illustrasyon kursuna gitsem?

pek beğendiğim o çalışmalar gibi bir şeyler yapabilir miyim zamanla? ben ilgi duyuyorum bu işe ama herhangi bir eğitimim veya deneyimim yok. adobenin programdan öğretiyorlar sanırım kurslarda ama baktım 3 haftalık falan. ne öğrenilir bilemedim. istiyorum ki kitap kapağı, hatta daha ağır çalışmalar çizebileyim. bunun için aletler de var sanırım tablet gibi çizim için. her türlü dalmaya hazırım. ama becerebilir miyim kestiremiyorum?

bir de ankrada bu işin kursunu veren kimse var mıdır fiyatlar nedir biliyorsanız yazıverin. teşekkürler!

bence kursun bir faydası olabilir. basic şeyler için işe yarar. ama bence kitap kapağı vs gibi şeyler yapmak için, yani bir grafik yapmak için iyi çalışmak gerekiyor. illustrator sıkıntılı bir program değil, bana kalırsa kendin bile tutoriallarla 2 3 ayda bayaa çözersin. olay grafiği tasarlayabilmekte. görsel hafızanı geliştirmeni tavsiye ederim. bu tasarım sitelerine falan takıl biraz. designtaxi vs buralarda bayaa güzel şeyler oluyor. hiçbir şey yoksa pinterestte fink at.
grafik tablet biraz daha eli yatkın olanların daha kolay kullanacağı bişi. ben de kullanıyorum fakat hiçbir zaman müthiş kullanabileceğimi zannetmiyorum. denenebilir. 150 liraya falan tabletler var amatörler için. yok ben bu işin üstüne ciddi ciddi gideceğim diyorsan güzel bi vacom al onunla takıl.

  • aelfinn  (05.12.14 21:54:32)
öyle aman aman bir resim yeteneğim yok malesef ama grafiklerle içli dışlıyım, pinterestte fink atıyorum uzun zamandır. ilgim var hep grafik işlerine ama bir türlü tutamadım bir ucundan. zor bir prgram değilse ben ucundan tutayım, temel şeyleri anlayınca devamını getirip getiremeyeceğimi kendim kestiririm herhalde zaten. yine de bu yolda tavsiyeleri olan dostlar yazarsa şu kaynak, kurs, site, kitap diye çok yardımı olur.

  • Aerdem  (05.12.14 21:57:06)
kurs istiyorsan kum sanat'ı bir araştırabilirsin.

  • kayranin kedisi  (05.12.14 22:04:08)
önce illüstrasyon mu çizmek istiyorsun yoksa grafik tasarım mı yapmak istiyorsun ona karar vermen lazım. ikisi aynı şey değil. illüstrasyon çizmek istiyorsan çizim kursuna gitmen veya zaten hevesim var hergün çizim yapabilirim kendim diyorsan hergün düzenli şekilde her gördüğün objeyi çizmen lazım elini geliştirmek için. ilk başlarda kötü olacak ama zamanla hatalarını göre göre elin alışacak ve gelişeceksin. sonra insan anatomisini öğrenicen sürekli çizmeye devam edeceksin. elin alışınca bu çizimlere elinin bir hafızası olacak kendiliğinden çizecek. daha sonra bu çizdiğin şeyleri deforme ederek kendi çizgini oluşturabilirsin. bu çizim işini karakalemle bitirdikten sonra bilgisayara geçince ufak bir araştırmayla nasıl illüstrasyon çizeceğini kolayca öğrenebilirsin. sen çizimini kuvvetlendirirsen her türlü çizimi taratıp bilgisayarda üzerinden geçerek güzel illüstrasyon çıkarabilirsin ortaya.

grafik tasarımda bu çizimler dışında çok başka disiplinler edinmen gerek. ticari bir amaç olduğundan marka, pazarlama, reklam gibi alanlarda markalar için neler yapılmış, bir ürün veya hizmet nasıl tanıtılır. grafik tasarım çok geniş alana yayıldığından ne yapmak istediğine karar vermen gerekiyor. sadece ambalaj tasarımı yapanlar olduğu gibi, sadece kurumsal kimlik, logo yapan kişiler de var veya web tasarım ya da afiş tasarımı vs. eğer içinde yaratıcılık varsa her türlü başarılı olabilirsin.

illüstrasyonda da grafik tasarımda da farklı görüp, farklı düşünmen ve farklı uygulaman gerekiyor. bunun için güzel sanatlarda en önemli konu yaratıcılık. algın açık olsun.
  • eferdk  (05.12.14 23:43:03)