deizm

deistler yaratıcının evreni ve sonra dünyayı yaratıp sonra da kendi haline bıraktığını mı düşünüyorlar?

yarattığı insanları sahipsiz bırakacak bir tanrı inancı mı var onlarda?

yaratıcı bir güç olduğuna inanıyorlar, dinlere inanmıyorlar; kanımca her deisti aynı kalıpta düşünmemek gerek, sonuçta izledikleri bir kod, kural, öğreti yok.

  • neseranni  (16.12.14 00:07:52)
ben daha hiçbir tanrının hiçbir kuluna sahip çıkacağı garantisi verdiğini görmedim.
ama evt hı hı, deistler müdahaleci olmayan bir tanrı var diyorlar.

  • namus ninjası  (16.12.14 00:07:52)
tr.wikipedia.org

Deizmin tanrısının insanları yaratmış olmasına gerek yok. Evreni ve kurallarını yaratıp kendi haline bırakmış, bu kurallar dolayısıyla da gezegenler, canlılar ve evrimle insanlar oluşmuş olabilir. Deizme göre yaratıcının insanla empati yapan bir varlık olması gerekmiyor.
  • long live rock n roll  (16.12.14 00:09:01)
kısaca >>> "bir güç var"

  • damdanakan  (16.12.14 00:13:11)
tam olarak öyle düşünmüyorlar.

diyorlar ki; evet, insanlıktan daha ulu bir güç, evrenin oluşumu esnasında, henüz o tam açıklanamayan, bilimin "big bang" diye isimlendirdiği olayın butonuna basmış. ama bu güç, kitaplarda anlatılan ve insanların anladığı haliyle her şeyi an be an kontrol eden bir tanrı gibi değil de, bi oluşum belki, tam şeklini belirleyemedileri "başka bir şey". o güç, 5 dakkada bir monitörlerin karşısına geçip "du bakayım bizim çocuklar napıyor" diye kontrol etmek zorunda değil gibi.

dünyanın var oluşu hakkında da; kitaplara inananların "her şeyin merkezinde temel amaç olarak dünya ve içindeki insanlardır" ön kabulünü reddedip, dünyayı var etmek için, "dur ben bi dünya yapayım insanlar olsun çiçekler olsun" diye değil, belki bambaşka bi şey ile uğraşırken aradan çıkmış ufacık bi şey. boyutlandırmak için şöyle bir örnek uygun olabilir; evren içerisinde dünyanın, dünya içerisinde de insanların ve insanlığın ve onların kime nasıl davrandığının ne kadar küçük ve önemsiz olduğunu düşünebilirsiniz.

şu bile olabilir; belki amaç çok daha üstün türlerin yaşadığı/yaşayacağı çok daha farklı seviyede yaşam alanı yaratmakken, bizim bilip algıladığımız dünyanın da aradan kendini çıkartıp "selam" demesi olabilir.

yani, kısaca özeti şu: dünya, evren ekseninde bu kadar önemsizken, içindeki insanların kendine inanılmaz seviyede haddinden fazla önem vermesini anlamsız buluyorlar.

not: deist değilim.
  • cevap botu  (16.12.14 00:17:02)