işten istifa etme - tazminat meselesi

ön not: eğer mevzuata hakim birileri varsa onların cevap vermesi daha iyi olacak benim için.

kardeşim 5 seneden fazla bir süre bir iş yerinde sigortalı olarak çalıştı ve geçen sene kendi isteğiyle işten ayrıldı.
ancak geçen ay tazminat alma hakkım varmış diyerek türkiye iş kurumuna müracatta bulundu.
işkur'dan gelen evrakta "iş yerinizde alacağınızın kalmadığına dair imzalı yazınız görüldüğünden, konuyla ilgili idari yönden yapılacak başka bir işlemin bulunmadığını, iddialarınızda ısrarlı olmanız halinde ilgili yargıya başvurma hakkınız bulunmaktadır"
denilmiş.
evet alacağım kalmadı diye bir kağıt da var.
bu olayı yargıya taşısak sonuç alabilir miyiz?
evet ise nereye nasıl başvurmalıyız?

kendi isteği ile ayrıldıysa, istifa dilekçesi şirkette mevcutsa tazminat alamaz. ama dava açıp bana zorla imzalattılar arabamı patlatmakla tehdit ettiler, imzalamak zorunda kaldım falan diyip mahkemeye bu doğrultuda kanıt sunabilirse alır tazminatlarını.

  • freya  (14.10.14 09:22:11)
toplam çalışma süresi neydi kardeşinizin? 5 sene çalışmanın ardından kendi isteği ile işten ayrılması durumunda hak edilmiş bir tazminatı olmayacak. 15 yıllık hizmet süresi doldu ise böyle bir durum söz konusu, belki onu duymuştur.

bunun dışında da, zaten elde imzalı bir kağıt var ise, o kağıdın zorla veya haksız yere imzalandığını yargı kanalıyla ispat etmesi gerekir ki, o da biraz zor açık konuşmak gerekirse.
  • silent storm  (14.10.14 09:22:39)
yasal hakları verildiyse,

1-kullanmadığı izinler
2-mesailer
3-askere gitme ve geri gelme durumu olduysa, giderkenki kıdem tazminatı

kardeşinizin şirketten başka bir talepte bulunması uygun gözükmüyor şu anda.

Erkek işçiler sadece işten atıldıklarında ve askere giderken kıdem tazminatı alabiliyorlar. Galiba bir de emekli olunca.
  • tukenmez adam  (14.10.14 09:34:19)
istifaya zorlandıysa.

ücret sözleşme şartlarına bağlı olarak ödenmiyorsa. eksik/geç vs. ödeniyorsa.

hafta tatili, mesai ücreti gibi hakları verilmiyorsa.

sigortası geç bildirildiyse, eksik ödeniyorsa, giriş çıkış yapılıyorsa. gün kaybı yaşatıldıysa.

askerlik dolayısı ile ayrıldıysa. evlilik dolayısı ile ayrıldıysa.

gibi gibi gibi durumlar ve bunların ispatı söz konusu ise sonuç alınma ihtimali var.
  • icemint  (14.10.14 09:34:28)
Tazminat alabilmesi için kendisinin istifa etmesi değil de işten çıkarılmış olması gerekir. Bunun istisnaları askere gitmek veya kadınlarda evlendikten sonra bir yıl içinde istifa etmektir. Bir başka yol da 1999 öncesi işe giren bir kişinin toplam 15 yıllık çalışma süresinde 3.600 gün prim doldurmuş olmasıdır. Böyle ise ssk'dan kıdem tazminatı alabilir yazısı alıp iş yerine verecek. Verirken de bir başka iş yerinde çalışmayacağını emekliliğini bekleyeceğini beyan etmesi lazım. Kapıdan çıkarken kıdemini aldı ama ben zaten yarın işe başlıyorum derse o parayı firma geri alır.

Bu arada imzalatılan kağıtlar işten çıkarılışlarda işten çıkış yapıldıktan 1 ay sonra geçerlidir.
Yani bir kişiyi işten çıkardınız ve ertesi gün veya aynı gün ibraname imzalatıldı bu geçersizdir. Yeni kanun ile, borçlar olması lazım, ibranamenin işten çıkış tarihinden bir ay sonra olması lazım.

