Jailbreak olayi nedir?

Arkadaslar, simdi insanlarin yarisi telefonu jailbreakli kullanin derken digerleri jailbreak kotudur kullanmayin diyor. Nedir bu isin ozu?

Cok iyi uygulamalar duydum jailbreak icin. Napsam?

Tel: Iphone5 - IOS 8.1.2

jailbreak telefon ya da tabletin yazılımına müdahele ederek apple nın kısıtlamalarından kurtulup istediğin şeyleri yükleyebilmek ve cihazını özgürce kullanabilmektir.

ama bundan dolayı oluşacak güvenlik açıklarını da unutmamak gerekir.

eğer cihazı kullanırken şu program çok işime yarar keşke olsaydı diye elzem bir durum yoksa kurcalamayın.

mecbursanız yapın.

hatta böyle bir insansanız neden ios kullanıyorsunuz? androide geçin.
  • cokilgincvesesgetirecekbirnickarayanadam  (11.12.14 12:22:13)
android kullanan telefonlar da kısıtsız değil ki, onlarda da üreticiler bir sürü şeyi kısıtlıyor. android'in jailbreak'ine de "root" deniyor. yoksa o da aynı suyun laciverti.

  • kibritsuyu  (11.12.14 12:25:16)
son kullanıcıyı etkileyecek ciddi bir zararı olmamakla beraber, jailbreak yapmanın yine son kullanıcıya öyle aman aman bir faydası yoktur.

facebook, vatsap, twitter, instragram takılıyorsan bence uğraşmaya değmez.
  • teritori  (11.12.14 13:18:15)
normalde tüm uygulamalar apple tarafından test edilir. eğer zararlı bir şey yapmaya çalışıyorsa veya belirltilen standartlar dışındaysa uygulama app store'da yer almaz. bu da antivirüs vs gibi ek programlar gerekmemesi anlamına gelir.
normal şartlar altında ios işletim sisteminde her uygulamanın kendi alanı vardır ve o alan dışına çıkamaz ve "senden habersiz" hiçbir şeye erişemez.
jailbreak olunca tüm bu korumalar devre dışı kalıyor. bunun avantajı, normalde app store'da göremeyeceğin uygulamaları kurabiliyor olman (temayı değiştiren, arama vs her şeyi kişiselleştirebileceğin uygulamar ya da crack'li uygulamaları kurabiliyor olman) ama dezavantaj. jailbreak'in kendi appstore'undan indirdiğin uygulamalar veya direkt uygulama dosyasını indirerek kurduğun uygulamalar bir kontrolden geçmez. telefon jailbreak'li olduğu için senin ruhun duymadan contact list'ini başkaları ile paylaşabilir, mail'lerini okuyabilir ya da telefonundaki resimleri başkaları ile paylaşabilir, mikrofondan sesini dinleyebilir, kaydedebilir vs vs vs...
o yüzden öyle rastgele uygulamalar indirmemen gerek eğer jailbreak yapıyorsan.
  • barix  (11.12.14 13:36:23)
@kibritsuyu android'le ios o konuda kıyaslanamaz. rootsuz bir android bile jailbreak'li bir iphone'dan daha serbest.

  • nuka cola  (11.12.14 14:26:07)