Kreş seçimi

Ya 38 aylık kızımı kreşe vermeyi planlıyoruz ama ilk kreş deneyiminiz. Kreş seçiminde neye dikkat etmek gerekir güvenilirlik başta olmak üzere neye bakmak lazımdır?

Bir yere karar verdik 3 yarım gün 300 tl istiyorlar. Eve de yakın makul geldi bize ama bir taraftan da korkuyorum.

Bi ferahlatin hele içimi

26 günlükken verilen bebe biliyorum.. her neyse..

kredi çocuklar için uygun hazırlanmışmı ona bakın derim. (tuvalet, masalar sandalye)
bir ikincisi kreşin öğrenci çevresi. (kreşten daha önemli olabiliyor)

Yalnız şunu unutmayın hiç kimse annesi gibi bakamaz. Kreşi kendinizle kıyaslamayın..
  • dokuzonbeş  (03.12.14 12:20:45)
Bildiğiniz kreş işte fiziksel şartlar olarak masa sandalye.

Çevre karışık her kreste olduğu gibi adam tabaka elit tabaka karışımı.

Benim çekincem ne bileyim çalışanlardan biri manyak çıkar çocuğa bir şey yapar mı paranoyasi.

Ha kamera filan var ama iş olup bittikten sonra neyleyim kamerayı.

Öyle yani saçma paronayalar
  • Kazmapolitan  (03.12.14 12:28:05)
çok zor kreş olayı daha geçen haftalarda sorun yaşadım gönderemiyorum çocuğumu ki çok iyi bir yerdi.ayrıca çok uygunmuş verdiğiniz yer yemek kalıtelerine bakın bu kadar ucuzsa sorun çıkmasın

  • ayhsegul  (03.12.14 12:35:32)
Duyuruyu silmeyin, işten eve dönünce detaylı cevap yazıcam. Ama şunu belirteyim, herhangi bir kreş, herhangi bir bakıcıdan daha güvenlidir en azından diye düşünüyorum.

  • old possum  (03.12.14 12:43:05)
dün bir arkadaşa verdiğim cevap (kopili/pestili)
Kreş (anaokulu) ve iki çocuk sahibiyiz. Öncelikle anaokulu için erken veya geç kavramı her çocuk için farklidir. Önemli olan alışma evresinde sabırlı ve istikrarlı olmalısınız. Çocuklar yetişkinlere nazaran daha kolay alışır farklılıklara. 6 ve 14 yaşında iki
kızımız var. Büyüğü 1.5-2 yıl gonderebilmistik maddi sebeplerden. Küçüğü ise hem maddi açıdan rahatlamamiz hem de kendi okulumuz olduğu için 8-9 aylıktan beridir okulda. Aradaki fark dağlar okyanuslar kadar büyük. Yani küçüğün beden dil sosyal zeka gelişimi çok olumlu yönde yüksek seviyelerde. Eğitimli bir çift olmamıza ve sürekli bilimsel şekilde çocuk yetiştirmeye çalışsak da Anaokulundaki öğrenme hızının yanından bile gecemedik. Sebebi ise okul veya ogretmenden çok arkadaş yani sosyal ortam vasıtasıyla daha hızlı bir gelişim gösteriyor çocuklar. Özet olarak ilk gunler veya haftalardaki direnci gormezden gelin inanın pişman olmayacaksiniz.
ek olarak; yarım gün 300 tl fena değil ama fiyatlar şehirden şehire muhitten muhite değişiyor. izmir için konuştum bu arada. eğer mümkünse yarım gün değil tam gün göndermenizi tavsiye ederim. hem uyum süreci daha kısa oluyor hem de tam bir gün okul yaşamının etkisi daha çok. neticede öğle sonunda uyku saati, sinema saati, ikindi kahvaltısı, doğum günü palyaço vs gibi tüm aktiviteler öğleden sonra yapılıyor. günde üç öğün yeme içme alışkanlığı düzenli uyku ve ders saati oyun saati vs gibi periyodik düzenli yaşama alışma alıştırmaları (ne demekse) çocuğa kazandırılıyor.
güven konusunda haklısınız ama çocuğunuz konuşuyor ve derdini iafede edebiliyorsa zaten her şeyi size iletecektir. bu iletileri dinlerken ilginç kötü olaylara kulak kabartıp sıradan şeyleri ilgisiz dinlemeyin. çocuk sonra size hep ilginç -gelen şeyler anlatmak için hayal gücünü devreye sokabilir.
  • ground  (03.12.14 13:40:59)
Öncelikle kreş, anaokulu seçerken, (okul demek istiiyorum çünkü yalnızca bakımevi hizmeti veren ve eğitimcilik anlayışından uzak duran kurumları saymayalım bile okulun mekanı, fiziki şartlarını, sağladığı imkanları (okul araç gereçleri, spor salonu, yemekhane vb.) iyi değerlendirin.

