Arabalar kaza yapınca dörtlüleri kendiliğinden mi yanıyor? Nasıl?

Örnek linkte var.

www.59saniye.com

Evet otomatikse bu sistem nasıl çalışıyor?

Bazı araçlarda ani fren yaptığında dörtlüler yanmaya başlıyor. Muhtemelen kaza tespit ederse (airbag falan patlarsa yani) dörtlüleri açık bırakıyordur.

  • roket adam  (26.11.14 16:46:50)
ani frende dörtlüler yaniyor.

  • emrahday  (26.11.14 16:49:41)
Hava yastıklarını patlatabilen sistem 4 tane ışığı da yakabilir bence :D

Bu arada arkadaşlar bahsetmiş ama ABS devreye girecek kadar sert fren yaparsan bazı araçlar hızlı bir şekilde dörtlüleri yakıyor. Örn: Fiat
  • himmet dayi  (26.11.14 17:01:51)
sert fren veya hava yastıkları açıldığı an dörtlüler yanar. sert frenlerde 1-2 saniye sürse bile dörtlüler bir iki kere yanıp freni bırakınca kapanır

  • false pretension  (26.11.14 17:12:50)
ben ani fren yaptım yanmadı, kaza yaptığımda da yanmadı ama

  • basond  (26.11.14 17:22:07 ~ 17:34:45)
benim eski alfa'da vardı bu. çok sert fren yapınca iki-üç sefer hızlı hızlı yanıp sönüyordu.

  • battal gemalmaz  (26.11.14 17:22:24)
Evet; iki yöntemde yanıyor bu sistem;
1- Ani fren;
2- Çarpışma algılaması

2. yöntemde araç bir çarpışma algılıyorsa ( burada x5 soldan darbe almış ) dörtlüleri yakar, aktif emniyet gergileri çalışır (emniyet kemerleri otomatik kitlenir)

Ayrıca x5 de ESP sayesinde savrulma olmamış dikkat ettiysen.

edit: her araçta yok
  • kahve kokusu  (26.11.14 18:28:37 ~ 18:30:24)
Bu arada hakikaten X5 inanılmaz iyi toplamış minibüs gibi bi arabaya göre. Vay anasını.

  • roket adam  (26.11.14 18:35:11)