Arabadan anlayanlar.

Yok araba almayacağım. Renault'un malum 85 Hp'lik 1.5 Dci motorunu kullanan bir aracım var. 1,5 sene önce almıştım ve kilometre başına harcadığı yakıt sürekli olarak düşüyor. Daha iyi işte demeyin. Acaba tıkanan bir yerler var da zamanla motoru elime alır mıyım?

Mesela ben yavaş kullanırım ve genelde 1800-2000 devir aralığında giderim. Dizelleri devirli kullanmak gerekli derler. Bu devirlerde kullanınca malum dizel yakıtın içeriğinden dolayı bir yerlerde kurum oluşması ve motorun harcadığı yakıt miktarının azalması gibi bir durum olabilir mi? Performans olarak bir şey de hissetmedim açıkcası.

İlk başlarda kilometre başına 5-5,5 litre yakarken düşe düşe 4-4,5 litrelere kadar geldi. Bu noktaya gelene kadar, 1,5 yıllık dilimde belli ölçülerde düştü. Herhangi bir katkı maddesi de kullanmadım. Sadece yağını, suyunu zamanında değiştirdim.

Bir bilen el atsa şükela olur.

demekki kullanmayı öğrenmişsiniz. ayrıca dizel araba düşük devirde kullanılır. bende de dizel var 2000 devirin üzerine çıkmam ortalama yakıt tüketimim de şehirlerarasında 3.5 falandır.

  • sta  (26.10.14 17:23:15)
eğer aracı sıfır aldıysanız gayet normal bir durum. rodaj denilen bir olay var. ilk alındığında daha fazla yakar ve bir zaman sonra düşerek stabilleşir.

ayrıca dizel araba yüksek devirlerde kullanılmaz. ortalama 1800-2000 güzel. eğer performanslı olsun istiyorsanız da 2000-3000 arası kullanabilirsiniz. bu devirlerde genellikle turbo devreye girer.
  • c1b2k3  (26.10.14 17:25:18)
@sta

Uzun yolda ben de 3,5 ortalama ile gidiyorum. Yukarıda bahsettiğim miktarlar karışık ortalamalar.
  • Evocati  (26.10.14 17:27:32)
aynı durum bende de var. 2 sene falan oldu 18000de almıştım 40000lerde araba şimdi. 6,5lt/100km den 5,5lt/100km'ye düştüm. arabayı tanıdıkça ve sürücülük yetenekleriniz geliştikçe olması normal gibi. daha az gaz fren yapmakla falan 1lt tasarruf sağlama mantıklı geliyor bana.

  • argent dawn  (26.10.14 17:41:19)
hehe ben o motorla duygusal bir bağ kurdum :P.
bende 110 bg lik 1.5dci ı vardı, kullanımla azaldı gitti.

He şöyle bir şey var, arada yağı kontrol edin. Öğrendikçe azalıyor işte sarfiyat.
Bende 80 - 90 giderken 3,7 felan oluyordu ortalama.

Çok sağlam bir motor, hiç bakmadım, yağsız bıraktım. Yapılacak her işkenceyi gördü elimde. Sağolsun satarken temiz bakmışım gibi gülümsedi alıcıya
  • saksı  (26.10.14 18:54:51)
arabaya alıştığın için ve motordaki gerekli yerler kurum bağladığı için daha az yakıyor.(not buradaki kurum bağlama iyi bir şeydir kötüye yorma)

eski dizel araçlar yüksek devirde kullanılırdı. yeni nesil turbo dizeller aksine düşük devir kullanılır. bunu devir saatinin benzinli araçlara göre daha kısa olmasından da anlayabilirsin.
aracının hangi devir aralığında kullanmak gerektiğini motorun tork/devir tablosuna bakıp karar vermen gerekir. maximum torku geçtiken sonraki devirlerde kalman boşa yakıt sarfiyatı demektir. çok düşük devir ise motoru ve aktarma organlarını zorlayacağından arızaya davetiye çıkarır.
  • nuisance  (26.10.14 19:11:32)
anlık yakıtınızı gösteren yol bilgisayarınız varsa, gaza basmayı öğreniyorsunuz.
Öğrendikten sonra 120 ile de gitseniz, 80 ile de gitseniz hemen hemen aynı yakıyor.

mesela 120 ile gitmek isterseniz, arabayı 130'a çıkarın.Gazdan ayağınızı 1 santim kaldırın.Hızınız 120'ye gerileyip sabitlenecektir.Anlık yakıtınız, minimum olacaktır.
  • werderweremem  (26.10.14 22:31:40)