Yaratici Yazarlik

Merhaba,
Yaratici yazarlik, özellikle roman ve öykü yazım teknikleri ile ilgili bir kurs öneriniz var mıdır? Yer istanbul. Teşekkürler.

  • kaset  (02.01.15 14:55:33 ~ 14:56:15)
Ya herkes söylemiştir ama bu iş kursla olacak iş değil. Parana yazık. İnternette eğer yabancı dilin varsa bu konuyla ilgili kendini geliştirebileceğin yığınla makale bulabilirsin. Ama kursa gitmeye değmez.

  • anten  (02.01.15 15:30:28)
teknik demek taklit de demektir, sanatta işe yaramaz. perde arkasını merak ediyorsan yazarların otobiyografik kitaplarını ya da kuramlarını anlattıkları eserleri okumanızı tavsiye ederim.

  • ruhi bir banyo  (02.01.15 20:22:09)
teşekkürler comptrol. :)

şu duyuruda demin bir şeyler yazdım: www.eksiduyuru.com

bu arada ruhi bir banyo'ya katılmıyorum. sanatta ustalık zaten taklit ede ede bulunur. resim çizmeye başlarken de başka ressamları taklit ede ede kendi üslubumuzu buluruz. taklit, kendi sesimizi bulmada yardımcı olur, teknik de - ruhi bir banyo'nun da dediği ama olumsuzladığı gibi - böyle gelişen bir şeydir. edebiyat kuramları daha çok akademiyi ilgilendirir, bir yazarın her şeyi bilmesi gibi edebiyat kuramlarından da haberdar olması elbette yararlıdır ama kurama bakılarak yazılmaz. yıllar boyu bu memlekette toplumcu gerçekçi anlayışa uygun romanlar yazıldı ama bir değerleri olmadıklarını biliyoruz. otobiyografileri okumak eğlencelidir, belki insanı şevke de getirir ama hepsi bu.

yukarıdaki diğer duyuruda yer alan cevaba ve bloga göz atın, soracak sorunuz hâlâ varsa ben "bir mesaj ötenizdeyim"
  • microfiction  (02.01.15 22:58:07)
Herkese merhaba,
Konuyu tartıştığınız için teşekkür ederim. Yaratıcı yazarlık kursları aslında bir çoğunun düşündüğü gibi,kişiyi, bence de yazar yapmaz. Ama joe satriani de bir virtiözdür ve eğer onun tekniği üzerine bir şeyler ekleyebilmek, müzik tarihinde onun bir adım önüne geçmek isterseniz, önce onun kadar iyi çalabilmeniz gerekir. Ya da realist bir formda desen yapamazsanız başarılı soyutlamalar yapamazsınız. Klasik örnek: bkz.Picasso. Kısaca ben her işin bir matematiği olduğuna inanıyorum. Bazıları bunu kendi kendine bilinçsizce keşfeder, bazıları birilerinden öğrenir.

Bu bir doğum günü hediyesiydi kardeşime. Ben de bütçeme en uygun ve evimize en yakın atölyeyi seçtim. Profesyonel bir kariyer yapma hedefinde olmadığı için de açıkçası bu durumu çok irdelemedim. Yeter ki kafasında kapı açacak bir şey yakalasın,bir referans noktası bulsun.
  • jam  (05.01.15 12:16:30)