Peygamberler Tarihi (Kitap tavsiyesi)

Su ana kadar hikayesi bilinen butun peygamberlerin (sadece semavi din peygamberleri) hayatini anlatan, mumkun oldugunca tarafsiz ve fazla detaya girmeden, sikmadan anlatan kitap ariyorum. var mi bildiginiz?

tarafsizdan kastim, islam dusmani bir yazarin cikip kitabini bana onermeyin ya da yahudilik dusmani birini onermeyin anlaminda dedim. biri muhammed peygamber degil yalanciydi der, digeri tum israilogullari olsun der.. iste bunlari demeyen birinin kitabini bakiyorum.

  • wagner love  (09.01.15 11:44:49)
e iyi de muhammed'in peygamber olması konusunda birinin tarafsız olmasını nasıl bekleyebiliyorsunuz ki? bir müslüman için peygamberdir, müslüman olmayan için peygamber değildir. peygamber değildir diyen biri için de muhammed'in kendisinin peygamber olduğunu söylemesinin ne anlama geldiğini biliyorsunuz herhalde. siz tarafsız değil, müslümanların inançları doğultusunda bir kitap arıyorsunuz.

edit: islami bakış açısından derseniz müslüman bir ecnebi var. matin lings. onun hz. muhammed'in hayatı kitabı var. bunun dışında en tarafsız kaynak bilimsel kitaplar yani dinler tarihi kitaplarıdır. onlar da pek sizin istediğiniz gibi bir müslümanın inançlarını tatmin etmez. onun için de en kapsamlısı mircea eliade'dir.
  • microfiction  (09.01.15 11:52:00 ~ 11:59:39)
çok fazla peygamber var. peygamberlerin tanımları da değişiyor. kimisi için filozoflar da peygamber, kimisi için musa, isa muhammed; nuh, ishak yakup vs. ancak ben de takipteyim duyuruyu, umarım tataminkar bir cevap gelir.

peygamber kavramını inisiye olarak alırsanız; büyük inisiyeler
www.kitapyurdu.com

hz muhammed hakkında kitap için bir hocama sormuştum, tarafsız bulmak pek mümkün değil. iki tarafı da okuyup değerlendirmek en ideal. şuralara bakabilirsin.

ibrahim sarıcam - peygamber'in hayatı
sol yayınlarından adını hatırlayamadığım kitaplar da var.
fransız bir yazarın beğendiği bir makalesi olduğunu söylemişti. islam ansiklopesinin muhammed maddesindeki bibliography.sine bakabilirsin.
  • dahinnotha  (09.01.15 11:54:53)
"Religion in the Ancient Mediterranean World" torrentlardan ısrarla isteyiniz

  • spankenstein  (09.01.15 13:21:49)
M.Asım Köksal adlı yazarın eserinden okuyabilirsiniz.

  • rukayka  (09.01.15 20:15:58)