muhtemel işyerinin istihbarat toplaması

şu an başvuru süreci içinde olduğum bir yer var. daha ne sonuç çıkacak belli değil orası ayrı mevzu ama sitede böyle bir bilgi var. firmamız muhtelif kanallardan istihbarat çalışması yapacaktır vs vs gibisinden.

facebook-twitter kullanmıyorum. bu araştıran adamların ulaşabileceği bilgi derinliği ne olabilir ? hani kendimi cia-mit mensubu falan zannettiğimden değil de mesela aktif kullandığım mail adresiyle nerelere üye olduğuma falan mı bakılır ? yoksa "google'da adı çıkmıyor, o zaman bu adam temiz" mi derler ?

(yani merak etmeyin bu kadar saf değilim de işte kestiremiyorum ne şekilde yürüdüğünü.)

ya ama onu zaten benden isteyebilirler ve ben savcılıktan alıp verebilirim. istihbarat deyince daha farklı bir şey anladım ben sanki. (aynen böyle diyor çünkü.)

  • kuul  (03.11.14 16:57:53)
çalıştığın yerlere sorar en fazla ne yapacak.

  • tescillimarka  (03.11.14 16:59:55)
shfdsmk yok be ya. eski işyerlerini arayıp referans çalışması yaparlar.

  • pokerface  (03.11.14 17:04:50)
Benim duyduğum kadariyla bu istihbarat toplama hizmetini veren bazı kuruluşlar var. Patronlar bunlarla çalışabiliyor. Örneğin yurtdışı üniversitelerinden birine ait sahte diplomayı sunan kişinin yalanını ortaya çıkarmışlardı.

  • ned flanders  (03.11.14 17:15:13)
daha önceden iş tecrübem yok. dolayısıyla onlara açılıp sorulması ihtimali devre dışı. başvurduğum iş özel sektör. yalan-dolan-sahtecilik-adam yaralama-kulak kesme-erojen bölgeye cüccük yapma gibi vukuatlarım da yok allaha şükür.

yani o zaman mülakatı geçersem bu işten tırsmama gerek yok diye anladım ben.
  • kuul  (03.11.14 17:28:02)
Ya lütfen, ne yapabilirler ki? google a adını yazacaklar, o olacak. yani ne zannediyoru ki?

  • anonymice  (03.11.14 18:12:26)
@anonymice,

hocam dediğim gibi kendimi çok önemsediğimden değil. ama düşünün ki ileride başı belaya girmesin diye facebook'ta twitter'da gezi dönemi paylaştığı postları, başka fikirleri silen arkadaşlarım var. ben bunları kullanmıyorum dediğim gibi. ama mesela aktif kullandığım mail adresimle üye olduğum bazı siteler var. tarihin birinde, bu tipten araştırma yapılırken google aramasının ötesinde bilgilere ulaşılabildiğine dair bir şeyler duymuştum.

ama tabi yanlış ya da eksik hatırlıyor olabilirim. zaten o yüzden buraya sorayım dedim. şimdilik asayiş berkemal gözüküyor. o zaman zaten problem yok.
  • kuul  (03.11.14 18:45:48)