Gerçi kendi ayrıldıysa bu yukarıdaki 1 alık ibraname süresi de bi rşey ifade etmez.
  • amarat  (14.10.14 09:46:20)
istifa ettiği için tazminat hakkı yok. yargıya taşımanız halinde sonuç alamazsınız.

arkadaşların yazdıklarından kafanız karışmasın. herkes bildiğini yazmış, sizin sorunuzu cevaplamamışlar pek. :)
  • m e l t e m  (14.10.14 11:30:07 ~ 11:30:42)
sanırım meltem de sadece kendi bildiğini doğru biliyor başkalarının bilgisine pek bakmıyor.

etna eksik bilgi verdiği için varyasyonları yazıyoruz.
Bize para da vermiyorlar, yardımcı olmaya çalışıyoruz.
Etna'nın kardeşi 1995 yılında işe girmiş olsun ve 1995-2000 arası bir yerde çalışmış olsun. 2009-2014 arası da bu iş yerinde çalışıp toplam 3.600 gün primi doldurmuş olsun. kendi ayrılsa dahi kıdem tazminatı alır.

Sen nasıl kendi istifa etse de alamaz diyorsun?
  • amarat  (14.10.14 11:39:01)
etna'nın eksik bilgi verdiği varsayımıyla hareket etmiyorum. :)

avukatım ben. siz de avukat mısınız?
  • m e l t e m  (14.10.14 11:41:14)
Avukat değilim ama ben de mali müşavirim.

Buyrun Ali Tezel'in de yazısını okuyabilirsiniz.

www.haberturk.com
  • amarat  (14.10.14 13:16:44)
ali tezel'in verdiği bilgileri gayet faydalı bulurum ama bu duyurunun konusuyla ilgili olarak paylaştığınız bilgileri okumama gerek yok, teşekkür ederim.

burada basit bir istifa söz konusu. ne istifaya zorlanma var, ne derhal fesih hakkına dair bir durum var, ne de 15 yıl kıdem söz konusu.

mali müşavirlerin hukukçu gibi davranmalarına da bayılıyorum. hukukçu değilsiniz sevgili mali müşavirler. ben nasıl ki vergiler konusunda ahkam kesmyorsam siz de hukuki konularda ahkam kesmemelisiniz. iş hukuku hakkında biraz bilgisi olan herkes uzman olduğunu iddia edecekse yandık.

sen'li konuşurken siz'li konuşmaya geçmeniz de gözlerden kaçmadı, bilginize. iyi günler. :)
  • m e l t e m  (14.10.14 13:35:39)
aman kaçmasın,
Bu arada zaten benim dediğim de bu.

Siz etna'nın kardeşini tanıyor musunuz? Hayır.

O zaman nereden biliyorsunuz 15 yıllık kıdemlik bir durum olup olmadığını?

Ben böyle de bir seçenek olduğunu söylemek, belirtmek adına yazdım.

Size kalsa kendi işten çıkan bir kişi asla kıdem tazminatı alamaz ama bakın ben askerlik, evlilik ve 15 yıl 3.600 gün şartlarında işçi kendi ayrılsa dahi kıdem alabileceğini söylüyorum.

Ben de bu "bağzı" avukatların kendini bir "şey" görmelerine bayılıyorum. Bana bilgin ile gel ondan sonra aklınca laf demeye çalış.

Umarım etna'nın sorusuna cevap bulabilmiş olur. Zira burası milletin birbirine laf sokma yeri değil.
  • amarat  (14.10.14 17:38:35)
@amarat iyi ki doktor değilsiniz. öksürene zatürre, karnı ağrıyana mide kanseri teşhisi koyardınız. :) basit bir durumu komplike hale getirmek yardım etmek değil, tam tersi oluyor. biri bir soru sorduğu vakit eksik bilgi verdiği değil tam bilgi verdiği varsayımıyla hareket etmenizde fayda var. tartışma adabı seviyenizi belli etmenize de memnun oldum. hoşçakalın.

  • m e l t e m  (14.10.14 21:03:16 ~ 21:30:13)
tartışma adabı demişsiniz ama ben tartışmıyordum. a priori konular tartışılmaz. 2 kere 2 nasıl 4 ederse kıdem tazminatı almanın da tartışılmaz olduğu yerler vardır. Kişi kendini iyi ifade edemiyorsa ki etse zaten konuyu bilecek soruyu net soracak. Soru zaten muglak, yeteri kadar bilgi yok. Muğlak soruya nasıl net cevaplar verilecek. Müvekkillerinize başarılar.

  • amarat  (15.10.14 08:36:28 ~ 16:52:59)