soyadı uygulaması nasıl gerçekleştirildi

Şimdi benim aklıma takılan bir soru oldu bu soyadı uygulamasında. mesela iki kardeş var. babaları ölmüş. bu iki kardeş soyadı dağıtılırken birlikte gidip biz kardeşiz aynı soyadı istiyoruz mu dediler? yoksa ikisi ayrı ayrı soyadı mı aldı?

bi de istediğimiz soyadını seçebiliyorduk sanırım. neden çoğunluk yılmaz, korkmaz, öztürk soyadlarını almış hep? var mı bi pif noktası, tarihsel bir yanı?

benim soyadım sadece bizim ailede var türkiye'de. bildiğin türkçe, öyle çok da garip olmayan, memleketim izmir ile direk alkalı gayet olabilitesi olan, anlamı da çok güzel bir soyad.( bilmek isteyen olursa soyadımı özelden mesaj atabilirim bu arada sorun değil.) ama nedense bir tek bizim ailede var. şu an benim soyadıma sahip yaşayan bireyler; babam annem kardeşlerim, acom yengem kuzenlerim. bu kadar. toplamda 9 kişiyiz. annemle babam da boşanıyorlar büyük ihtimal annem çıkacak bizim soyad liginden. 8 kişi kalcaz. (gerçi benim yaşım da 26 şu ana kadar biraz destek çıkabilidim nüfusun artmasına ama kısmet). en büyüğümüz canım dedem 2010 da rahmetli oldu. şimdi düşününce önemli bir aileyiz heralde sadece bize vermişler dicem de dedem çerezciydi benim. saray çerezcisi de değil, seyyar çerezci. arabası vardı, sokakta çerez satardı. onun babasının ne iş yaptığını bilmiyorum ama selanik'ten göçmüşler. kan geçiyor soyadımda, aileden hiç dedenin babası kurtuluş savaşında şöyle savaşmış, böyle kahramanmış falan diye bir şey de duymadık. kurtuluş savaşında savaşığ savaşmadığını bile bilmiyorum hatta. o zamanlar öyle bir lüks var mıydı bilmiyorum. belki savaşmıştır. herkes savaştı zaten. büyük ihtimalle selanik'te de öyle çok önemli bir aile değildik. türkten olsa olsa köylü olur, biz de öyleydik büyük ihtimalle. nerden çıkmış arkadaş bu soyad anlayamadım. dedemin babasının bir adet kardeşi varmış. akli melekeleri yerinde değilmiş sanırım. orta yaşlarda ölmüş, evlenmiş mi evlenmemiş mi bilmiyorum hiç. o yüzden soruyorum kardeşler farklı soyad mı alıyordu. bir ailenin en büyüğü kim ise o mu alıyordu soyadı diye. neyse belli ki bu dedemin acosu tarafından yürümemiş bizim soyad. belki hiç evlenmemiştir akli melekeleri iyi değil diye, ya da evlendiyse de kızı olmuştur sadece. dedemin babasından yürümüş bizim soyad. onun da 6 tane çocuğu olmuş, tek dedem erkek. tek dedemden de bize yürüdü.

neyse arttırcaz büyük ihtimalle aşireti. şu an bizim soyadı devam ettirecek ben dahil 3 adet er birey var. hepimize bir şey olsa çocuk doğurmadan ya da üçümüzün de sadece kız çocuğu olsa güzelim soyad tarihin tozlu sayfalarında yok olacak lan. insan çok garip hissediyor. türkiye'de artık kimse yeni soyad almayacağına göre bildiğin soyadım tarih olacak böyle bir durumda.

var mıdır ki böyle durumda olan başkaları?

nedir bu soyad meselesi bilen birisi bana biraz detaylı anlarabilir mi?

Dedemin boyle fotografli falan soyagaci kitabı vardi. Kardeslerin soyadi farkliydi o dikkatimi çekmişti.
yani evet kardeslerin soyadi farkli olabiliyor. Sonra o soyadindan sülale devam ediyor.

  • rayde  (22.01.15 20:50:27)
> bi de istediğimiz soyadını seçebiliyorduk sanırım. neden çoğunluk yılmaz, korkmaz, öztürk soyadlarını almış hep? var mı bi pif noktası, tarihsel bir yanı?

isteklerine göre soyadını seçebiliyordular, anlamsız olsa bile lakin gidip soyadı söyleyebildiğin gibi, oradaki hazır bir örnek listeden de seçebiliyordun. o listelerden gelme bugün etrafta duyduğun çok yaygın soyadları çoğunlukla.
  • kulkke  (22.01.15 20:52:31 ~ 20:53:41)
bir de kişinin mesleğine, toplum içindeki statüsüne göre de verilirmiş soyisimler.

mesela benim büyük dedem bir nevi devletin sivil polisi gibiymiş. atıyla etrafta yakalanması gereken kişilerin yakalanmasına yardım edermiş.
bize de soyadı verilirken "başkan" demişler. o günden bugüne "başkan"ız :)
  • m e b  (22.01.15 21:00:28)
Bizim bi komsu vardi, adam memur kardeside albay emeklisi, ikisininde soyadi farkli idi, soyadi kanunu ciktiginda birbirlerinden ay imisler (biri kibrisda diger allah bilir nerde) biri gidiyo soyadini aliyo kardesine mektup yaziyo ben bunu aldim sende bunu al diye, o sirada kardeside baska bi soyadi aliyo oda digerine yaziyo, tabii soyadlari coktan alindigi icin is isten gecmis oluyo :) boyle bi hikaye dogrultusunda evet kardesler, baba, amca soyadlari farkli oluo.

Seninkisinde de vardir farkli soyadli akrabalar.

Bizimkisi o yilarda bizim sulaleye verilen isimden geliyor, oyle biliniyormusuz yani.
  • selam  (22.01.15 21:12:15)
@m e b

başkan inanılmaz bi soyisimmiş.
  • t joe  (22.01.15 21:31:17)