fotoğraf makinesi

online satış yapan bir arkadaşım fotoğraf makinesi arıyor ama modellere vs. hakim değil. sor soruştur dedi.

temelde iki şey istiyor. renklerin canlı çıkmasını ve çekim süresinin az olması. (basınca çeksin istiyor işte adı neyse)

bütçe sıfır ya da ikinci el 1000-1500 arası.

ürünleri fotoğraflayıp, online satış sitesinde koyacak sanırım. Model çekimi için yani?

öncelikle 50mm Lens alması yararına olacaktır. böylelikle arka tarafı daha flu olan ve özneye odaklanan fotoğrafları daha kaliteli çıkar. Ben sony alpha slt a57 demek istiyorum. sıfırları 1700'e kadar düştü. Basit, canlı renkler. Canon canlı renk konusunda biraz kabız bir alet. Nikon ya da Sony'e yönlenmeniz iyi olur gibi. Teknik özelliklerde color depth denen hedeye odaklanın o yüzden. DSLR'ler basınca çeker :) hareketsiz obje için size aman aman lazım bir şey değil. Pek bir beklentiniz yok aslında, o paranın ederindeki hemen hemen her ikinci el dslr işinizi görür.

Nikon d5100' daha ucuzu Nikon d3100, Sony Slt a57 - a58 'i o fiyat aralıklarında sıfırını bile bulabilirsiniz. 4'üde işinizi fazlasıyla görür. (50mm lens ile) bunlar arasında bir araştırma yapın isterseniz.
  • fucking machine in my head  (21.10.14 18:47:16 ~ 18:53:11)
bilmiyorsa parasını versin bilene çektirsin. renkler öyle kendi kendine canlı çıkmaz genelde. ışık gerektirir rötuş gerektirir.

  • argent dawn  (21.10.14 18:56:42)
ne kadar profesyonel bir çekim olacagına göre değişir ama ürün fotoğraflaması için sadece iyi bir makine yetmiyor.
stüdyo,ışık,sonrasında fotografların editlenmesi vs,genelde "ben de çekerim hacı nolcak" diye başlayıp "bu gölgeler ne biçim her yerde,niye düzgün olmuyor" ile bitiyor o süreç:)

  • demoniclewinsky  (21.10.14 19:13:51)
www.facebook.com

gençler konsept bu, 2 senedir filan kendisi çekiyor. başka birisine verebilecek bütçe yok zaten.
  • nodrap  (21.10.14 19:19:45)
öncelikle o ışık olmaz makina alsa da iyi sonuç alamaz
www.sahibinden.com

böyle bişey alıp artan parayla elektrikçiye gidip
bir beyaz ve bir sarı [daylight] renklerde 4 tane flüoresan bağlattırsın şunun gibi, arkasına yansıtıcı olarak alüminyum folyo koyar www.sahibinden.com

son olarak ışığı nasıl kullanması gerektiğini netten araştırabilir ki yapması lazım.
  • ukde  (22.10.14 00:16:57)
arkadaşın daha beyaz dengesi ne onu bilmiyor. temel fotoğrafçılık ve photoshop eğitimi alması gerek. kursa gitmeden de olur okusun biraz. ışık nasıl kullanılır onu öğrensin yoksa şu çektiklerinden bir farkı olmaz elinde 50000 dolarlık phase one olsa bile

  • argent dawn  (22.10.14 10:42:34)