Beyaz Yaka Mavi Yaka iletişim sorunsalı

merhaba arkadaşlar,

ben 27 yaşında bir mühendisim, fakat 21 yaşında gibi gösteriyorum pek sakal kıy tüy olmadığı için zaar.
neyse problem şu ki, alışkanlık kendimden yaşça büyük herkese abi diyorum, böyle yetiştirilmişiz fakat iş yerinde mavi yaka arkadaşlar genel olarak yaşça büyük olduğu için abi dedikten bir müddet sonra götü başı oynamaya başlıyor, kimisine usta vs. diyorum ama düz operatöre de usta dediğinizde dalga geçiyor gibi oluyor. bir türlü balansı bulamıyorum. siz bu durumlarda nasıl davranıyorsunuz?

Senin onlarla kuracağın muhabbet şeklinde sıkıntı var.
Gerektiğinde ast üst ilişkisini doğru çizmelisin.

  • EXXE01  (06.11.14 14:15:51)
mavi yaka personele isimle hitap edebilirsin. bunun için tabii hepsini yavaş yavaş tanıman huyunu suyunu da öğrenmen gerekir. eğer çok muhattap olduğun bir iş yapıyorsan zaten öğrenirsin onu da. iş arkadaşların da arkandan mavi yakaya senden bahsederlerken, ismini "gareven bey" diye geçirmelerini rica et. bir süre sonra sıkıntılı durumlarda yerine göre ve sadece gerektiğinde sert çıkışların da olursa, mavi yaka da seninle konuşurken "gareven bey" diyecektir.

  • loveinaflipbook  (06.11.14 14:17:22)
düz operatöre ismiyle hitap etmelisiniz.
birilerinin üstü olan bi elemana, altlarının yanında usta, bey şeklinde hitap edip birebirde yine ismiyle hitap etmelisiniz.
"siz" diyebilirsiniz (yaşa saygı vs) bunda sıkıntı yok ama abi olmaz.
  • icemint  (06.11.14 14:20:35 ~ 14:21:27)
bu anlattıkların beni 15 sene öncesine götürdü. hitap önemlidir ama her şey değildir. gerekli durumlarda sert çıkıyorsan, kendini ezdirmiyorsan, haklıyken fırçanı atabiliyorsan, bunu onlara abi veya usta derken de yapabilirsin. ben çalıştığım yerde insanları yıllar içinde bana bey'siz ve "sen" hitabında konuşmaya alıştırdım. ama sınırların belli olduğunu, enseye tokat olmadığımızı, asla "kankiş" olmadığımızı ve gerektiği durumlarda canlarının yanacağını bilirler.

  • ezeriko  (06.11.14 14:28:16)
24 yaşında altımda 4 5 milletten 100den fazla adam çalışıyordu. şöförü operatörü teknikeri düz işçisiyle. babam yaşında adam da vardı benim yaşımda adam da. genelde ismiyle hitap ediyordum ama samimi olduklarıma abi diyordum. iş ciddiyete binince abiler kalkardı ama anlarlardı o zaman bir şey olduğunu. onun dışında hepsiyle can ciğerdik. birlikte yemek yediğimiz de oldu onlara çay ikram ettiğim de. onlar bana sahip çıkar ben onlara sahip çıkardım. çizgileri çekmeniz önemli. tabi benimkiler hep efendiydi. hayvanlara denk gelseydim nolurdu bilmiyorum

  • argent dawn  (06.11.14 14:34:05)
Hepsi efendi değil maalesef. Birkaçına Usta, diğer geri kalan yaşça büyük de olsa hep ismiyle seslenirim. Aradaki mesafeyi korumak önemli.

  • sehpa fx350  (06.11.14 17:42:08)