arabaların arka camını ikiye bölen şerit

resimde de işaretlediğim arabaların arka camını ikiye bölen o şerit neden var? bugün otobüsle gelirken baktım da her arabada var gibi. yani neden arka kapının camı bir bütün değil de bir büyük bir de küçücük iki parçadan oluşuyor?

cam tam kapanınca problem yok. Yekpare olabilir ancak
hafif aralık olsun üstten azıcık hava girsi derseniz o işaretli kısımda da açıklık kalacak.
Örneğin yağmurlu bir günde sadece bir parmak açıklık bırakmak isterseniz aşağılarda da o açıklık kalacak ve oradan su girecek. Araç giderken yüzeyi yalayarak giden hava o suları ordan içeri sokacak vs vs ...
Bir diğer sebebi de: O cam açılınca o kapının çne girecek, arkada ve önde sizin resimde de görüldüğü gibi tekerlekler var. O uç kısjmlar içeri giremez.
  • Ruprect  (26.12.14 18:00:59 ~ 18:02:40)
Bir yerde okumuştum doğrumu bilmiyorum. Arka tekerlekten kaynaklı olabilir. Güvenlik açısından olabilir?!(nasıl yani) Hatta arka camlar tamamen aşağı inmez (her arabada öylemi bilmiyorum)

  • arockm  (26.12.14 18:01:45)
oradaki cam yekpare olunca camı indirirken çamurluğa denk geliyor ve açılamıyor. o yüzden orayı ayırıp sabit yapıyorlar.

  • argent dawn  (26.12.14 18:04:55)
kelebek cam o. theozgun.tumblr.com

bir de eskiden açılıyormuş hava geliyormuş galiba. artık açılmıyor.
  • Lim5  (26.12.14 18:38:08)