Amsterdam'da nerede ne yapılır?

31inde amsterdam a gidiyorum. Her türlü önerilere açığım. Şuraya gittim şunu yaptım çok güzeldi dediğiniz bir şey varsa ve paylaşırsanız mutlu olurum. Teşekkürler şimdiden :)

van gogh müzesine gidin. diğer müze beni pek sarmadı. paraya yazık. rijk müzesi mi ne. eğer i amsterdam yazısında resim çektirecekseniz sabah erkenden kalkıp gidin. yoksa 500 turistle birlikte çıkarsınız resimde. kötü bir zaman seçmişsiniz. bu aralar havalar fena değil ama soğuk olabilir, hazırlıklı gidin. akşamları kokain falan satan zencilerden uzak durun. sokaklardaki işeme kabinlerine gündüz bakıp gülmeyin. akşam lazım oluyorlar.

  • fayfim  (19.01.15 22:36:19)
coffeshop, live sex show, red lightta gezinme(başka bişi hapma bence aşalsl), bisikletle gezinme, heineken gezintisi, sex museum

  • sta  (19.01.15 22:37:19)
Muzeler, kanal turu, bir de "live porn show" denen gereksiz sey, aksam yapacak birsey bulamazsan.

  • delifaruk  (19.01.15 22:39:42 ~ 22:40:11)
İlgi alanlarını yazarsan daha fazla yardımcı olabilirim.

Modern sanat seviyorsan Stedelijk'a gidebilirsin:
www.stedelijk.nl

Fotograf seviyorsan FOAM'da güzel bir exhibition var:
www.foam.org

Eye Film Museum'a gidebilirsin, cafe'si güzeldir:
www.eyefilm.nl

Kafeler:
Cafe Brecht: www.cafebrecht.nl/
Kriterion: www.kriterion.nl/
Winkel (elmalı tart'ı meşhurdur) :www.winkel43.nl

Restaurant:
Melkwek Cafe (Eat At Jo's): www.eatatjos.com
Amsterdam kütüpanesinin en üst katındaki La Palace'ın manzarası iyi, fiyatları ucuzdur: www.laplace.com

Bunun dışında Anne Frank, Van Gogh, Rijkmuseum falan.
  • perkele  (19.01.15 22:48:18)
smoke weed everyday.

  • neil manke  (19.01.15 22:51:42)
madame tussaud müzesini beğendik.
bal mumu müzesi

  • basond  (19.01.15 22:53:11)
Özet geçiyorum : Burda illegal, orada legal olan her şeyi dene. İş için gitmiyorsan kafan her daim güzel olsun :)

  • kimlanbu  (19.01.15 23:04:03)
Öneriler için teşekkürler. Müzeler çok pahalı o yüzden seçici olucam. 400 euro götürcem 4 gün için. Umarım yeterli olur. Pahalı bir şehir olduğu yazıyor her yerde.

Zaten kafam ayık gezmeyi düşünmüyorum. Sömestra denk geldiği için mecburen bu zaman uygun oldu. Artık soğuğa aldırmadan elimizden geldiğince tadını çıkarmaya bakıcaz :) madame tussauds ve van gogh a gidebilirim. Onun dışında red light'ı görmeden dönmeyiz zaten. Gündüz de bulldogda ve çeşitli kafelerde falan takılırız. Bir de heineken experience varmış orayı da merak ediyorum.

