Kadin ve erkek tuvaletleri neden ayri?

Dusundum ama mantigini bulamadim. Nereyi atladim?
Zaten is ustunde kimse kimseyi gormuyor, peki neden iki ayri tuvalet yapiliyor?

kadın ve erkeğin yanyana oturamadığı otobüsün olduğu bir ülkede bu soru sorulur mu hocam?

  • mr.goodcat  (04.01.15 15:53:01)
insanların biraz daha rahat hissetmesi için olabilir.

  • drystedb efficacious  (04.01.15 15:53:22)
Birbirlerini çükmesinler diye.

  • IncredibleMau  (04.01.15 15:54:52)
Bulgaristanda bazı yerlerde ortak kimse birbirini çükmüyor mesela. Zihniyet meselesi.

  • yigitkaraca  (04.01.15 15:56:21)
Kadınla erkeğin tuvalet kullanım mantığı birebir aynı değil. Biz işeyip çıkıyoruz; kadınlar tuvaleti gayya kuyusu gibi, neler dönüyor belli değil. O nedenle ortak olması pek mantıklı değil gibi.

  • angelus  (04.01.15 15:56:43)
ayrı olsa da ortak olsa da olur çok önemli bir mesele değil bence.

  • toua tokuchi  (04.01.15 15:58:10)
İş üstünde kimse kimseyi görmese de lavabo kısmına çıkarken giyimini tamamlayamamis olabiliyor insanlar.

  • nereye bu gidis  (04.01.15 15:59:17)
akaretler cafe nero'daki karma tuvaletten çıkan bir ablamız bu durumu şu şekilde açıklamıştı:" bu ne ya inanamıyorum. tuvaletler karma. ben çıktıktan sonra girecek bir adam beni çıplak hayal edecek burada belki. belki adam sapık, başka başka şeyler yapacak beni düşünerek".

sen böyle bir ülkedesin kardeşim. ablam çıkınca onun o nazik poposu değdi diye oraları yalayacak adamların olduğunu düünüyor la :D büyük bir devrim olurdu bence.

şu da var, umumi tuvaletlerde kadınlar genelde pedlerini falan değişiyorlar ya. onlar için orası özel bir alan işte. erkeğin girmemesi lazım.
  • evrenos gazi  (04.01.15 16:01:45 ~ 16:02:09)
Kadın erkek eşitliğini hak eşitliğinin ötesine taşıyanlar bokunu çıkarıyor. Kadınların böyle bir talebi olduğunu zannetmiyorum. Nükte.

  • IncredibleMau  (04.01.15 16:03:45)
erkeklerin girdigi tuvaletlerde klozetler uzaktan isendigi icin les gibi oluyor. kadinlarin bunu kullanmasi imkansiz. surekli temizleniyor olmasi lazim o da her yerde olmuyor.
bi de ayni yerde olursa ahlaksizlik olur tabi... ahlak onemli. ahlaksiz olursak yasayamayiz.

  • bohr atom modeli  (04.01.15 16:04:34 ~ 16:05:46)
Çünkü "eyi böyle"

O kadar içli dışlı olmayalım.
  • arnold schwarzeneger  (04.01.15 16:06:11)
estonyada öyleydi. kapıyı açtım 10 taneye yakın hatun tuvalet sırası bekliyordu. Ben de yanlarından geçip tuvaletlerin yanında yer alan 4 tane pisuvara yöneldim, aralarında paravan da yoktu arkadan da görünüyodu falan. Hatta dönüp baktım bütün sıradakiler işediğimi görebiliyodu (neden dert ettiysem asşldkasd) , sonra gidip elleri yıkadıdm, kağıt makinasından kağıt almayı da beceremedim, sıradaki hatunlardan biri gelip gösterdi nasıl kağıt alınıyo makinadan diye. Baya şaşırdım hatta.

Umarım benden sonra kadınlar pisuvara koşup her bi tarafını yalamamışlardır ben oraya işedim diye :/
  • bonjurkes  (04.01.15 16:07:50)
benim okuduğum ortaokulda ortaktı, pek de değişik gelmiyordu. tuvalet işte.

  • king lizard  (04.01.15 16:10:08)
ne zaman bir avmde pisuvara işemeye başlasam pisuvarda taşak kılı görüyorum. bu söz yeterli sanırım

  • metalika  (04.01.15 16:10:39 ~ 16:13:16)
Sekiz yapılmasın diye.

