bankaların yastık altındaki altını alıp, çevirip altın hesabı açması

sorum aslında şu idi:
fiziki olarak elde bulunan altınların banka tarafından belli bir işlemle saf altına çevirip altın hesabı olarak mevduat açması. burada yapılan 24 ayara çevirme işlemi nasıl oluyor acaba ve her bankada aynı mı bu işlem?

bir de bunun herhangi bir vergisi ya da getirdiği ek bir maliyet var mı? yani altını kuyumcuda bozdurmakla banka hesabına yatırıp bozdurmak arasında bir fark oluşuyor mu?

banka soyle yapiyor. kendi alis kuru var. senin elinde ne varsa ona gore fiyat biciyor ve once tlye ceviriyor. sonra altin hessbi aciyor. yine kendi kurundan senin tl ni gram aktina ceviriyor.

  • exlibris  (12.01.15 20:36:59)
ben baya bir miktar altını geçen sene bankada bozdurdum. çeyrek tam tarzı yastık altı altınlar 22 ayar oluyor genelde. o altının gramını 24e böl 22 ile çarp ve kaç gram 24 ayar altın olduğunu bul. daha sonra bankanın 24 ayar altın fiyatıyla çarp kaç para edeceğini bul. kuyumcu da birebir aynı işlemi yapıyor. hem bankada para taşıma işleri falan olmuyor, ya da para ayarlama işleri falan. temiz iş oluyor banka. ama kafana çok yatmıyorsa aynı miktar altın için hem banka hem kuyumcudan fiyat alıyor insanlar, üşenmeyenler için. aklında olsun her kuyumcu farklı fiyat verir. banka sabit olur. iyi kuyumcu bul bozduracaksan kuyumcuda.

  • condospree  (12.01.15 21:07:42)
@exlib sanırım sorumu yanlış anladın, ya da ben seni tam anlayamadım.

@condo kuyumcu aynı hesabı yaparken sanırım bir de buna işçilik adı altında bir oran ekliyor, banka da bu yok galiba. hesaplama senin dediğin gibiyse bankadan yapmak biraz daha mantıklı geliyor.
  • hayatbirfilm_basroldesensin  (12.01.15 21:18:19)
Kuyumcu satarken işçilik koyuyor. Alırken işçilik koymaz hurda fiyatına alır hurda derken gramı neyse ona göre aliyalıyor. Önce saf altına çeviriyor ayarını. Saf altın ayarı 1000' Mesela yüzükler 585 oluyor genelde. Yani 1000de585 iyi saf altın. Ona göre ceviriyor. Condospree anlatmış. Ayar tablosu da şu
4 Ayar = 1000 Milyem
22 Ayar = 916 Milyem
21 Ayar = 875 Milyem
18 Ayar = 750 Milyem
14 Ayar = 585 Milyem
10 Ayar = 417 Milyem
9 Ayar = 375 Milyem
8 Ayar = 333 Milyem

Bankayla arasında sadece alış kuru farkı vardır
  • vincenzo  (12.01.15 21:25:05)
1000 de 585 i olacaktı. Mobilden yazıyorum hatali oldu

  • vincenzo  (12.01.15 21:27:49)