Bu..bu..nedir..bu?

Tarifi imkansız (kendi kendime açıklayamadığım) haller içindeyim.
Ben çözemedim bir çözen olur belki..

Kendimi bildim bileli (5 yaşımdan beri:) şöyle bir durum var:

İşime gelen ya da gerçekten benim için özel ve önemli şeyleri en küçük ayrıntısına kadar yıllarca hatırlayabiliyorum. Mesela küçükken çok çok sevdiğim kazağın, rengi dokusu, nereden ve nasıl aldığımız ya da annemin bana 5 yaşındayken falan söylediği beni çok mutlu eden bir söz, ortaokuldaki ilk sevgilimin çıkma teklif ettiği günü baştan sona tüm ayrıntılarıyla falan.

Bunun haricinde çok önem atfetmediğim,günlük hayattaki çoğu olay ve konuşmayı, tanıştığım kişilerin adlarını, işle ilgili yeni öğrendiğim pek çok şeyi ve geçen konuşmaları vs tamamen hafızadan siliyorum, hatırlamıyorum ya da belki de hiç hafızaya almıyorum bile..

Dolayısıyla insanlar "yahu beraber orada değil miydik o konuşmada, nasıl hiç duymamış gibi davranıyorsun" diyorlar. Valla billa bilinçli değil, ya da belki bilinçaltım böyle çalışıyordur :) Ama kötü bir imaj veriyorum biliyorum, beni tanıyan insanlar umursamadığım ya da umursamazlıktan geldiğimi düşünüp kırılıyor, hiç tanımayanlar da aptal falan diyorlardır muhtemelen..

Ek olarak zamanında çok üzülmüş olduğum olayları ve kişileri de kısa zaman sonra hatırlayamıyorum. Bir arkadaşım soruyor mesela, ya o çocuğa çok üzülmüştün, neydi adı falan diyor hatırlayamıyorum. nasıl bittiği, tam olarak neye kızdığım kesinlikle aklıma gelmiyor. Sadece konusu geçerse içimi kötü bir his kaplıyor o kadar.

Kafam almıyor mu desem, yüksek lisans yapmış, senelerdir çalışan insanım. Sevdiğim konu ya da kişiler ile ilgili bir şeyler olsun sittin sene en ince ayrıntısıyla sayarım.Mesela lisansta hastası olduğum oyun teorisinin geçen gün konusu geçti, çata çat 2 saat muhabbetini yaptık arkadaşla, aradan yıllar geçmiş nasıl bu kadar detay hatırlıyorsun diye şaşırdılar.
Ama resmen işime gelmeyen şeyi 10 kere anlatsalar da anlamıyorum, error veriyor yeminle :) Konuşmaları sürekli kaçırıyorum, başını yakaladıysam bile bi süre sonra bi sessizlik oluyor, dalmış buluyorum kendimi.Sürekli yazmaya çalışıyorum o yüzden.

Ne şimdi bu, her şey normal mi, dikkat eksikliği mi, başka psikolojik bir sorun mu,nerelere gideyim ben?

edit: Bu arada yay değilim, ikizler hiç değilim:) Hayatımın hiç bi döneminde ilaç, psikolog vs olmadı. Kırk yılın başında içki kullanırım, sigaram hiç yok.
Ama aşırı derecede dalgınlık, dünyadan kopukluk var. Uzun bir toplantının yarısında Datça da Ovabükü, Palamutbükü gezip, oradan feribotla Bodrum a geçiyorum mesela :)

Her şey normalse, herkesler böyleyse çok sevinicem valla :)

Yay burcu musun?

Bahsettiğim unutma durumları günlük hayatta basina büyük isler açmaya basladiysa bi psikiyatriste gorunebilirsin. Onun dişinda fitratin bu sekildeymis gibi geldi.
  • damdanakan  (11.02.15 22:10:15)
Normal. Cok standart insan davranisi. Garip olan bu yasta bunu bu kadar anormal karsilamaniz, o kadar normal.

ek: telekarti unutmadik.
  • f_d  (11.02.15 22:13:33 ~ 22:26:08)
Normal insanlık halleri işte. Farklı tanımlamalar yapıp durumu dramatikleştirmenin lüzumu yok.

  • sehpa fx350  (11.02.15 22:22:28)