sinema ve müzik

Selam, bu garibana yarınki finali için bir yardımcı oluverin bir zahmet.

Sinema ve müzikle ilgili aklınıza gelen her şeyi yazabilirsiniz.ha, aklınıza başlık gelmediyse de biraz yardımcı olayım; alttaki istediğiniz sorudan başlayabilirsiniz.

İzlediğiniz bir filmde müzik sizin için ne kadar önemli?
Şimdiye kadar izledikleriniz arasında müziklerinden en çok etkilendiğiniz film hangisi?

  • tepedeki psychedelic adam  (10.01.15 21:51:17)
@tepedeki psychedelic adam o başlıkta da işime yarayacak seçenekler var teşekkürler.

ama bana şarkı üzerine kurulmuş sahnelerden çok pekiştirici unsur olarak kullanılan müzik örnekleri gerekiyor.
  • new day new life  (10.01.15 22:04:25)
enino maricone'nun bestelerinin olduğu filmler, konusu ne kadar kötü olsa da izlenir.
iyi, kötü, çirkin, once upon time in America, for a few dollars more, a fistsfull of dollars,

ayrıca, tarantino'nun filmlerinde seçtiği müzikler, filmi daha akıcı yapıyor. durdurup müziği tekrar dinlediğim bile oluyor.
pulp fiction, reservoir dogs, django unchained, jackie brown

ayrıca Jerry Goldsmith'in soundtrackları da harikadır.
rambo, the edge

ve the bridges of madison county filminde clint eastwood'un seçtiği müzikler.

bunların haricinde, müzikleri ayrı bir şekilde duyulduğu anda filmini çağrıştıranlar var tabi: mission impossible, star wars, james bond...
  • tahtelbahir  (10.01.15 22:08:16)
duyuruyu okuduğumda izlememin üzerinden yıllaaarrr geçmesine rağmen ilk aklıma gelen sonbahar-daim yusuf orti nin çalındığı sahne oldu. orada pastoral öğelerin çok büyük katkısı olduğunu da düşünüyorum tabiki.
yardımcı olur mu bilemiyorum.
düşündükçe başka örnekler de geliyor tabiki ama ilk nedense bu geldi.
  • gis  (10.01.15 22:15:58)
haa bi de duyurudaki ilk soruya istinaden; müzikle ilgili biri olarak izlediğim filmlerin müziklerine özellikle dikkat ediyorum. müziği tanımadıysam kim yapmış diye film sonunda jeneriğin akmasını beklediğim çoktur.
dönem filmlerinde hangi enstrumanların kullanıldığına dikkat ederim bazen...vb bazen filmin ismini hatırlamam içinde geçen bi müzikten aratırım bulurum kulağımı tersten tutup.
müzik baya önemli yani benim için.
  • gis  (10.01.15 22:23:48)