Yaptırım

Türkiye Batı dan daha şiddete meyyal, kavga dövüş ceza vs olduğu halde batıda cezaların daha ağır türkiyededaha hafif hatta tecavüzcülerin bile affedilmesini nasıl açıklayabiliriz
onlar daha mı acımasız bizimkiler neden affedici, tecavüz edene hapishanede tecavüz edillecek kadar ağır cezaların bizzat mahkumlar Tarafından kesildiği ülkede devletin neden yaptırımı yok
Hukukun bu işten çıkarı , Kazancı ne?

İspanya ile Fransa arasında da çok büyük fark varmış birinde hırsızlığa kapkaça verilen ceza bikaç ay iken diğerinde uzun yıllar diye izlemiştim bir belgeselde...
Devletler Kuralları neye göre koyuyor. Madem yaptırım ağır olunca suç az oluyorsa neden ağır yaptırımları koyan ülkeler gibi yasa çıkarıp uygulamıyoruz

yasa koyucuların o ahlaksızlardan geri kalır yanı yokta o yüzden.

  • air  (14.02.15 12:44:43)
hocam karmakarışık yazmışsın, ben genel bir cevap vermeye çalışacağım.

-neden ağır yaptırımları koyan ülkeler gibi yasa çıkarıp uygulamıyoruz?
+bizim yasa metinlerimizde zaten ağır cezalar ve yaptırımlar mevcut, hukuk sistemimiz de teoride gayet sağlam temeller üzerine atılmış. sıkıntı uygulamada, sıkıntının doğma noktası da yargı organlarına sik sok adamlar getirip kendi çıkarları için türk hukukunu delik deşik eden ve bunun sonucunda milyonlarca kişiyi mağdur eden, bir gram yürekleri sızlamayan oçlar. yasa metinlerimiz gayet iyidir, ama uygulayıcılarımız da bir o kadar kötüdür.

-hukukun bu işten çıkarı, kazancı ne?
+hukukun çıkarı değil, politikacıların hukuk aracılığıyla sağladığı çıkarları var.

-...tecavüzcülerin bile affedilmesini nasıl açıklayabiliriz?
+uygulamaya ve bu uygulamaları sağlayanlara bakarak. sırf yasa metnine bağlı kalan hiçbir yargıç bir tecavüzcüyü cezasız bırakmaz. bak hakkaniyetli olsun, adalet duygusu yüksek olsun, takdir yetkisini en uçta kullansın falan demiyorum; sadece yasa metnine bağlı kalsa bile bir tecavüz suçlusu cezalandırılmalıdır, doğrusu budur.

-bizimkiler neden affedici?
+bkz 1.sorunun cevabı.
  • vedat chili peppers  (14.02.15 12:57:26)