5 yıllık işimden ihbarsız şekilde yarın istifa edip bırakmak istiyorum

Bazı özel nedenlerden dolayı bırakmam gerekiyor. Yarın istifamı verip çıksam bana yaptırımı olur mu? 15 gün çalışmak zorunda mıyım?

15 günden fazla sanırım 5 yıl olunca. şirketle anlaşıp erken ayrılabilirsiniz ancak.

  • ron dennis  (16.12.14 21:51:37)
3 yıldan sonra en az 1 ay 5 yılda da daha önceden haber vermen gerekiyodu galiba. eğer patronun kılsa ya da sorunlu ayrılıyosan ihbarı atladığın için sorun çıkarabilirler.

  • KidLazer  (16.12.14 21:53:40)
malesef zorundasın. konuşarak durumun özel oldugunu açıklamalısın yetkili kişiye, anlayış gösterip hemen ayrılmana izin verebilirler. aksi taktirde tazminat ödemek durumunda kalabilirsin.

  • dafuq  (16.12.14 21:53:54)
@rondennis abi bu 15 gün ya da daha fazla çalışmak zorunda mıyım? Çekip çıkamaz mıyım daha fazla duramam orada

  • tabanzabonanza  (16.12.14 21:53:57)
15 gün değil 8 hafta ihbar süreniz var.
içeride ne kadar paranız var? 1 maaş mı?
izin paralarınız falan var mı?
  • icemint  (16.12.14 21:54:02)
Yaklaşık 1 maaş var

  • tabanzabonanza  (16.12.14 21:55:57)
ben yazana kadar yazmış arkadaşlar süre konusunu da,
mobbing falan durumu varsa, hakkınızı aramayı düşünüyorsanız asla "istifa ediyorum, alacağım kalmadı" gibi bir kağıt imzalamayın.
5 yıllık kıdeminiz var içeride.
  • icemint  (16.12.14 21:56:39)
o 1 maaşı ödemezler. verecekli bile çıkartabilirler ama sonuçta elbette "gitmek zorunda" değilsiniz.

  • icemint  (16.12.14 21:57:59)
3 yıldan fazla çalıştığınız için sizin ihbar süreniz 8 hafta. Yarın istifa ederseniz ancak 8 hafta sonra ayrılabilirsiniz. O kadar bekleyemem derseniz ve çıkarsanız 8 haftalık çalışmanıza tekabül eden ücreti (yani 2 aylık maaşınızı) işveren sizden tazminat olarak talep edebilir.

İş Kanunu'nun 24. maddesinde sayılan "haklı nedenler"den biri varsa o zaman ihbar süresini beklemeden çıkabilirsiniz.

24. maddeye bakacaksanız Kanun şurada:
www.mevzuat.gov.tr
  • m e l t e m  (16.12.14 21:58:00 ~ 21:58:41)
patron, müdür vs. ile açık açık konuş sebeblerini vs. anlayış göstereceğini düşünüyorum ancak o akşam gidemeyebilirsin senden bir hafta daha kalmanı rica edebilirler, 5 sene emek vermişsin 1 hafta da kal işlerini devret., eğer şirket kurumsal bir şirketse müdürün/patron kafa adamsa istifa etmek yerine kovmalarını rica et (tazminatı kurtarırsın)

  • selam  (16.12.14 22:07:34)
devamsızlık yapın işten atsınlar. 2 gün sebep belirtmeksizin işe gitmezseniz size noterden ihtar çekerler. 3 gün cevap beklenir, 4. gün işveren tarafından haklı nedenle iş akdiniz sona erdirilir. onlar düşünsün 5 yıllık kıdeminizi yakacak kadar darladılarsa. ihbar'da bulunursanız 8 hafta işe devam zorunluluğunuz (maaşınızı alarak) ya da 8 haftalık maaşı ihbar tazminatı olarak ödeyerek derhal çıkabilirsiniz. önerdiğim yol ise sizin için en acısız sızısız olanı.

  • fucking machine in my head  (16.12.14 22:17:09 ~ 22:18:38)
Bu ihtar cekme olayi sonraki is gorusmelerinde bi yerde karsimiza cikar mi yani bana ne zarari var gali haizrdaki isyerimden ihtar yemenin? Sicile mi isleniyor noluyor yani

  • condom kurşunu  (16.12.14 22:43:59)
Hayır hayır öyle bir sicil sözkonusu değil. Noter tarafından işe devamsizliginiz tescillenmiş oluyor sadece. İşveren haklı nedenle işten çıkışınızı vermek için kendisini ispat ediyor. Cevap vermek durumunda da değilsiniz ayrıca.

  • fucking machine in my head  (16.12.14 22:53:03)
Devamsızlık yaparsan evet noterden ihtar çeker, ardından da sözleşmeni fesheder. Ama o 8 haftalık ihbar süresince çalışman için yazılı bir bildirimde bulunurlar ve reddedersen ihbar tazminatını da talep ederler.

Millet iş bulup 2 ay beklemek zorunda kalıyor, öyle 3 gün devamsızlıkla olacak işler değil bunlar. İşverenle anlaşmak lazım.
  • f atih  (17.12.14 03:07:00)
niye ihtar çektirerek işverenin eline haklı bir sebep veresiniz ki onu anlamadım ben?
ben asıl siz haklı bir sebepten ayrılıyorsunuz gibi anlıyorum yazdıklarınızdan.
yoksa öyle yaklaşık 8 maaş geride bırakılıp gidilmez kolay kolay.

"şu şu sebeplerden ötürü şu tarih itibarı ile iş sözleşmemin feshini istiyorum" şeklinde bir dilekçe yazın. o sebepleri "çok açık" yazamasanız da olur ama yazsanız daha iyi. bundan bir kopya kendinize alın, aslını da artık patronunuz mu olur, insan kaynakları mı olur, personel birimi mi olur kim ilgileniyorsa oraya bırakın.

sonra mahkeme yoluna gidersiniz.

en kötü ihtimalle içerdeki maaşınızdan olursunuz ve yaklaşık 1 maaş da verecekli olursunuz. (sözleşmenizde bağlayıcı başka hususlar yok ise)
  • icemint  (17.12.14 07:32:33)