Akdeniz ve Ege'yi animsatan ogeler

Basliktaki gibi Akdeniz'i ve Ege'yi animsatan ogeler ariyorum. Duvar kaplamasi, boya rengi, biblo, cesitli tasarimlarda mobilyalar, kumaslar, resimler; kisacasi akliniza ne gelirse paylasabilir misiniz?

En genelinden, en detayina kadar her sey olabilir. Yani kaputas plajini ya da ufak beyaz evlerden olusan bir manzarayi da koyabilirsiniz, bir masanin uzerindeki beyaz ortuyu de.

Mobilde olduğumdan göremiyorum resimleri ama zeytin bana hemen ege'yi hatırlatıyor mesela. Zeytin, zeytinyağı.

  • bugunku antremanda goz dolduran futbolcu  (10.11.14 09:32:51)
  • balik kraker  (10.11.14 09:43:54)
begonvil geliyor aklima.

www.birdunyabilgi.org
  • desktopu  (10.11.14 09:56:18)
fotoğraf mı istedin orasını tam anlamadım.

zeytin, mavi, turkuvaz, kobalt mavisi, manisa halısı, kahve iskemlesi, pamuk, tütün, incir, üzüm, yemeni, efe, demiryolu, tren garı/istasyonu, sünger, traverten, kireç boyalı evler, deri sandalet/çanta (bodrum işi) takunya (tire),
zeytinyağı küpleri, bakır kazanlar, denizli dokuması, çizgili çarşaflar( mavi beyaz, pembe beyaz..), çırçır, höyük, taş evler, liman, testi, toprak kaplar...
  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (10.11.14 10:03:22)
Kibele heykeli ve efes antik kütüphanesi/tiyatrosu.
Açık mavi ve beyaz duvar boyaları. Yine mavili beyazlı keten kumaştan tiril tiril bol gömlekler.
Bodrum ve Alaçatı yel değirmenleri. Tahta iskemleler(beyaz ve mavi ağırlıkta yine)
İncir, zeytin, iğde ve dut ağaçları.
  • afush  (10.11.14 10:06:44)
selluka, mimoza, iğde, deniz börülcesi, sardunya, okaliptus,
emaye kaplar, siniler, şerbet bakraçları,

  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (10.11.14 10:07:56)
Arkadaşlar, resim, isim, obje herşey olur. Şimdiye kadar gelenler de son derece yararlı oldu.

Ayrıca konsept fikirleri de söyleyebilirsiniz. Mesela açık mavi duvarlar, beyaz ahşap masalar, ufak tabureler vs. gibi :)
  • brawler  (10.11.14 10:16:10)
Yukarıdakiler + 1

Ama en çok A tepeleri geliyor benim aklıma. A tepesi diye bir kavram var, çok kişi ile konuştum ve çok kişiden duydum; mamafih bulamadım hiçbir yerde, ben açayım bari başlığını.

Ege kenarında yazlık bir yerlere giderken yollar hep deniz kenarından geçmez, hele ki güneye gidiyorsanız dağları mağları aşmak gerekebilir. Dolayısıyla yollar deniz kenarından ayrılır ve kah kocaman, kah minik minik tepeleri aşa aşa gitmek gerekir. Az, uz ve dere tepe gittikten sonra, bir tepeye çıkılır ve tepenin en üstünde deniz görünür, yokuştan aşağı inerken mavi görünür deniz. Üstüne de güneş ışıkları vurur, deniz pırıl pırıl pırıldar. Sabırsızlıkla denize ulaşmak isteyen insanlar o tepeye çıktıklarında denizi görür görmez, hayranlık dolu bir "Aaaaa" çekerler. Böyle tepelere de "A tepesi" deniyor. A tepesinden sonra her yanı maki ağaçlı yolların arasından, virajlardan döne döne aşağı inerek denize ulaşır. Her A tepesini ayrı ayrı sevdiğimden, onlar geldi ilk aklıma. Aslında bir nevi "Bandırma'ya geldiğinde denizi göreceksin, şaşırma".
  • aychovsky  (10.11.14 10:22:28 ~ 10:26:42)
Turunçiller. Mesela bir mekan tarzı bir şey yapacaksan oda kokusu olarak limon, portakal tarzı turunçgiller kullanabilirsin

  • nundu  (10.11.14 10:28:58)
hurma zeytini, sakız reçeli, otlar, otlu börekler, yaprak sarma, kuru üzüm, kuru incir

konsept:
çardak denir buralarda ayakları olan büyük tahta oda gibi düşün bahçe kamelyası gibi kullanılır. 4-5 basamak merdivenle çıkılır, kenarları tırabzanlıdır. pamuk minderler konur. konuklar ağırlanır, yer sofrasında yemekler yenir, akşam oturmaları yapılır. şuna benzer:
www.google.com.tr

renkli renkli tekneler kullanılabilir...
  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (10.11.14 10:34:09)
bergama kütüphanesi, halikarnas balıkçısı, süngercilik, amazonlar..

kabak çiçeği dolması, koruk suyu, üzüm şırası, ölü deniz, gökova körfezi, çam balı, çam,...

@aychovsky, o tepeleri ne güzel anlattın, A tepesi dendiğini duymamıştım ama çok doğru tespit.
  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (10.11.14 10:49:02)
@hayat aklini konusacak bir filozof uret Teşekkürler. Ben de buradan kabak çiçeği dolmasına +1 vermek istedim.

  • aychovsky  (10.11.14 11:16:38)