Yurtdışında yaşayanlar/çalışanlar hayatlarından memnun mu?

En az son 2-3 senedir yurtdışında yaşamakta veya çalışmakta olan arkadaşlar varsa bir kaç konuda merak ettiklerimi sormak istiyorum.

Hayatınızdan ve yaşam koşullarınızdan memnun musunuz? Bazı kişiler yurtdışında gidince alışamamaktan veya göçmen durumda olduğundan sıkıntı duyduklarını ifade ediyorlar. Siz neler düşünüyorsunuz?

Ülkeden gidip yurtdışında çalışmaya ve yaşamaya değer mi sizce? Ben de yetişmiş insanların çoğu gibi yurtdışında yaşamak ve çalışmak istiyorum ancak şuanda çalıştığım işten dolayı gidip gitmemekte veya gitmeye uğraşıp uğraşmamakta kararsızım. Kısacası tavsiyeleriniz nelerdir? Çabalamaya değer mi?

Teşekkürler.

kesinlikle değer. alışamamak ve göçmen durumda olduğundan sıkıntı duymak filan bunlar hep kaldığınız yere bağlı.

  • allanpoe  (12.10.14 22:34:33)
bulacagin ise ve gelir duzeyine bakar, yoksa epey bir sure tek kisilik odalarda kalabilirsin, ingiltere icin gecerli bu yazdiklarim.

  • lutah  (12.10.14 22:38:33)
Ailenizle ve Turkiye'deki arkadaslariniz vb. ile olan iliski duzeyiniz ve Turkiye'ye has seylere (yemek, iklim, cevre vb.) duskunlugunuz eger uzakta yasadiginizda mutsuz olmaniza neden olabilecek seyler ise mutsuz olabilirsiniz. Yani bir telefonla kokorec getirttirmek mumkun olmayacak ya da uzak bir yerde yasayacaksaniz saat farki nedeniyle zirt pirt ailenizle, arkadaslarinizla gorusemeyeceksiniz veya yaninizda hadi gidip sahilde 2 bira cakalim diyebileceginiz bir arkadasiniz olmayacak, olursa da karsinizda kiz kulesini goremeyeceksiniz vs. vs.

Yasam kosullari gezip gordugum kadariyla maddi imkanlardan bagimsiz olarak artik globallesmenin de etkisiyle standardize olmaya basladi. Yani gidin ister Bagdat'ta yasayin ister Helsinki'de, markette Nutella vardir yani ya da evinizde internet baglantininiz olabilir anlatabildim mi bilmiyorum. Bunun yaninda elbette insan haklari, insani degerler ve insan olarak deger gorme konusunda irkciligin yogun yasanmadigi bolgelerde herhangi bir bati ulkesinde emin olun Turkiye`den daha rahat edersiniz.
  • kartonpiyer  (13.10.14 12:27:13 ~ 12:27:49)