hekimler hemsireler ya da merviven alti ignecileri

Düzenli olmam gereken bi iğne var ( dodex-b12). Lakin benim aile hekimin benim yaşadığım şehirlerde değil aldirmaya da vaktim olmuyor ki zaten düzenli olarak yaşadığım bi şehir de yok.
Neyse bu iğneyi başka şehirde aile hekimliği vs hiç bir yer yapmıyor, reçete istiyor ama reçete olayı artık piyasada yok ya karekod veriyorlar yada bi yazi dizisi. Hal böyle olunca üç ay iğne yaptırmadan adımı unutarak yaşamak zorunda kalıyorum.
Toparlamak gerekirse ben bu iğneyi kendime nasıl yapabilirim, bacaktan yapsam olur mu, olursa nasıl olur?
Tikler gelecek.

ampul kirabilir misin elini ayagini kesmeden? eger kirabiliyorsan dodex ampulunu kir, enjektorle icindekini cek, agzina sık ya da ekmege emdir, ekmegi ye. oyle de olur, gecmis olsun

  • fallopian  (05.12.14 20:11:22)
Yok artık @fallopian sen ciddi misin?
Eğer ciddiysen kendimi salak gibi hissettim, üç ay ben bu iğneyi biri bana yapsın diye hastane hastane dolandim vay anasini :/

  • bokmuhendisi  (05.12.14 20:14:56)
aile hekimini aldırmak beş dakikalık bir iş direk hekime gidiyorsun sana geldim diyorsun. kısa bi form var. sonra da muayene ediyor.

  • Aerdem  (05.12.14 20:16:41)
kardeş aile hekimliği meselesinden ötürü ben de çok çektim. güzelce ısrar edince misafir hasta olarak alabiliyorlar. aslında alma imkanları var yani.

  • fuckinginthebushes  (05.12.14 20:19:26)
@aerdem sabit bi yerde kalamadigim için aile hekimini aldırma şansım da yoktu, birde ikamet olayı var. Gerçi misafir olarak kaldığımı söyleyince bile bakmadilar bana, öyle olsa hic yoktan iğneyi yine yazdırır olurdum.

  • bokmuhendisi  (05.12.14 20:20:45)
sabit kalmıyorsun da sürekli başka şehirlere mi gidiyorsun? yani misal 3 şehir arasında mekik dokuyorsan veya herhangi birine arada uğruyorsan oraya aldırıp üç ay çekmeden yaptırırsın diye dedim. tam anlatmadığın için şey ettim, kusura bakma einstein was here lık bir durum oluşturmuş olmayayım :)

  • Aerdem  (05.12.14 20:23:18)
@fuckinginthebushes söyledim kardeşim, adımı unutuyorum bile dedim hiç umursamadilar. Allahtan vitamin ignesiydi, ilaç söyleyince direk yazıyorlar sorgulamadan ama iğne olunca böyle yaptılar. Yahubakabiliyorum muayeneden vazgectim hiç yoktan tc numarası ile aldığım ilaçlara bakamiyorlar mi ben bile eczaneden bakabiliyorum.
Neyse her hekim böyle değildir herhalde, genelleme yapmayayım

  • bokmuhendisi  (05.12.14 20:23:39)
@bokmuhendisi estf. ne bilecen haci, kullanimini da soyleyeyim agizdan kullanacaksan. ilk hafta her gun, 2. hafta gun asiri, sonra 3 hafta haftada bir, sonra 3 ay ayda bir. bir ara tekrar olcturursun b12 ni, icin rahatlar hem

  • fallopian  (05.12.14 20:34:08)
Bulunduğun yerde bir devlet hastanesinde dr a yazdırabilirsin en basiti bu aslında , aynı hastanede dd yaptırırdın

  • lilidance  (05.12.14 20:41:57)
Doktorun iğneyi niye verdiği önemli. Çünkü bazı kişilerde b12 emilemiyor , iğne o yüzden veriliyor.

  • Cursed Chico  (05.12.14 20:54:07)
Ben vejetaryen olduğum için b12 yi dışardan alıyorum @cursed

  • bokmuhendisi  (05.12.14 21:21:36)
@lilidance vaktim yok diyorum birde bi iğne yazdırmak için devlette sıraya giremem ki aile hekimliği dururken devlet hastanesine gideceksek aile hekimliği ne diye var. Hem devlet hastanesi ebesinin nikahindaydi :/

  • bokmuhendisi  (05.12.14 21:23:05)
Vejeteryanlarde pek sorun olmaması lazım. Süt yumurta vsde de olabildiği söyleniyor. Veganlarda sıkıntı var, onların çoğu da hap kullanıyor. Hap olarak bakmamak lazım, takviye aslında. Haftada bir iki tane kullanıyorlar genelde.

Spirulina yosunu ve Saraçoğkunun b12 kürü var da zor şeyler.
  • Cursed Chico  (05.12.14 21:24:25)
@cursed Süt yumurta tüketimi de pek yok bende sadece adı konulmamış bir veganlik so konusu. Ama et süt ve yumurtadan ziyade etki ediyor b12 ye.
Soylediklerin aklımda bulunsun yine de,teşekkürler.

  • bokmuhendisi  (05.12.14 21:31:11)
onca yazdiklarim bosa gitti, gonderememisim.

agizdan kullanim eger b12 metabolizmasinda bir bozukluk yoksa emilim sorunlarinda bile etkili. eger igne kullanmak sıkıntı ise agizdan almak hic yoktan iyidir.

@neferkitty kas ici kendiniz de yapabilirsiniz (bilmeyip merak edenler- popo ust dis ceyrekten ama ilkini bilen birisi yapsin bence)

igne dozu 1 hafta her gun, 2 hafta haftada 2 kez, 2 hafta haftada bir, sonra aylik diye devam ediyor.
  • fallopian  (05.12.14 21:31:54)
bir de agizdan kullananlar arada b12 duzeyini olctursunler, ilac etkinliginin anlasilmasi acisindan.. belki doz artirmak gerekir

  • fallopian  (05.12.14 21:38:05)