babamın pankreas kanseri oldugunu öğrendim

dün babamın şiddetli karın ,bacak ağrıları iştahsızlık ve kilo kaybı problemlerinden dolayı gerekli tahlilleri yaptırdıktan sonra pankreas kanseri oldgunu öğrendik.malesef konuştugum kişiler ve okudugum yazılar hiç umut verici değil. ve şuanki belirtiler hastalıgın ileri safhada oldugunu gösteriyor. belki bu konuda tecrübesi veya bilgisi olanlar benimle paylaşabilirse çok sevinirim. tahlil sonuçlarınıda ekledim belki anlayan bilen yorum yapan olur diye.

Allah kimsenin başına böle dert vermesin.

ps: adminden ricam bi süre üstte kalabilirse memnun olurum.

www.postimg.org

Çok gecmiş olsun, çok üzüldüm. :(
Dirayetli olun ve babanızın moralini yüksek tutun...

  • magdurum ben magdur  (26.11.14 14:35:18)
moral tüm ilaçlardan daha etkili. kızarmış gözlerle yanına gitmeyin kimseye de söylemeyin millet helalleşmeye geliyor daha büyük facia.

  • kakao  (26.11.14 14:39:58)
çok geçmiş olsun
bu dönemde babanızın yanında olmanız şart. ani bir şekilde kötü haber almak elbet onu ve sizi de etkiledi. karakterinden farklı tepkiler verebilir. lütfen bu durumu unutmayın. babanızın yanında olmaya gayret edin. bu arada kendi duygularınızı da mutlaka yaşayacaksınız ama onun olduğu ortamda büyük tepkiler vermeyin. psikolojik destek hem ona hem ailece size yardımcı olabilir.

maalesef pankreas kanseri ancak ileri evrede tanı alabiliyor.
  • la noix  (26.11.14 14:40:55)
çok çok geçmiş olsun ben de aynı hastalıktan kaybettim babamı 2 yıl oldu. rapora gelirsek karaciğere sıçramış görünüyor. splenik arteri çevrelemesi de hoş değil yani dalak ve karaciğeri besleyen atardamarlara yakın ve tümörün buradan beslenmesi onu çok güçlendirir. derhal iyi bir onkologla iletişime geçilmeli. eğer kemoterapi ve radyo terapiyle biraz da olsa geriletilebilirse cerrahi yolla kurtulmak belki mümkün olur.

  • hatasızcoololmaz  (26.11.14 14:49:12)
hayatta ertelenebilir şeyleri okul, iş, tatil vs gibi biraz erteleyin,
bol bol babanızla vakit geçirin.

  • chemical dependency  (26.11.14 14:57:17)
benim babam da 2008'de yakalandı. ameliyat olamadı. kemoterapi görüyor sadece. sanırım dünyada pankreas kanseri ile en uzun süre yaşayan insan şu anda. tv'ye falan çıkardı doktoru örnek olsun diye. bakım çok önemli. hatta ilaçlardan daha önemli. çok şey okuduk, kokrtuk, gizli gizli ağladık ama umudumuzu hiç yitirmedik. hastalık çok ileri safhadaydı. ablam doktor, bir prof 4-6 ay arası bir istatistik vermiş. gıdasına, moraline çok dikkat edin. babam hastalıktan önce hiç gezme meraklısı değildi ama hasta olunca yeni yerler görmeyi ister oldu. biz de her fırsatta bir yolculuk ayarladık. yediği her şeyi yetiştirildiği yerden doğal olanlardan almaya çalıştık.

o hep yapabileceği son şey olarak gördü her şeyi. 2 yıl önce hiç huyu olmamasına rağmen anneme yılbaşı hediyesi olarak yüzük almış. belki son yılbaşım olur diye. mümkün olduğu kadar bu tür düşüncelerden uzaklaştırmaya çalışın. ilk zamanlar çok zor geçecek. ama gözlerinizde umutsuzluk olmasın.

hangi şehirdesiniz? izmir veya ankara'daysanız onkolog vs konusunda yardımcı olmaya çalışırım. çok geçmiş olsun. mesajla mail adresimi de gönderiyorum. dertleşmek falan isterseniz lütfen çekinmeyin.
  • lancelot du lac  (26.11.14 16:40:06)