmüyor değilim.

şu anki evim 1+1. 900 dolar kira. faturalar yazın 100 kışın 200 dolar civarı. arabam yok ama almayı planlıyorum. park yeri ücretsiz ve evin dibinde. bütün mobilyalarımı daha geçen sene aldım. ufak tefek mutfak eşyaları da aldım. taşınırsam her şeyi satmam gerekecek. ev bölüme yürüyerek 20 dakika. otobüsle 5 dakika yürüme+5 dakika otobüs. kışlar çok soğuk olduğundan kışın full otobüs kullanıyorum. otobüs ücretsiz. yalnızlık olmasa evim mükemmel.

yeni açılacak binada mutfak dahil her şey var. faturalar dahil kira 850-950 arası kaç kişiyle yaşadığına bağlı olarak. bina bölüme yürüyerek 5 dakika. ücretsiz fitness salonu var. park yeri yok ve yakınlarda bir yerde park abonmanları 100 dolar civarı. yani oraya da taşınsam cebimden çıkan para benzer olacak, sadece bölüme biraz daha yaklaşmış olacağım ve sosyalleşme imkanım olacak.

sizce değer mi sosyalleşmek için böyle bir olaya girmeye?

hacı evin sana özel olsun ismek neyin varsa git oralarda sosyalleş, cigerdelen'in dediği gibi. anlattığın şey yurt kafası, o tantanayla uğraşılmaz.

  • parola58  (21.02.15 18:58:22)
yurtdisindayim. tek evim vardi. ortak eve ciktim. son iki aydir evimde yatmadim, oturma izni icin kullaniyorum orayi. herkes cok insancil, son dönemde 6 aylik ev arkadaslarimla ilk defa tanistim. ilginc tipler, ingilizce pratigi imkani seklinde cok pragmatik yaklasiyorum, isindim ama. aksam bara mara devet ediyorlar, alt katimda. önümüzdeki ay bir ara takilacagim bakalim yolun sonu nereye cikacak.

ha ama ben alanlari belli, sinirlari belli bir insanim. yalniz yasamanin keyfi paha bicilemez. yalnizsan önce hobilerinle baslayip spor buddysi gym vs aramanla baslar. sonra ortak meslektas, komsu falan diye devam eder. yani evi düzeni komple degistirmeden önce bir baska yollari denerdim ben olsam.

orda birilerini edin, takil biraz, ortam nasil de, tavsiye eder misin de, ordan hatta bana gezdirsene de, iceri siz.

sonra bakarsin duruma tekrar. belki orda yasamadan böyle iceri sizman da sana yeterli gelebilir. ondan sonra bakariz bir daha.
  • wiillii  (21.02.15 20:04:44)
universite yillarinda bahsettigin ortamlarda kalmis biri olarak soyleyeyim, bence degmez. simdi kafan rahat, tek basinasin ve bu durgunluk hali sikintili. seni gercekten anliyorum ama sunu fark etmen gerek: simdi en azindan kendine ait bir alanin var. komuniteye ciktiginda belli bir sure sonra istemedigin insanlarla sosyal olmak zorunda olacaksin ve bu zorunluluk hali su anki yalnizlik hissinden daha da batacak sana.

sosyal olmak icin meetup, eventbrite gibi sosyal sitelerin kafana yatan toplasmalarina gidebilirsin. kiz/erkek arkadasin yoksa okcupid, pof.com, vs sitelerden sevgili edinerek sosyallesebilirsin (ben oyle yapiyorum).

olmadi, guney california'daysan gel beraber sosyalleselim.
  • goo.gl  (21.02.15 21:11:33)