şu oyun sistemi hakkındaki görüş ve geliştirme fikrinizi alabilir miyim ?

Asus GTX760 DirectCU II O.C. GDDR5 2GB 256Bit Nvidia GeForce DX11.1 Ekran Kartı
www.vatanbilgisayar.com

ASUS Z97-K Intel Z97 Soket 1150 DDR3 3200MHz(O.C.) HDMI&DVI&VGA Anakart
www.vatanbilgisayar.com

Intel Core i7 4790K Soket 1150 4.0GHz 8MB Cache 22nm İşlemci
www.vatanbilgisayar.com

CORSAIR 16GB (2x8GB) Vengeance Pro DDR3 2400MHz CL11 Kırmızı Soğutuculu Ram
www.vatanbilgisayar.com

Samsung 500GB 840 EVO SATA 3.0 (Okuma 540MB / Yazma 520MB) SSD
www.vatanbilgisayar.com

COOL MASTER HYPER 212EVO 775/1155/56/1366/2011&AM2+AM3/AM3+/FM1 İŞLEMCİ SOĞUTUCU
www.vatanbilgisayar.com

COOLER MASTER HAF 912 ADVANCE GX 80PLUS 750W MidT ATX PENCERELİ SİYAH KASA
www.vatanbilgisayar.com

bütçesi bugünkü dolar kuruna göre 4000 civarı oldu. ama kafaya koydum ekran kartı için olan bütçeyi 1000 +- 200 tl civarlarına çekicem. gereksiz ya da eksik kısmı var mı ? kasa-güç kaynağı-ram konusunda çeşitli kombinasyonlara gidebilirim diye düşünüyorum. ya da başka teklif ve öneriler nelerdir ? sistem henüz hayal aşamasında ama inşallah gerçeğe döndüğü güne ulaşıcaz hep birlikte hjklşlkjh :D

gördüğünüz gibi parçalar vatandan toplandı. daha makul fiyatlı ve güven problemi olmayacak seçenekler varsa onları da bilmek isterim.

bu arada bunu toplayan da bilg. müh. bir arkadaş ama farklı fikirlerle zenginlik katılabilir diye düşündüm. burda sormamın amacı budur.

saygılar.

yani daha çok merak ettiğim kısım şu ki bu bütçeyi değiştirmeden bazı parçalarda oynama yaparak, ondan alıp ona koyarak nasıl bir sistem yapılır ? yoksa işin sınır yok farkındayım. bu arada ekran kartı için gözümü kararttığımdan dolayı sanırım +500 civarı bir yük gelecek. kısaca 4000-4500 arası bütçeniz var ve oyun sistemi toplayacaksınız. neyi nasıl seçerdiniz diye evirebiliriz soruyu.

  • kuul  (30.11.14 17:10:22)
şimdi +500 bütçemiz var değil mi?

ilk gözüme çarpan işlemciyi Intel Core i5 4690K yapmak oldu. ordan da bir +300 geliyor ki toplamda +800. Bu bütçeyi tamamen ekran kartına ekle bence. Şimdiki kartın 652 lira olduğuna göre maksimum 1452 liralık bir kart bulmalısın.

O da şu bence: www.vatanbilgisayar.com
  • king lizard  (30.11.14 17:17:55)
500lük ssd yerine 240lık bir ssd yanına da WD'nin green disklerinden alabilirsin 2-3 TB'lık. ssd'ye oyun yüklemenin getirdiği muazzam bir performans farkı yok, yükleme süreleri biraz kısalır en fazla.

  • 10032007  (30.11.14 17:19:09)
ben olsam 500gb'lık ssd yerine 240, hatta 120'liğe yönelir, depolama için 1tb'lık falan bir hdd alırdım.

işlemci için de overclock vb. düşünmüyorsan 4770 alıp, hdd ve işlemciden artırdığım parayı ekran kartına yatırırdım.
  • diabolus79  (30.11.14 17:22:27)
@king lizard,

yani +500 yük gelecekti işte ekran kartına yüklenmek için. misal 4000'i değiştirmeden nasıl konfigürasyon yapılabilir ? bir de işlemciden kısmak kayda değer bir şey değiştirmiyor mu cidden ?