Ally McBeal izlediğimden beri tuvaletler unisex olsun, tuvaletlerde danslar edilsin isterim ama gerçekler öyle değil. Tuvaletten çıkan kadına pipisini göstermek isteyecek sapıklar var ülkede. İlk cinsel birlikteliğini eşeklerle yaşayanların yadırganmadığı, hayvana tecavüzün beraatle sonuçlandığı bir kültürüz...

Herkesin saygılı, temiz, aklı başında olduğu ideal bir dünyada unisex tuvaletler güzel olurdu.
  • m e l t e m  (04.01.15 16:11:07 ~ 16:28:52)
erkekler tuvaletinden ben bile iğreniyorum. kullanırken rahatsız oluyorum. kadınlar niye daha fazla iğrenmesin tabii de bu kadınlar tuvaletinin laboratuvar hijyeninde olduğu anlamına gelmiyor. olay tabii ki temizlik değil. konu pisuvar olayı da değil. mr. goodcat de güzel bir noktaya parmak basmış mesela fakat konu o da değil.

sebep şu bu o diyemiyorum ama mesela ben de kadınlar ile ortak tuvalet kullanıp 5 yıl sıra beklemek istemem. kafam rahat böyle.

muhtemelen tuvaletin ortak olmamasının sebebi insanlar sevişmesin diyedir. hani ortak olunca kesin seks dönecek demek değil bu. normal şartlarda kadınlar tuvaletine giren erkek ya da erkekler tuvaletine giren kadın (ya da çıkarken) dikkat çeker, girip sevişemezler. ortak tuvalette rahatlıkça sorun yaşamadan girebilecekleri için sevişme ihtimalleri daha yüksek. sebeplerinden biri bu olabilir.
  • nawar  (04.01.15 16:14:13)
bizim okulda vardı ortak wc. amına koyim böyle bi iğrençlik görmedim, karıdan kızdan soğudum ibneliği düşündüm. karılar var ya öff çok iğrenc yaratıklar her yere ped falan atıyorlar her yer kan revan pislik.

  • divit  (04.01.15 16:19:17)
Barlarda clublarda durum öyle. Pek bir sorun olmuyor, hatta hiç.

  • Cursed Chico  (04.01.15 16:20:26)
allah'tan ayrı. bi bara gidip kızlar tuvaletindeki 500 kişilik sırayı görüp erkek tuvaletine direk girince feci şükrediyorum her seferinde. ayrı yerlere işeme sisteminin yılmaz savunucusuyum.

  • fayfim  (04.01.15 16:28:47)
@incredibleMau
Bu sordugumun esitlik ya da esitsizlikle bir ilgisi yok. Konuyu buraya nasil bagladiniz:)

  • delifaruk  (04.01.15 16:40:06)
Ortak tuvalet sevdana başka bir anlam veremedim. iyi niyetli bi yaklaşım üstelik benimkisi. Erkek istemiyor, kadın hiç istemiyor, sen niye ortak olsun istiyosun?

  • IncredibleMau  (04.01.15 16:45:18)
Öyle alışıldığı için.

Üstteki yorumlara bakıyorum, erkekler pipisini kadınlara gösterirmiş. Yahu gösteren çıkarır gösterir, tuvalete ne hacet.

Ortak olsa hiçbir Problem olmaz. Hatta şu An ortak olsa, aynı adamlar ayrılmasına da çemkirirdi.
  • doxanikee  (04.01.15 16:56:08)
kadınlar için her yer olduğu gibi tuvaletler de bir sosyalleşme mekanı olabiliyor. pedin var mı kremin var mı, diye başlayıp evdeki perdeye gelen muhabbetleri biliyorum. makyaj tazelenecek yer de tuvalet çopu kız bunu yaparken görülmek istenmez bir de kadınlar tuvaletleri de fazlasıyla pis beyler..
ama herşey bi kenara bu ülke müslüman yahuu -bu kadar cevapta nası denmemiş hayret ettim- bu ülkede kocasından başkasını görmemiş milyonlarca kadın var manyak mısın nesin derler adama hatta yolarlar seni öyle birşey önersen (evet unisex tuvalet kullandım adamları da izlemedim bu arada, mecbursam kullanırım o ayrı) ama o tuvalate gireceğine altına yapacak milyonlar var...iyi misiniz?

