goodyear michelin bridgestone vs.. kış lastiği

şu an goodyear 4 mevsim var üstünde arabanın. kış lastiği almayı planlıyorum ama tanesi 400-450 tl aq. 4 tane lastiğe 1600 lira para vermek de istemiyorum. şöyle bişi de var kaymaya dağa falan çıkıyorum zincir vs ugrasmak istemiyorum. sacma sapan markalarda 200-250 tl arası fiyatlar var ama çok mu boktandır acaba? lastik ebatları 215/50/17

Lastik ebatında küçük değişiklikler yaparak fiyatta farklı sonuçlar elde edebilirsiniz. 205/55/17 gibi mesela.. şuradan hesaplama yapabilirsiniz : www.kmlastik.com

Lastik seçimini mutlaka ebata göre yapın. Mesela 175/65/14 ebatında continental premium contact en iyi lastik iken, 185/55/15 ebatında michelin energy saver en iyi olabiliyor. Bu nedenle almayı düşündüğünüz ebatın testlerini inceleyin. Hiçbir marka tüm ebatlarda en iyi değildir.

Karlı yollarda da kullanacaksanız kış lastiklerinizi yazlıklara göre daha dar tercih edebilirsiniz. 215 i 205e çekebilirsiniz misal.

Ebattı testti uzunn uzun araştırmam derseniz, incelediğim bir çok testten aklımda kalan, özellikle kış lastiklerinde nokian ve continental in öne çıktığıdır. Nokian türkiyede çok bilinen bir marka olmasa da özellikle iskandinavyada yoğun olarak kullanılan bir marka.

Yine de en doğru lastiği; marka eksenli değil, ebat eksenli bir araştırma sonucunda bulursunuz.
  • pollyx  (12.11.14 13:34:10)
marka bu: Michelin
al kullan diğerlerine ve fiyatlara bakma bile.

  • seyduna6687  (12.11.14 13:37:30)
Daha dar ya da geniş lastik kullanabilirsiniz. Belli kriterleri vardır. Hesaplanır ve güvenlik sıkıntısı yaratmayacak değişiklikler yapılabilir.
Almanya gibi bu işin bilimsel araştırmalar ve testlere dayanarak konuşulduğu memleketlerde de yapılır bu ebat değişikliği. Hatta araçların ruhsatlarında hangi ebatta lastikler kullanabilecekleri yazar. Aşağıda bir Astra F'in ruhsatında yazan bilgiler mevcut:
ZIFF.20 BIS 23 A.FELGE 5 1/2JX13*ZIFF.20 BIS 23
AUCH GEN.:155R13 78 Q M+S A.FELGE 5 J X 13,
175/65R14 82S
185/60R14 82S
195/60R14 85S

Jantın ebat detayı dışında, görüleceği üzere sadece 14 inç lastikler için 4 opsiyon sunulmuş.
Bu seçenekler dışında bir değişiklik yapmak istemeniz durumunda ruhsatlara işlenecek bu bilginin onayını veren kurum olan TÜV'e gidip onaylatmak şartıyla bunu da yapabilirsiniz. Tabi sürüş güvenliğini tehdit etmeyecekse.

Hasılı; lastik ebatında, sürüş güvenliğini tehlikeye atmayacak değişiklikler yapmak mümkün.
  • pollyx  (12.11.14 14:14:08)
petlas alın, ithal ürünlere domalmayın. gayet kaliteli.

www.kliksa.com

edit: soruyu ben sormuşum lan ahahahaha
  • t joe  (12.11.14 15:07:56 ~ 15:22:37)
Böyle diyeceksen niye soru sorup bizi uğraştırıyorsun?

İnsanı burada cevap vermekten soğutuyorsunuz.
  • hiko seijuro  (12.11.14 16:27:32)
dostum ben önceden yazardım kendi hesabımla giriyordum şimdi yazarlığım uçtuğu için arada burdan girip cevap yazıyorum. soruyu bu hesaptan arkadaşım yazmış ben de başkasının sorusu gibi cevapladım. sıkıntı yok yani.

edit: umarım bu yaptığım şey yasaldır. :(
  • t joe  (12.11.14 16:40:22 ~ 16:42:07)