ülser & alchol

Aramızda doktor arkadaşlar var ise yada bu hastalıktan müzdarip olan tecrübeli kişiler varsa sorum onlara; 12 parmak bağırsağı ülseri olan bir insan (hayatının baharında bir genç) hiç alkol kullanmamalımıdır? Misal bende 15 sene önce baş göstermişti bu ülser, o zamanlarda gittik doktora ve sıkı bir diyet, haplar falan hastalığı neredeyse tamamen iyileştirmiştik ama gel gelelim bu illet hiç bir zaman tamamen iyileşmiyor. Yani anadan doğduğumuz gibi sağlam olmuyor o yaranın olduğu bölge. Tabi bu durum 15 sene önceki durumdu. Aradan geçen onca zamana rağmen 5 gün önce yine bu illetten kıvrana kıvrana doktora gittim ve bana yine aynı şekilde endoskopi ve hap yöntemi uygulamamız gerektiğini söyledi. Hiç ilerlemedimi bu tıp yahu, 15 sene öncede aynı şeyler vardı, hala tam olarak, kalıcı olarak bu hastalığı yok etmek mümkün değilmi diye sorduğumda, hayır değil dedi. Haplar yazdı ve alkolu bırakmamı söyledi. Bende o ızdırapla o an bir daha alkol kullanmak aklımın ucundan bile geçmiyordu ki, arada sırada bari içsem olmazmı diye soramadım. Burda konunun uzmanları var ise cevaplayabilirlermi, 5 gündür ilaç tedavisi görüyorum ve artık ağrılar kesildi.. Mesela 2 gün sonra (yani 1 hafta aradan sonra) gidip 2-3 duble rakı atsam diyorum he olmazmı?
hadi onuda geçtim ayda bir defa içsem ?? (nolur) :(

arkadaşım; ülserin varsa çok fazla abartmadan içebilirsin...yaşadığım bir tecrübeden içkinin özellikle biranın mideyi baya bozduğunu tespit ettim...ki ben bunu bile bile erasmus ile çek cumhuriyetindeyken viski şarap tekila alayını karıştırıp ( her gece ) gezdim durdum...döndüğümde mide kanaması geçirdim...artık her sabah olan mide ağrıları da geçmişti...sigara kullanıyorsan azalt, ya da hiç içme,alkol için ise çok aşırıya kaçmamak kaydıyla içersin ayda bi kaç defa...

  • opethianskies  (07.08.09 23:38:14)
ben 3 sene önce o illeti yaşadım gunde 6 hap içiyordum dediğiniz gibi. şu an 2-3 haftada bir alkol alıyorum ama sorun yaşamıyorum ama lakin fakat kola kesinlikle kullanmıyorum tam 2 senedir elime kola eli değmedi :)içtigim gazlı içecekler soda ve bira sadece.illa alkol alacam derseniz birinden vaz geçmek zorundasınız.

  • adidastan saatmi olur  (07.08.09 23:40:57)
sigarayı bırakalı 1 seneyi aşkın bir zaman oldu. oldu ama ben kendi isteğimle bırakmıştım onu. Şimdi zorunluluktan alkolu de bırakmam gerekiyor. Garip bir durum, tamam kabul ediyorum, ara vereyim alkole, hatta uzun bir süre( bir kaç ay ) ara vereyim ama, ömür boyu içmeyeceksin bunu demek çok ağır değilmi, bu kadar mı beter bu ülser olayı yahu?

  • daglien  (07.08.09 23:51:12)