Bina yıkılıp yeniden yapıldığında bodrum katların durumu?

Belki duyanlar vardır. Bir süre önce çıkan kanuna göre yeni yapılacak inşaatlarda artık bodrum katları olmayacak.

Merak ettiğim konu şu. Bodrum katta evin varsa, bina yıkılıp yeniden yapıldığında durumun ne olacak? Bir bedel* mi verecekler evinin karşılığında, yoksa dairen olacak mı yine binada?

*Bir bedel karşılığında arsa payın alınacaksa, bu bedel neye göre belirlenecek?

bodrum kat veya en üst kat olmasına bakılmaksızın her evin arsa üzerinden bir payı vardır, bu tapuda yazar. bazı bodrum katları ise ikametgah değildir, hasbelkader içinde oturan vardır, payı da yoktur. eğer tapu varsa, yeni yapılan binadan da payı kadar yararlanır. tapu yoksa zaten ortada herhangi bir hak yoktur.

  • rygard  (30.11.14 23:24:39)
rygard,

Tamam ama imar giriş artı 5 katsa bodrum katı ne olacak? neticede üst kattakiler evlerine karşılık ev alacak ama bodrum katının kat imarı sabit kalacağından öyle bir şansı yok yeni kanun gereği.
  • tendra van case  (30.11.14 23:33:19)
suan bizde kapıcının oldugu bodrum katı, son sistemde sıgınma odaları diye geçiyor. 5 katlı bina da olsa olmak zorunda sanırım. Bazı apartmanlarda onu otopark ile kombine siginma odasına dönüştürüyor. belediyeye verilen çizimlerde öyle en azından.
bodrum katta evin varsa, bir üste çıkıyorsun sanırım ama onu mimar ve fırma ile anlasmanız lazım. zaten aylar süren pazarlıklar sonucu karar veriliyor. örneğin annemin evi giriş katı, o şuan birinci kat oluyor, bodrum da sıgınma odası diye geçiyor.

  • botamaniaensis  (30.11.14 23:37:57 ~ 23:38:58)
tendra,
cevabım kesin net değil, kesin cevap için soruşturmam lazım ama benim düşüncem şu;
şimdi yeni binalara 1 veya 2 kat artı imar hakkı veriliyor genellikle, bodrum katındaki daire de bu şekilde yerleştirilebilmiş oluyor. muhtemelen bu +1 kat hakkı bodrum katını düşünerek oluşturulmuş bir şey. bir de şöyle bir şey var müteahhitler kendilerine 2 daire temiz kalmayacaksa zaten pek bu işlere girişmiyorlar veya kat sahiplerinden para alarak yapıyorlar. yani illa ki apartmanda yaşayan kişi yerleşiyor. tapusu olan adama hadi biz yıkıyoruz yeni yaptığımızda da sana yer yok demezler. oldu ki demek zorunda kaldılar o daireyi satın almaları gerekir.

bedel konusunda da belli kriterler var, konum, metrekare, bölgenin değeri şu bu vs.
  • nwnd  (30.11.14 23:42:44)
cevaplar için teşekkür ederim. bir yakınımın başına gelen bir durum bu.

binadakilerin 3'te 2'si binayı yenilemek için müteahhite vermeye karar vermişler. karşılığında daire başı 150'şer bin lira verilecek. tek bir daire sahibi olarak hayır da diyemiyorsun. +1 kat imar da verilmediği için rahatsız edici belirsiz bir durum var ortada.
  • tendra van case  (30.11.14 23:50:16 ~ 23:51:58)
yakının şu anda elinde kat mülkiyeti varsa ve yeni yapılacak binada ona daire düşmüyorsa veya bodrum sığınak gösterilip kat irtifakı verilerek orada yaşaması öngörülüyorsa kesin bir yaptırımı vardır. sonuçta elinde kat mülkiyeti varsa şu anda bu dönüşüm sonucunda da kat mülkiyeti olmalı eğer olamıyorsa belediye vs görüşsün bence, çoğunluk sağlanmış olsa bile burda bir mağduriyet var +1 kat imar hakkı da verilmediği için. bu durumda yıkılıp tekrar yapılamaz gibi bir durum olabilir. veya en kötü ihtimal kat mülkiyetini satın alacaklar ama ne kadar değerini bulur o bir soru işareti..

olur da yine bodrumda daire yapacağız mağdur olmayacaksın vs gibi laflar edilirse dikkatli olunsun. sığınak şu bu diye orayı projede onaylatırlarsa sonra suyuydu doğalgazıydı vs daire olarak görünmediği için sıkıntılı olur bayağı.
  • nwnd  (01.12.14 00:09:24)