Kendi alanımda çalışamıyorum, geçici olarak ne tür işlerde çalışabilirim

Kendi alanımda(yazılım) çalışamıyorum, iş bulamıyorum çünkü uzun süre çalışmadığım için bilgilerim eskimiş ve ben bunu düzeltmek istiyorum. Bir yandan mesleğimle ilgili kendimi geliştirirken(kurs vs.) hayatımı da devam ettirebilmem için yetecek bir miktar kazanmak için ne tür işlerde çalışabilirim? beni hayattan soğutmayacak bir iş istiyorum

Kendimi mesleğim konusunda kanıtlayamadığım için kimse beni işe alma riskini göze alamıyor. Yine de bir şekilde bir yerde iş buldum ama şirketin yazılımcılık anlayışı ile alakası yok, ilk defa yazılımcı almışlar (1 uzman ve 1 uzman yardımcısı var alınan sadece), bir yazılım uzmanı var hiç bir şey yapmayan ve ben varım yazılım uzmanı yardımcısı olarak bir şeyler yapabilmek için tek başına çırpınıp her defasında elinde sıfır olan. Ortam iyice gerilmeye başladı, bu gidişle ikimizi de postalayacaklar bu neredeyse kesin. Onlar kovmadan ben istifa etmek istiyorum.

Ama kendimi geliştirmem lazım, para lazım. BTAkademi'yi çok duydum ve kurslarına katılmaya karar verdim ama bu sırada bu kursun parasını ödeyebilmem için de bir iş bulmam lazım. Sizce nasıl bir iş hem eğitimimi sağlıklı bir şekilde devam ettirip hem de mevcut işimi sürdürmeyi mümkün kılabilir?

evet kurslara ben de para tuzağı olarak bakıyorum ama yazılım uzmanı olan bir arkadaşımın önermesi üzerine araştırıp hiç olumsuz bir yorum göremeyince bu kursa ısındım. Evde çalışmak için ortam müsait değil, ailemle yaşıyorum çoluk çocuk misafir vs derken tamamen farklı bir yaşantıya giriyorum, bir iş bulup ayrı eve çıkmayı istiyorum aslında öncelikli olarak.

yorum için teşekkürler @comptrol
  • sessia  (26.10.14 10:43:28)
freelance çalış mesela web tasarım proglamlama üzerine işler yap sonra iş başvurusu yaparken referans olarak sunarsın hem de bu süreçte para kazanmaya devam edersin

  • bana da mi lolo  (26.10.14 10:57:04)
Eğer kursun sana gerçekten faydalı olacağını, sorunları çözeceğine inanıyorsan, kursu finanse edebilmek için garsonluktur, ne bileyim tezgahtarlıktır, ofisboyluktur falan bir işe gir, kurs bitene kadar birkaç ay dişini sık. kurs bitip aradığın işi bulursan da çıkarsın ayrı eve. ben olsam böyle yapardım.

Edit: Alttaki cevaba binaen; bu kursların maliyeti konusunda bir fikrim yok tabii ki. Normal insani standartlarda meblağlar olduğunu düşündüm. Mesela ayda 500-700 arası bir şey ki, yazdığım geçici işlerle karşılanabilecek rakamlar aile yanında yaşandığı sürece. Lakin böyle değilse, benim önerilerimin bir hükmü kalmıyor tabii. O durumda beni geçiniz.
  • vesna  (26.10.14 10:59:40 ~ 13:20:05)
Piyasadaki yazılımcıları düşününce eşşek yüküyle para isteyen kurslara para yetiştirmek için garsonluk filan yapmanız pek mantıklı gelmiyor (asıl hedefiniz garsonluk değil de yazılım ise). Milyonlarca tutorial filan var, biraz okusanız, biraz da göz boyama ve "kendini pazarlama" tekniklerini uygulasanız kursa ihtiyacınız kalmaz diye düşünüyorum. Ama malesef okul adı gibi saçma sapan ölçütlerle eleman alınıyor, belki böyle şeylere takılıyor olabilirsiniz.

  • wecarealot  (26.10.14 13:13:53)