Akşamları ne yapacağımı bilmiyorum daha karar veremedim. Clublar falan nasıldır kaçta açılır ? Bir de bourbon street music club varmış oraya takılırız bir akşam herhalde.
  • yigitkaraca  (19.01.15 23:13:10 ~ 23:13:43)
1- "Zaten kafam ayık gezmeyi düşünmüyorum."
2- "Artık soğuğa aldırmadan elimizden geldiğince tadını çıkarmaya bakıcaz"

ÇELİŞKİ!!!

amsterdamı o kafayla gezersen güzelim şehirden kafa olmanın ve saçma sapan eğlenmenin dışında bir şey anlamadan dönüp gelirsin.

daha önce bir amsterdam sorusuna verdiğim cevap:

tren istasyonundan şehir merkezi istikametine doğru sırasıyla gideyim.

istasyondan çıkınca zaten kalabalığı takip ederseniz, en işlek caddede bulursunuz kendinizi. sağ tarafta dünya pahası hediyelik eşya dükkanları, sol tarafta da büyüklü küçüklü çeşitli müzemsiler var. büyük genişçe bir meydana çıkacaksınız; orası dam square. kraliyet sarayımsı bir şey var. gezmeye çok değer mi bilmiyorum ama 25 euro gibi bir ücreti olduğundan ben hiçbir zaman girmedim içine. daha doğrusu içine girdim, girişten bakıp çıktım. onun hemen arkasında, cadde üzerinde tarihi, mükemmel bir binaya kurulmuş bir avm var. bizdekilerden çok farklı. orada da şöyle iki dönülebilir.

geri geldik o meydana. sarayımsıyı arkamıza aldık, karşıda bir dikilitaş var. o tarafa geçtik, ara sokaktan hafif sol yaparak girdik, de oude kerk var (the old church). ben ne zaman gitsem içeri giriş yoktu hiç. sürekli mi yasak, yoksa geçici bir şey miydi bilmiyorum. o kilisenin hemen alt tarafında da red light başlıyor zaten. hem gündüz hem gece görmek gerekir diye düşünüyorum. gece ben çok tedirgin oluyorum oralarda. o yüzden adam akıllı nerde ne var keşfetmek için gündüzden bi ön hazırlık yapılabilir. red light'tayken kanalın diğer tarafına geçince de çok abidik gubidik sevimli dükkanlar başlıyor. mesela bir condom shop var. vitrindeki her parça görmeye değer :) onun dışında ikinci el dükkanlar falan, çok güzel şeyler bulabileceğiniz dükkanlar var o sırada.

neyse, dam square'e geri çıkalım, cadde üzerinden devam edelim. hatırlayamadım şimdi tam ama dümdüz yürürken (ha bu arada o meydanda madam tuso müzesi de var ama ben ona da girmedim) sağ tarafında çiçekçiler olacak. o araya girip çiçekler, tohumlar falan bir süre takılabilirsin. sokaktayken sol tarafında çiçekçiler, sağ tarafında da küçük küçük peynirciler olacak. o peynircilere girip peynirleri tat, ama alma. çünkü (yol tarifini hatırlayamadım şimdi) de pijp denen mahallede aynı bizim pazarlar gibi pazar kuruluyor. ben 500 gr baby gouda'yı 4 euroya almıştım ordan. en ucuz peyniri o pazarda bulursun.

ucuz demişken, illa ki hediyelik almak istenir. onu da watrelooplein'ın oralardaki bit pazarından bulabilirsin. dükkanların yarı fiyatına her şey.

Bira falan içilecekse de "brouwerij 't ij" var yine şehir dışına doğru bir yerlerde. bir değirmenin içine kurulmuş bar. bahçesi de çok güzel beer garden şeklinde. karşı tarafında böyle limanımsı falan, güzel yerler var. tam hatırlayamıyorum, gidip bakman lazım :)

ya bir de sarpathistraat üzerinde amsterdam üniversitesinin öğrenci yurdu var. oralarda çok güzel bir kültür merkezi vardı. giriş katında akşamları çok güzel konser salonları oluyordu. ama adını unuttum onun da.

bu arada, hooop diye amsterdam centraal'e geri gittik. arka tarafında deniz var. bir de köprü var. o denizin ortasında java eiland diye bir ada var. köprüden yürüyerek oraya git, otur orda saatlerce denizi izle, limanı izle, mis gibi havanın tadını çıkar. çok fazla bir manzarası, özelliği falan yok ama çok huzurlu, şehrin kalabalığından uzak. belki sadece sen bile olabilirsin o an orada oturan.

