diyelim ki 1800 küsür maaşla ankaraya geldik...

kenarda birikmiş parası, henüz kalacak yeri ve hiç eşyası olmayan, yalnız yaşayacak potansiyel bir memuru orda kurtlar yer mi ?

nerde yaşar ? ne yer ne içer ? ay sonunda elinde hiç para kalmaz mı ?

(bu duyuru, duyuru sahibinin a+ tasarruf yeteneği olduğu varsayılarak cevaplandırılacaktır.)

fgdsafgd yani dalga geçiyorum gibi duruyor ama durum böyle genşler. çok kararsızım yav :/

Semtlere göre kiralar 450-1200 TL arasında değişiyor. Ankara'da doğal gaz -kışın- biraz masraf yaratır. Lükse düşkün değilsek ortalama koltuk,kanepe,tv falan alınır. Tabi lokasyona göre toplu taşıma maliyetlerini de hesaplamak gerekir. Kurtlar yemez ama '*götünüze girebilir' demek daha mantıklı sanıyorum

  • mrvengeance  (22.11.14 15:12:44)
1800 sıfırdan hayat kurmak mı. çok çok çok zor. birkaç ay çok sefalet içinde yaşarsın en az. e biraz biriktirme şansın falan yok mu ertele birkaç ay gelişini iyice bir biriktir falan. ha mesela şöyle de yapabilirsin eşyalı eve çıkabilirsin o zaman bi anda yüklü para çıkmaz cebinden ama uzun vadede zararlı olur.

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (22.11.14 15:13:32)
Merak etme asgari ücret maaş alıp, evli olup, çoluğu çocuğu olan, kira veren insanlar yaşıyor buralarda...

Bir şey olmaz merak etme. Gelirin giderine bağlı birazda.
  • arockm  (22.11.14 15:14:28)
nerede yaşayacağın önemli. şehir merkezine yakın yerler hem pahalı hem de az biraz eski evlerdir. o parayla ankara'da yaşarsın ama beklentilerini küçük tut derim. ben de senin durumunda ankaraya gelip işe başladım. önce evi tuttum sonra eşylarımı yavaş yavaş aldım.

  • alibaba06  (22.11.14 15:14:33)
işi bana ver. benim kurulu düzenim var, ayda 1000 lira kenara koymazsam şerefsizim. ailemle de yaşamıyorum.

boşver beni yönlendir sen. valla bak.
  • yirmisantim  (22.11.14 15:14:33)
6-12 ay ortak bi evde yasadiktan sonra, kendi evini toparlayabilir bence. Ama iste surekli A+'ta yasamasi lazim, kendi evine ciktiktan sonra bile.

  • Haldamir  (22.11.14 15:14:53)
@proletarier aller lander vereinigt euch,

memur ataması var. gelmemin en muhtemel olduğu yer ankara olduğu için senaryo yazıyorum kafamda. (bu arada atanmak kesin değil. çünkü az kadro çok rakip var. diyelim ki atandım diye o yüzden diyorum) eşyalı ev tabi ki en makul seçenek gibi başlangıç için. sonrasında para biriktirmek ve yavaştan toparlanmak falan filan işte..

atama önümüzdeki 1-2 hafta içinde belli olacağından biriktirme diye bir şeyde bahsedemiyoruz.
  • kuul  (22.11.14 15:16:44 ~ 15:17:36)
bi cevabı yazana kadar 5-6 tanesi gelmiş.

@alibaba06, peki evi tutana kadar zamanınız var mıydı yoksa benim muhtemel gelişim gibi ani mi gelişti ?

@yirmisantim, müsait zamanda taktiklerinizi dinlemek isterim :)
  • kuul  (22.11.14 15:20:45)
keçiören incirlik civarı 425 tl ye evler var. doğal gaz kombili... 2 kişi kalırsan masrafların önemli ölçüde azalır... geçinilir.
250 yol parası versen elektrik su telefon doğalgaz 250 600 tl yeme içme... öldürmez ama süründürür...

  • inanmazsan inanma  (22.11.14 16:07:51)
Çalışacağın yere yakın bir muhitten eşyalı odası bulunan bir eve çıkabilirsin, özellikle öğrenci arkadaşlar bu tarz ilanları çok sık veriyorlar. Eşya masrafın olmaz, bir süre idare etmeni kolaylaştırır. Buna en azından 450 diyelim(faturalar+kira payı)

Her günü dolmuşla git gel yaparak geçirdiğini düşünelim: 270

Biraz tutumlu davranarak yediğin yemekler: 450-500

Tek başınaysan yeter gibi duruyor, hatta birazcık dişini sıkarak bu masraflardan da feragat etmeye, kenara artırmaya çalışabilirsin (yemeği evde yemek, ofise evden yapıp götürmek masrafını neredeyse yarıya kadar indirebilir)

Ama dersen ki arada geç kalınca taksiye binerim, lokantada yerim, eve de tek başıma çıkıp eşyaları döşemeyi düşünüyorum.. Yozgat'ta bile mümkünatı yok sanırım :)
  • sevgikusunkanadinda  (22.11.14 16:13:49)
@sevgikusunkanadinda,

valla yukarıda yazılan sitelerin birkaçına baktım da hem eşyalı hem de uygun fiyatlı olmaları çok dikkatimi çekti. bu demek oluyor ki yer olarak baya sapa kalıyorlar :/ ama olsun yani başlangıçta ciddi masraftan kurtaracaksa fazladan yol çekmeyi göze alabiliriz.

tasarruf konusunda kendime güveniyorum açıkçası. hem lise hem üniversite dönemimde başarılı örneklerini sergilediğimi düşünüyorum. dolayısıyla yemek vs hususunda da yeterli performansı gösterebilirim sanırım.

neyse önce bir şeyler netleşsin de ondan sonra düşünmesi daha kolay olacak sanırım. bir de bakmışsınız ki dışarda kalmışız, o zaman konuşulanların hepsi boşa gider tabi :)

ama yazılan çizilenler için minnettarım. çok çok teşekkürler değerli fikirlerini sunan herkeşlere :)
  • kuul  (22.11.14 16:32:33)
belki bir süre senin gibi bir başkası ile aynı evi paylaşabilirsin. zor olacak biliyorum ama buradan artıracağın parayı başka yerlerde değerlendirebilirsin, ya da belki biriktirirsin. zira sadece kira değil, gaz, elektrik, su ve internet herşeyi paylaşacaksın.
çalışma hayatının ilk zamanlarında herkes öyle ya da böyle zorluk çekiyor.

  • puc  (22.11.14 16:45:23)