Lodz ve Berlin

yaksamlar duyurucular.

bu carsamba kiz arkadasimla birlikte Polonya'ya, Lodz'a gidiyoruz. oradaki universitede erasmus icin gitmis arkadaslarimiz var. onumuzdeki ayin 13'une kadar kalacagiz. donmeden evvel birkac gun ya da belki bir hafta da Berlin'e gitmeyi planliyoruz.

buralarla ilgili onerileriniz var mi? yapmamizi tavsiye ettiginiz veya etmediginiz seyler var mi?
nelere karsi hazirlikli ve dikkatli olalim?

Bunlarin disinda, musait olursak bulusup bir seyler icebiliriz.

Lodz güzel yer de kışları bayağı soğuk oluyor. piotrkowska caddesine zaten götürürler arkadaşlarınız, çok beylik bir yer, oranın istiklal caddesi gibi düşünün. bir ara tadilattaydı, trafiğe kapadılar tamamen sanırsam, daha da güzel olmuştur.

bir de manufaktura meydanı var (manufaktura alışveriş merkezinin önündeki geniş alan), orası da eğlenceli. yeme-içme açısından da zengin bir yer, dünya mutfağından çok güzel örnekler var. hava yeterince soğuduğunda buz pateni pisti falan da kuruyorlar, bazen konserler oluyor. önünde yoldan karşıya geçince de güzel bir park var, yürürsünüz edersiniz.

amma ve lakin, Lodz bu ikisinden ibaret benim gözümde. başka da görülecek güzel yerini maalesef göremedim. o yüzden size Krakow'u tavsiye edebilirim, madem uzunca bir süre kalacaksınız, orayı da görmeden gitmeyin. Krakow için yazılacak bir çok şey var, o yüzden gitmeye niyetlenirseniz o zaman yazayım ancak :)

Berlin de beylik yer, nereden okusanız belli sağlıklı bilgilere ulaşabilirsiniz. Alexanderplatz, Potzdamer Platz bir de bi meydan daha vardı (toplam 3 meydan var diye biliyorum), oraları gezebilirsiniz. Alexanderplatz daha eğlencelidir, şehrin Taksim Meydanı gibi diyebiliriz. Potzdamerplatz daha lüksümsü, sony center var, gidilesi. bir de daha yeni koskocaman bir alışveriş merkezi açılmış, bayağı uzun. geçen hafta ordaydım, sadece önünden yürüdüm içeri girmeden, zor bitti. Tor var, ilerisindeki bahçe var, adı aklımda değil daha iyi bilen mutlaka çıkacaktır. Checkpoint Charlie var, varoğlu var :)
  • loveinaflipbook  (27.10.14 07:40:42)