şimdi böyle anlatınca gerçek dünyadan kopup oralardaymışım gibi hissettim. annem odaya girince kendime geldim. çok üzülüyorum.

not: bunlara ek olarak bir de vondelpark var.

edit: daldan dala atlarken atlamayı abartmışım biraz. "neyse, dam square'e geri çıkalım, cadde üzerinden devam edelim. hatırlayamadım şimdi tam ama dümdüz yürürken" diyip bırakmışım.

evet, neyse, dam square'e geri çıkalım, cadde üzerinden devam edelim. hatırlayamadım şimdi tam ama dümdüz yürürken, ama baya gideceksin rembrandtsplein tabelasını takip et. çok yakın zaten. orası da çok güzel, alternatif bir meydan. ben en son gittiğimde resim yarışması vardı. ressamlar eserlerini hem sergiliyor hem de bir yandan yeni tablolar yapıorlardı.

oradan da devam ettiğinde, meşhur iamsterdam yazısının oraya çıkacaksın, museumplein yani. ama yine orda da çok bir şey bekleme. yazının da bir nanesi yok. yazının ordaki rijksmuseum dünyadaki en güzel müzelerden diyorlar ama, fakirlik. ona da girmedim. vondelpark da o müzenin arka tarafında zaten.

edit 2: zaten amsterdama gdip kafa olursan, haliyle amsterdamdan tat almazsın, sonra da bi bok yok dersin. öyle güzelim bir şehire gitmişsin, neden ziyan edesin ordaki vaktini mantarla şunla bunla? içmeyin kardeşim. ya da akşam inzivaya çekildiğinizde için. gününüzü de gezerek değerlendirin. içecekseniz de ütopia var, oradan alın ne alıyorsanız.

bir de, couchsurfing'de adamın biri geçen yıl free canal tour'lar düzenliyordu külüstür bir tekneyle. ona katılırsan insanların saatlik 60 euro verdiği geziyi daha az konforlu bir teknede sen bedavaya yapabilirsin. tur sonunda 3-5 euro bahşiş bırakmak ya da bir bira ısmarlamak da opsiyonel.

hatta onu da başka cevabımdan kopyalamışım:
www.eksiduyuru.com
  • letheavendangered  (19.01.15 23:20:25 ~ 23:20:48)
400 euro her türlü yeter rahat olun. otel parası falan içinde değil tabi? heineken leş gibi bir bira bence. yani fabrikayı görün tabi ama içmeye başka bişey deneyin. alman birası varsa onları tercih edebilirsiniz. mantar olayına girecekseniz ve ilk defa yiyecekseniz grupta birisinin kafası normal olsun. yine ismini malesef hatırlayamadığım büyük bir park var. vondelpark mı neydi. hava iyi olursa orda yiyebilirsiniz. ama birinizin kafa açık olsun unutmayın. mexicana ilk sefer için gayet ideal bence.

clublar 12 falan gibi dolmaya başlar. ama cuma cumartesi günleri çok kalabalık olabiliyor, o yüzden biraz çok geç gitmemekte fayda var.
  • fayfim  (19.01.15 23:22:00)
Bulldog'u boşverin, turist kazıklamaya yönelik saçma bir mekan orası
Nieuwmarkt'da Green Place var, oraya takılın:
www.thegreenplace.nl

Bourbon Street canlı müzik için iyi mekan.
Onun gibi, yine Leidsplein'de Water Hall var, biraz daha salaş bir yerdir. Oraya da takılabilirsiniz: www.waterhole.nl

Gece Leidsplein çevresinde takılacaksanız şu barlar da güzeldir:
Weber
Lux
weberlux.nl
  • perkele  (20.01.15 00:05:04)