hristiyanlığın yasakları nelerdir?

soyut olanlar değil.domuz eti yememek, alkol almamak, sünnet olmak gibi somut olanlar?

zina etmek yasak, içki yasak değil ama sarhoş olmak yasak, size kötülük yapan biri dahi olsa ona her türlü fiziksel şiddet yasak. her zaman iyi olmak gerek kısacası

  • domates yiyom  (29.12.14 11:45:47)
Katoliklerde boşanmak yasak.

  • zombi  (29.12.14 12:01:33)
intihar etmek en büyük günahlardan biri.

  • pardonan  (29.12.14 12:22:40)
bağışlanacak olanlar var, bağışlanmayacağı bildirilenler, pardonan'ın dediği gibi intihar etmek çok büyük günah, zina, hırsızlık, adam oldurmek, yalan yere şahitlik etmek, Allah'ın adını boş yere anmak...
kibir, açgözluluk, boşanma konusu şöyle; kiliseyi ( bağlı olduğumuz) ikna etmemiz gerekiyor. Peder görüşüyor, gercekten evlilik bitmiş mi? devam etmez mi? problem ne? ikinci nikah katoliklerde kilisede kıyılmaz genelde ama ermeni kilisesi problem çıkarmaz mesela.

  • salem330  (29.12.14 12:44:18)
hristiyanlarin en buyuk ve onemli girevlerinden biri evladini vaftiz etmek ve hristiyan olarak buyutmek. bunu yapmamak gunah olarak geciyor. 7 olumcul gunah olayı var (10 emir de ayrı). bunun disinda mehzebine gore degiskenlik gosteren durumlar var.

  • nwnd  (29.12.14 13:03:38 ~ 13:43:48)
vaftiz aradığım örneklerden biri. ahlaki yasaklar değil istediğim. hani şu olmasa da olur somut örnekler. sanki geçmişten gelen bir ritüelin parçası gibi. meslea yahudilerde deniz ürünleri yenmiyor bildiğim kadarıyla. hani yense ölüp gitmezler, öyle sağlığa sakıncası da aman aman değil. ya da sünnet, olmasa da olur.

  • silver apple  (29.12.14 14:50:58)
oruç dönemleri var mesela. büyük oruçlarda hayvansal gıdalar yasak, et süt yumurta peynir vs. bu orucun bazı günlerinde balık yemeye izin var sadece.
vaftiz olmadan olmaz, kutsal ruhu kabul etmek için vaftiz şart.
evlilikte ortodoks hristiyanla evlenecek kişinin ortodoks vaftizli olması şart. kilise nikahı için söylüyorum bunu.
  • domates yiyom  (29.12.14 15:17:41)
dedim ya mezhebine gore degisiyor, oryantal ortodoks ermeniler(halk arasinda gregiryan diye gecen) agustista meryem ananin dogumu kutlanmadan uzum yemezler mesela.
communion alacaksa pazar ac karnina olmasi gerekir. kadinlarin baslarini ortmeleri istenir. bu sapka da olabilir.
dagmat kiliseye girmeden gelini gormemelidir.
bunlar ilk akla gelenler, denildigi gibi oruc donemi var, hayvansal gida yenmez haftada 1 cumartesi sanirim balik yenebilir bu donemde.

cumartesileri 5ten sonrası (merelots) ölüleri anma zamanıdır bu sebeple çiklet çiğnenemez, ev işi yapılmaz dikiş nakış işleri yapılmaz.
yas sürecinde televizyon radyo vs açılmaz, eğlenceye katılınmaz.
ölen kişi ile aynı evde eğer vaftiz olmamış bir bebek yaşıyorsa cenaze kalkmadan bebeğin vaftiz edilmesi gerekir.
düğünde sağdıcın da hristiyan olması gerekir.
  • nwnd  (29.12.14 18:22:31 ~ 18:29:15)