Laptopa harici monitör bağlamak

arkadaşlar şöyle bir sıkıntım var, laptopumun ekranı bozuldu. açtığımda ekran beyaz oluyor, ardından ordada kalın bir siyah şerit çıkıyordu. bende gittim masaüstü bilgisayarın monitörünü bağladım, açıldı. sonrasında laptopun ekranını söktüm tamamen. sadece klavye kısmı kaldı. bir monitöre bağladım ama ekran kartını kuramıyorum. dolayısıyla geniş ekran monitörde 1280-1024 çözünürlük kullanmama izin veriyor. ekran kartının driverını kurduğumda da ekran hiç açılmıyor. 3-5-10 kez kapatıp açmam gerekiyor tekrar açılması için.

he bazen de ekran kartının driverı kendi kendine mi kuruluyor anlamıyorum, açtığımda ekran 1440-900 çözünürlükte açılıyor. birden fazla çözünürlük de görünüyor geniş ekrana ait. ekran kartı bozuk olsa herhalde düzgün görünme olayını hiç yapmaz diye düşünüyorum. e sağlamsa niye sıkıntı çıkarıyor ara ara. mesela şu an uğraştırdı ama açıldı sonunda, pc den yazıyorum bunu.

ne yapılabilir bilgisi olan var mı acaba? acer 5920g modeli de. eski bir bilgisayar ama autocad e kadar bütün işlerimi görüyor(du).

aslında ekran kartı yazılımı ile çözünürlük genelde doğrudan ilişkili olmuyor. mümkünse netten bir monitör sürücü kurmaya çalış.

mümkünse hdmi ile de bağlamayı deneyebilirsin. he bir de hertz'i ve renk sayısını değiştirerek çözünürlük miktarını da değiştirebilirsin belki
  • siradisi00  (27.12.14 22:46:55)