öğrenciye sağlıklı yemek tavsiyesi?

evet öğrenci denilince akla gelen "yap makarnanı geç arkadaş" mantığını kırarak bir cevap istiyorum lütfen, yazın spor yapmaya başladım, ailemin yanındayken sorun yok tabi beslenme konusunda valide döktürüyordu, ancak dönem başladıktan ve tekrar kendi evime döndükten sonra yemeklerde sıkıntı olmaya başladı, yapımı zora kaçmayan ve sağlıklı yemek fikirleri arıyorum. örneğin tavuklu mantar sote gibi (çokta kolay değil gerçi ama) pilav türlerini ve sote türlerini biliyorum sadece, evimde fırın dışında araç gereç mevcut. protein ihtiyacından dolayı tavuk yumurta vs zaten tüketiyorum ama sabah akşamda tavuk yenmiyor. fikirlerinizi bekliyorum.

taze fasulye; yıkayıp kır ikiye üçe. 2 domates + 1 soğan doğra küçük küçük. hepsini tencereye at, 1 çorba kaşığı yağ + tuz + bir kesme şeker ekle. kısık ateşte pişer, istersen içine patates ve havuç da atarsın. hepi topu 10 dakika sürer. bilemedin 15 dakika. 1 saatte de pişer.

tamaamen aynı şekilde bamya ve barbunya da yapabilirsin.

ayrıca, pırasa da çok kolay. yıkıyorsun soyup (soğan gibi katman katman elinle soyabilirsin) iki iki buçuk cm olacak şekilde doğruyorsun. azıcık yağ koyduğun tencereye atıyorsun, kısık ateşte pişiyor. ve biraz piştikten sonra içine havuç + bir çay bardağı kadar suda beklemiş pirinci süzüp ekliyorsun. hoop o da oluveriyor.
  • iste o kavunici balik  (23.10.14 22:20:01 ~ 22:23:19)
başta domates ve tarhana çorbası olmak üzere bilumum çorbalar...

  • inanmazsan inanma  (23.10.14 22:29:48)
çorbalar biraz yağlı oluyor genelde vede pek doyurucu olmuyor, doymak için fazladan ekmek tüketiminede pek girmek istemiyorum açıkcası

  • sinekvalesi  (23.10.14 22:38:34)
dünyanın en kolay yemeği: köfte

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (23.10.14 22:39:21)
teşekkürler, pek alışkın değilim ama şu sebze işine bir girişeyim o halde ^^

  • sinekvalesi  (23.10.14 22:44:42)
haftada iki-üç büyük balıklardan ve kırmızı et türevlerinden tüketebilirsin çok bütçeyi sarsacağını zannetmiyorum. protein lazım sporcu adama.

  • take me rufee2  (23.10.14 23:34:47)
mercimekli bulgur pilavı
tavuk/bulgur pilavı
mercimek çorbası
yoğurtlu brokoli salatası
çoban salata (soğan-salatalık-domates-zeytinyağı-limon-tuz)
kapuska
mercimek köftesi
gözleme (mantar-kaşar-pattes-domates isteğe bağlı bi şekilde)
krep (mantar sosu vesaire ile)
köfte (soğansız olarak çizburger formatında da olabilir)
taze fasülye
kıymalı makarna (soğanlı-domatesli-salçalı-sarımsaklı yoğurtlu 100 gram kıyma yeter bi kişiye)
patlıcan yemeği (sarımsaklı kıymalı)
  • yuto  (24.10.14 02:10:41)
ben şu çorbayı sık tüketiyorum: knorr hanımağa çorbası.
malzemesi zaten bol, biraz da koyu yaparsan ekmeğe ihtiyaç yok baya doyurucu.
içinde yeşil mercimek, nohut ve erişte var. msg yok.
çok lezzetli ve sağlıklı (bence)

www.herkessofraya.com
  • titiraprap  (24.10.14 02:18:52 ~ 02:25:20)