Yemek-Müzik-Beyin İlişkisi

Selaam,

Şimdi ben şöyle bişi hatırlıyorum; müzik ve yemek için beynin aynı noktası uyarılır; yanlış mı hatırlıyorum? doğrusu nedir tam olarak çok kafama takıldı. bilenlerden yardım istiyorum ahkam kesicem de :)

İyi müzik yemek lezzetini arttırır evet. Uçaklarda ortama verdikleri beyaz ses-gürültü bir zaman sonra bahsettiğin lezzet alma-işitme kısımlarını çok meşgul eder, uzun uçak yolculuklarındaki yemeklerin lezzetsizliğinin sebebi bu diyolla.

  • namus ninjası  (16.12.14 14:49:48)
haha halbuki bana uçakta yemekler daha lezzetli gelir, hiç doymam :D

  • VickVickyVale  (16.12.14 15:01:34)
Atlantik ötesi uçuşlarda görüşelim madem.

  • namus ninjası  (16.12.14 15:05:38)
tat ve koku olmasın?

tat ve koku duyumu birlikte çalışıyor. dil tadını alırken burun da kokuy alıyor.

mesela kokusunu iyi alamadığın bir yiyeceğin tadını da iyi alamazsın.

veya üzerine başka bir şeyin kokusu sinmiş bir yiyecek yediğinde sanki onu yiyiormnuş gibi hissedersin. bu çoğu kişide olmuştur.
  • mahone  (16.12.14 15:28:08)
  • namus ninjası  (16.12.14 16:03:08)
sensorymotor sistemler yerine beyinde reward systemlere bakmak lazim. muzikte ve yemekte D2 reseptorlerle beraber, striatum, OFC, ventral tegmental area v.b bolgeler aydinlaniyor. bu da aslinda muzikinde bir reward mekanizmasi oldugunu ayni sekilde yemeginde ayni sistemden gectigini goruyoruz.
detayli akademik makale istersen bakabilirim.

  • botamaniaensis  (16.12.14 16:35:50)
emin olamadım ben de; müzik-yemek diye hatırlıyorum ama yanlış hatırlıyorum sanırım :) ama bu airline food olayı ilginçmiş okuycam şimdi. teşekkürler :)

  • bradshaw  (16.12.14 18:51:14)