  • niye ama  (04.01.15 16:59:01)
@92 Tuvalette göstermekle sokakta çıkarıp göstermek aynı değil. :) Tuvalette gösterince "yanlışlıkla oldu" diyebilir. Kimse de sapık demez o durumda. Normal adam zaten yapmaz öyle bir şey. Ha aynısını kadın da yapabilir ama bizde sallayacak bir cinsel uzuv olmadığı için yapması yapan kişi bakımından pek eğlenceli olmaz. Memeleri açıp gösterse de "yanlışlıkla oldu" diyemez.

Bir de kadın tuvaletleri gerçekten daha pis. Nişanlımla aynı mekanda tuvalete giriyoruz, ben tiksinerek çıkıyorum ve bazen tuvaletimi yapamıyorum bile ama o problem yaşamıyor -ki benden daha titizdir evde, temizlik konusunda-.
  • m e l t e m  (04.01.15 17:27:22)
sadece bizde değil ki müslüman olmayan ülkelerde de ayrı ayrı tuvaletler.

ilk ayrı ayrı olsun fikri nereden çıktı bilmiyorum, hiç düşünmemiştim. şimdiye göre değerlendirirsek; kadınlar makyaj yapıyorlar, kokular sıkıyorlar, ped alış verişleri oluyor filan. daha rahatlar.

hem erkekler kapağı açık bırakırlar. olmasın beraber, ben karşıyım arkadaş.

şaka bir yana elbette herkesin kendini bildiği hayat koşullarında bir olmasıyla ayrı olması pek fark etmez.

cinsel yönden bakılan çeşitli yorumlar gelmiş. ona bakarsan lezbiyen ve gay olan insanlar da var. o zaman onlar için de ayrı ayrı yerler olması gerek.
  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (04.01.15 17:45:40)
paris'in göbeğindeki mc donald's da bile ortak tuvalet vardı, cümbür cemaat, çoluk-çocuk giriyordu insanlar

  • yuzmebilmeyenbalik  (04.01.15 18:24:14)
Ortak tuvalet sevdam yok, boyle bir sevdaya tutulmadim. Kadinin ya da erkegin isteyip istemedigi konusuyla da ilgilenmiyorum. Lütfen dikkat edin, basliktaki bir soru cumlesiydi. Kadin erkek tuvaleti ayri, benim bundan en ufak bir sikayetim yok, memnunum da. Bu sonuca nasil vardiginizi anlanadim. Yukarida yazdigim soruyu da tekrar kontrol ettim, bir sorun yok:)

Bu arafa unisex tuvalet ben de gördüm arkadaslar, hic yok mu diye sormuyorum.

Ayrica gittigim hristiyan ulkelerinde de tuvaletler ayri:)
  • delifaruk  (04.01.15 18:51:53 ~ 18:56:07)
Ayrı olması gerektiğini işaret eden gerekçeleri beğenmeyişin akla böyle bir sevdan olduğunu getiriyor. Adam taşak kılı demiş, yetmez mi bu?

  • IncredibleMau  (04.01.15 18:54:23)
Yetmez, pisuvar o. Pisuvar unisex tuvalette de sadece erkek kullanacak zaten.
Ayrica o killar sadece kadinlari mi rahatsiz ediyor? Bu bakis acisi bana mantiksiz geldi, o yuzden yetmez:)

  • delifaruk  (04.01.15 18:58:40 ~ 19:00:26)
Haftada bir gün proje için gittiğim bir yerde bu seneye kadar çalışan tuvaleti unisex'ti ve tek kişilikti. Aynı anda sadece bir kişi girebilip kapıyı kitlemesine rağmen, bir kadın arkadaş çok fena rahatsızdı, "Ya ben buraya oturuyorum ama daha önce buraya ayakta işediler. Sıçrattılar. Kaldırsalar, ben dokunarak indireceğim. Kaldırmasalar, doğrudan işedikleri yere oturuyorum" diyordu. Pisuvar sistemi yoktu. Ben çok rahatsız değildim, klozet kağıdı ile kaplıyordum bir güzel. Ama yeni binaya taşınınca tuvaletleri ayırdılar.

  • aychovsky  (04.01.15 19:19:52)
genel olarak iyi bir şey olduğu için. ama bizim okulda bir kafede tek tuvalet var, tek kişilik ve ortak hiçbir sorun rahatsızlık olmuyor gibi herkes rahatça kullanıyor üstelik temiz.

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (04.01.15 19:23:23)
fizyolojik fark var bayaa

  • aklimdakisorular  (04.01.15 20:46:52)