birinci dereceden yakının bankaya olan borçlarını öğrenme

sevgili abim 2-3 bankaya borç takmış. miras yoluyla ortak olduğumuz bir ev ve araba var. bankalardan borcun miktarını nasıl öğrenebilirim. kendisi ne kadar borcu olduğunu söylemiyor, zaten görüşmüyoruz da. iş bankasında çalışan bir akrabamız var, onun vasıtasıyla akbank ve yapı kredinin borç bilgilerine ulaşılır mı?

bonus soru: bu ev ile arabayı nasıl kurtarırız? annem ya da ben devralsam hileli satış diye iptal ettirir heralde bankalar.

banka çalışanı arkadaş yardımcı olabilir ama tc kimlik numarası gerekli. findeks'ten sen de öğrenebilirsin. ama hem tc kimlik no hem de o arkadaşın telefonuna sahip olman lazım. onay kodu geliyor çünkü.

  • himmet dayi  (09.02.15 13:29:55)
banka çalışanı arkadaşın bu bilgiyi seninle paylaşırsa suç işlemiş olur.

  • corneillus  (09.02.15 13:32:41)
icra süreci başlamış mı yoksa banka henüz icraya veririz diye tehdit etmekle miş meşgul?

icra başladıysa daha kolay, ilgili avukatlık bürosunu arayıp dosya kimdeyse onunla randevu alıp pazarlık ediyorsun baya.

Bankadaysa eğer halen, ödeme niyetin olduğuna inandırarak bazı bilgileri alabilirsin. Sözlü olarak söylerler, yazılı olarak veya telefonda vs bilgi vermezler ama.

Her iki kopşulda da sosyal mühendislik biraz.

Br de araba için prosedürü çok hatırlamıyorum ama anlaşamazsanız ve evin banka tarafından satışa çıkarılması gündeme gelirse eğer, öncelikli alış hakkı evin diğer ortaklarının oluyor. Yani raici belirlendikten sonra bankaya o hisse ödenerek kapatılabiliyor mevzu. Araba için de benzer olduğunu düşünüyorum ama emin değilim, ilk elden yaşamadım.
  • rygard  (09.02.15 13:40:38 ~ 13:43:10)
Findeks üzerinden kendi üyeliğinizi oluşturup giriş yapın ve kredi raporu almaya girin orada başkasınınkini almayla ilgili bir seçenek var, oradan akrabanızın tc'sini girip öğrenme sebebinizi yapıp rapor alabilirsiniz, 7 lira olmalı.

  • atom karincanin torunu  (09.02.15 13:42:07 ~ 13:42:19)