@1003200,

ya hocam benim de aklıma o geldi şahsen. daha küçük ssd ve büyük hdd ile hem yer sorunu azalır hem de zaten oynadığım oyunu hard diskte tutmayı pek sevmeyen adam olduğum için kaldırırım gider diye düşünmüştüm.

peki başka ? mesela ram ve anakart üzerinde nasıl oynamalar yapılır ? ya da bırakalım öyle kalsın mı ?
  • kuul  (30.11.14 17:25:35)
@diabolus79,

hocam overclokc'u düşünmem gerekir mi gerekmez mi tereddüt ettim açıkçası. yani benim hayalim bu sistemi topladığımda o gün güncel olan oyunları performanslı şekilde oynamak. sonraki yıllarda (misal önündeki 2-3 belki 4 yılda) bazı upgradelerle güncelliği muhafaza etmek. temel olarak böyle diyebiliriz. overclok yaptığımda oyun performansına etki edecekse 100 lira fazla verip overclokclu işlemciyi alabiliriz sanırım. ama uzman değilim, tavsiye edilen üzerinden yürüyorum sadece.
  • kuul  (30.11.14 17:27:19 ~ 17:39:43)
öncelikle işlemci overkill olmuş bence. oc edilebilir bir i5 arkadaşın da dediği gibi daha mantıklı. ssd durabilir ama bence 250'lik al bir de hdd al şimdilik bu şekilde baya bir para arttı di mi ? o zaman 900 serisi al, eski teknolojiyi kullanma dx 12 için 900 serisi daha uzun süre götürür bence. daha sonra paran olursa bir 250'lik ssd daha alır raid yaparsın daha da iyi olur tek 500'lükten.

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (30.11.14 17:27:55)
parçalar için de eksen'e de mutlaka bak yoksa vatan'dan falan al bildiğim en ucuz yer eksen.

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (30.11.14 17:31:40)
aklıma gelen diğer sorular şöyle:

-kasayı güç kaynaklı mı almak gerekir yoksa ayrı ayrı mı alalım ? alırsak nasıl bir güç kaynağı ve nasıl bir kasa lazım ? çok egzantirik şeyler görüyorum kafam allak bullak oluyor.

-ram'de 2400 mhz'nin o kadar da gerekli olmayabileceğine dair rivayetler duydum doğru mudur ?

-anakart ideal mi yoksa dahası olabilir mi ? soket 2011 kartlar falan var ? ne farkeder ? bu sistemde yeri var mı ?

-su soğutucuya hallenelim mi yoksa klasik soğutucu da iş ögrür mü ?
  • kuul  (30.11.14 17:34:26)
@kuul, şimdi bahsettiğin işlemci zaten sadece oyun için gereksiz derecede bir alet, deseydin ki "ben render alıyorum, simülasyon yapıyorum" eyvallah ama şu durumda önceliğin oyun ve oyunlar genellikle işlemciden ziyade ekran kartı ve ram performanısının önemli olduğu bir mevzu.

bu kadar titizlenirken o.c. işine gireceğini düşünmüyorum, mesela benim makinam 2010 yılında mı ne alındı, i7-950 model model işlemcim sabitken 3 kere ekran kartı değiştirdim, güncel bütün oyunları oynayabiliyorum. benzer şekilde sen de uzun süre bu makinayı kullanacaksan, performans için ilk ihtiyaç duyacağın şey overclock yerine yeni ekran kartı olacaktır emin ol.
  • diabolus79  (30.11.14 17:35:22)
bir de, eğer işlemciyi oc yapacaksan sıvı soğutmalı bir soğutucu al, oc yapmayacaksan o soğutucu iyi ama boşuna oc yapılabilecek bir işlemci alma. önceden karar ver araştır falan yani. ben oc yapılabilen al derim çünkü oyunu zaten ekran kartı oynatıyor senin ilerde upgrade yapman gerektiğinde sadece ekran kartı değiştirmen gerekecek işlemci falan çok daha uzun süre götürür.

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (30.11.14 17:36:03)