Araştırma için evrenden örneklem seçimi

Durum şu ekşi sözlükte bazı başlıkları inceleyeceğim. ancak başlıkların bazıları binlerce entrye sahip. bunların içinden rassal örnek seçmem gerek. buna dair bir formül arıyorum. çok anlamadığım içim netteki bilgilerden faydalanamadım.

şöyle somutlayayım.
1- ekşi sözlük başlığı altında 18.274 entry var. 18.274 evreninden incelemek için bir örneklem sayısını nasıl belirlerim?

2- yine ekşi sözlük başlığı x günü ile y günü arasında 3250 entry var. 3250 evreninden incelemek bir örneklem nasıl belirleyebilirim?

çok teşekkürler.

Not: Sunulan formüller içim bir kaynak da verilebilirse sevinirim.

Bunların sonucunda ne beklediğine bağlı. Çıktıları 2'ye mi, 3'e mi, 5'e mi ayıracaksın? Yoksa, sözel bir gözlem mi yapacaksın. En basiti, eğer ikiye ayıracaksan İş Örneklemesi formülü sana yardımcı olur.
www2.ie.psu.edu

Bunun yanı sıra, günlere göre rassallık ile tüm başlıkta rassallık birbirini tutmaz. İstediğin şey uniform dağılan bir rassal sayı kümesi. Günler bazında bunu yaparsan, başlık bazında sadece iki günlük bir veri kümesi ile uniform dağılımı kaybedersin, üçgen dağılıma ulaşırsın. Üç günde dağılımın uniform'luktan çıkar. Bu da adil bir seçim olmaz.

Şunu yapabilirsin. Rulet çarkı tekniği ile her günün entrylerinin seçilme olasılığını bulabilirsin. Onların beklenen değerlerini bularak, beklenen değerler kadar entry'yi günler içinden uniform dağılarak seçebilirsin.
en.wikipedia.org
  • aychovsky  (30.11.14 20:31:20 ~ 20:34:51)
olaya çok tıbbi yakalaşacağım

ne aradığını biliyorsan, toplumdaki prevelansı biliyorsan o kadarını seçersin. eğer bilmiyorsan %50 seçersin. epitools kullanıyoruz biz.
epitools.ausvet.com.au

yok bilimsel takılmak istemiyorum dersen kafadan %10 seçiver
  • la noix  (30.11.14 21:00:20)