YDS kaynak önerisi

Arkadaşlar yds hazırlıkta kaynak önerileriniz neler? Ayrıca TOEFL çok daha zor bir sınav mı? Çalışmak için bolca vaktim var hangisine girsem daha iyi olur?
TOEFL mı, yds mi, kaynak?!

toefl bilmiyorum.
yds için tek kitap yeter
cesur öztürk-proficiency for kpds (mor ve yeşilimsi kapağa sahip olan)
  • rakicandir  (26.01.15 21:05:55)
YDS yalnızca okuduğunu anlamaya dayalı bir sınav. TOEFL ise okuma, dinleme, konuşma, yazma ölçüyor. Hangisine gireceğiniz bu sınav sonuçlarını nerede kullanacağıza göre değişir. Yurtdışında YDS'nin hiçbir geçerliliği yok. Yurtiçinde bazı yerler TOEFL isteyebiliyor ama üniversitelerin lisansüstü programları, devlete bağlı kuruluşlar YDS talep ediyor daha çok.

YDS basit bir sınav. İngilizcesi belli bir düzeyde olup okuduğunu anlayan herkes iyi bir puan alır. Bu yüzden taktikmiş, testmiş vb.den sınava yönelik çalışmadan ziyade mevcut İngilizce bilginizi geliştirmeniz iyi olur. Gramer için English Grammar in Use serisi ile bol bol kitap/metin okumak. Her gün TED videoları veya benzeri videolar izlemek de yararlı olur.
  • microfiction  (26.01.15 21:10:46)
microfiction yds taktiklerini bilmiyor anlaşılan. hiç ingilizce bilmeden bile sırf taktiklerle yds'den geçerli bir puan almak mümkün.

cesur öztürk, hakkı mirici. yds için bu kişilerin kitapları önemli.

bana kalırsa eğer aynı efor sarf edilecekse toefl. dünyanın her yerinde geçerli. ama türkiyede belli bir şeye lazımsa, o zaman yds çok daha pratik ve ucuz.

imza, eski bir yds öğretmeni.
  • letheavendangered  (26.01.15 21:20:21 ~ 21:22:12)
@letheavenangered yds taktiklerini bilmiyorum, evet. dediğiniz gibi hiç ingilzce bilmeden yds geçilebilir mi bilmiyorum, açıkçası çok da ihtimal vermiyorum ama tabii beşer şaşar. ben taktik falan bilmeden, okuduğunu anlayan biri olarak 90 puan aldım. taktikle bu puanın alınacağını sanmıyorum. alınsa bile sınav geçmekten başka ne fayda sağlar ki? yds'den idare eder bir puan alır ama sonraki hayatında doğru dürüst ingilizce bilmeyen biri olarak kalmaya devam eder.

  • microfiction  (27.01.15 01:48:03 ~ 01:51:03)