Berlin'e gidiyorum hem de bir başıma

Selam,
Neden böyle oldu nasıl başladı bilmiyorum ama Berlin'e taşnma hayalleri kurarken buluyorum kendimi bir süredir. Daha önce hiç gitmedim ve kimseyi de tanımıyorum mu sana hadi bakalım. E gidip görmekten başka da seçenek kalmadı. Sorularım ise şunlar ne zaman gidilir ne yapılır tavsiyeleriniz neler a dostlar? Hayatın çok büyük ve heyecan verici olduğunu düşünüyorum bir tek de cesaretim ve biraz param var yanımda. Sanatçıyım ve burası beni gün geçtikçe endişelendiriyor. Bunu yaşamak istiyorum. Bana şans dileyin.
Sevgiler

daha önce hiç başka bir ülkede bulundun mu? mesela amerika gibi? eğer en üst seviyeden başladıysan almanya inanılmaz sıkıcı gelecektir. benim ilk yurtdışı deneyimim amerikaydı. sonra master için büyük umutlarla almanyaya geldim ki bu kadar sıkıcı olacağını bilmiyordum. nereye gidersen git hep aynı şehir tarzı (almanlar için gayet iyi çünkü kimse vay efendim benim şehri iyi seninki kötü diyemiyor hep aynı standartlar) aynı tip muamele vs vs..berlin daha bir 'international' şehir o yüzden ingilizce konuşanı çok ama yapacak pek bişe de yok genel olarak almanyada. benim 2 senedir gördüğüm tek şey ye iç çalış sıç yat. arada hayata renk katabilen hiçbirşey bulamadım. mesela amerikada yolda yürürken bile insanlar gayet samimi gülüp selam veriyorlardı ya da ne bileyim markete girdiğinde dakikalarca kasiyerle güzel sohbetler edebiliyordun..burda da kasiyer sana 'gününüz iyi mi? herşey yolunda mı?' diye soruyor ancak formalite olduğu apaçık ortada. belli ki müdürü zorluyor sormasını. beton gibi suratla yalancı bir gülümsemeyle soruyor ve itici geliyor. 2 senedir tek tanıdığım komşum internetini kullandığım komşum. gerisini gram tanımıyorum apartmana aynı anda çıksanız kapıyı kapar sırf seni görmesin diye senin gitmeni bekler önce. ya bilmiyorum çok tuhaf bi memleket öküz gibi milliyetçilik var mesela içten içe. almanların (özellikle mühendissen) kainatsal bir egoları var. konuşurken sana hissettiriyolar ancak bir müddet sonra ne kadar yetersiz olduklarını ve bunun sadece ego olduğunu farkediyorsun. göründükleri kadar pratik adamlar da değiller ha dışardan öyle gözüktüklerine bakma 2 soruya kitler kalırsın alayını:P umarım çok karamsal gelmemiştir bu sana ancak gitmeden önce neyle karşılaşacağını sanırım ufaktan öğrenmen lazım:)

  • KidLazer  (07.12.14 12:07:09)
En doğrusunu yapıyorsun.konuşmayı bilmeyen barzoların sanatçı diye geçinip magazin programlarında cirit attığı bir türkiye'de gerçek sanatçıya yakında yer olmayacak gibi.

  • sapkasiz cikmam abi  (07.12.14 12:08:21)
1) Kreuzbergte otur, Kafe Kotti'de takıl. iki gün sonra zaten bütün sanatçı,liberal türk alemi ile tanışmış olursun.(genellemıyorum ama oyle)
2) atolye kirala.
3) tresor, berghain gibi min. clublarda cuma cumartesi pazarını geçir, bir zaman sonra zaten insanlar senle tanışıyor.
4) hava soğuk, ama admiralsbrücke de takıl net gene birileriyle tanışırsın.
5) müzisyensen, jam session geceleri birebir

berlin'de ing+ türkçe yeterli, yeni hipster ve sanat merkezi, dert etmene, tasalanmana gerek yok. 1.5 yıl berlindeydim, kendimi başkabir şehir ya da ülkede hissetmedim, suan leipzigteyim, ve hakkaten almanya diyorum buraya, ama berlin bambaşka.

daha da ekleyeyim,
ev için şimdiden araştırmalara giriş 350 eurodan başlıyor iyi yerlerde odalar.
bir sorun olursa, bana yazabilirsin, birşekilde tonla tanıdık var. ama bence ilk etap vize ve oturum vizesi almak olacak.
müze ve galerilere mesaj mail attıp, onlarda gönullu calısmak istediğini de yazabilirsin.
sanatçılar rekabette çok fazla berlinde haberin olsun
misal türk sanatçı kimliği ile ,iyi bir proje diyebileceğim: berlin.apartmentproject.org
  • botamaniaensis  (07.12.14 12:21:04 ~ 12:30:09)
cok iyi bi karar, 4 yildir berlinde yasiyorum, hala hergün ne iyi yapmisim diyorum. Kesfedecek yer bitmiyor, kimse kimseye karismiyor, kendine ait bir yasam tarzi var. Elbette birsürü problem var her sehir gibi, özellikle ev bulmak cok zor. istanbulda gecti büyük hayatim karsilastirinca berlinde insan kendi kafasina göre yasayabiliyor. Mayis-Haziran en güzel zamanlari berlinin.

  • emrahday  (08.12.14 11:13:00)