yani, okulun binası, okul olmak için mi inşa edilmiş yoksa apartman dairesinden mi bozma, bulunduğu yer çok mu gürültülü vb.

Sınıflarda kaç öğrenci var? veli profili nasıl?

Bahçesi nasıl, günlük açık alan faaliyeti, bahçe oyun süresi ne kadar? iyi havalarda 15 dk.mı, yoksa hava nasıl olursa olsun en az 45 dk oyun var mı?

Kurucuları eğitimci mi? Okulun eğitimcilik ve disiplin anlayışı ile sizinki örtüşüyor mu? (bazı kreşlerde kuran dersleri var ) ,(bazı anaokullarında tv. var, oturuyor çocuklar eblek gibi saatlerce çizgi film izliyor mesela)

Sade ve temiz mi? (hijyen kurallarına uyuluyor mu? )

Yemekler kendi bünyelerinde mi hazırlanıyor? Catering firmasından mı geliyor? (bazı okullarda, hazır çorba, hazır kek, abur cubur çok çıkar)

Yeterince güvenli mi? Çocuklar kendilerini güvende hissediyor ve istedikleri gibi rahat hareket edebiliyorlar mı?

Çocuklar rahatça hareket edip eşyalara dokunabiliyor mu, oyun mekânları çocukların ihtiyaçlarına cevap verecek genişlikte ve rahatlıkta mı? ve eğitim materyalleri zengin ve çeşitli mi? (hangi kitapları ve eğitim setlerini kullanıyorlar mesela, şart değil ama native speaker yabancı dil öğretmeni var mı? (çocuklar bu yaşlarda inanılmaz bir yabancı dil becerisine sahipler bunu göz önünde bulundurun)

Görsel sanatlar , müzik ,yabancı dil, drama, beden eğtimi aktivite vb. derslerine branş öğretmenleri giriyor mu? Öğretmenler molalı mı yoksa aralıksız mı çalışıyor (öğretmenler ücretlerini düzenli alabiliyor mu? mutlu öğretmen = mutlu çocuklar :) )

Acil durum prosedürleri nasıl? (Hemen hastaneye mi götürüyorlar yoksa sizi mi bekliyorlar vb.) Yakında bir hastane var mı? Okulda hemşire var mı?

Çocuğun öz bakımına yardımcı olması muhtemel yardımcı personel var mı? Mutlaka tanışılıp izlenim alın.

Uyku alanı nasıl, kampet mi, yatak mı? uyku süresi ne kadar? çocukların uykuya dalmaları nasıl sağlanıyor?

Servis kullanılacaksa servis güvenlik koşulları nasıl, kemer taktırılıyor mu? (bazı okullarda, yaaa çocuklar sıkılyooo eheh takmıyorlar :) denildiğini gördüm)

Anne baba eğitim seminerleri var mı?

Okulda psikolog en azından rehberlik öğretmeni var mı? Gelişim takibi yapılıp velilere düzenli bilgi veriliyor mu?

En önemlisi gözlemleyin, çocuklar mutlu mu? Öğretmenlerini seviyorlar mı? Bireyselliklerine önem veriliyor mu

Eğitimci değilim, eğitimci çocuğuyum ve ailemde çok eğitimci var. İki küçük meleğin annesiyim :)
  • old possum  (03.12.14 16:48:48 ~ 16:52:54)