Hangi sırayla okunmalı ve ek tavsiyeleriniz neler?

Genelde yerli yazarları okuyorum. Yabancı yazarlardan okumadığım çok kitap vardı, Dünya edebiyatından şöyle bir liste yaptım kendime:

1. Agatha Christie - On Küçük Zenci
2. Albert Camus - Yabancı
3. Alfred Bester - Kaplan! Kaplan!
4. Amin Maalouf - Doğunun Limanları
5. Anar Rızayev - Sıraselviler'de Bir Otel Odası
6. Carlos Fuentes - Utanç
7. Cesare Pavese - Yalnız Kadınlar Arasında
8. Cuniçiro Tanizaki - Anahtar
9. David Burns - İyi Hissetmek
10. Dino Buzzati - Tatar Çölü
11. Douglas Adams - Otostopçunun Galaksi Rehberi
12. Eddi Anter - Kabile
13. Emile Ajar - Onca Yoksulluk Varken
14. Franck Thilliez - E Sendromu
15. Friedrich Nietzsche - Böyle Buyurdu Zerdüşt
16. Gabriel Garcia Marquez - Kırmızı Pazartesi
17. Gabriel Garcia Marquez_yüzyıllık yalnızlık
18. Gillian Flynn - Kayıp Kız
19. Haruki Murakami - İmkansızın Şarkısı
20. Herman Hesse - Siddhartha
21. Irwin D. Yalom - Nietzsche Ağladığında
22. Italo Calvino - Görünmez Kentler
23. J. G. Ballard - Sınırsız Rüyalar Diyarı
24. J. M. Coetzee - Utanç
25. Jared Diamond - Tüfek, Mikrop ve Çelik
26. John Fowles - Yaratık
27. Jose Rodrigues Dos Santos - Tanrının Formülü
28. Juan Rulfo - Pedro Paramo
29. Julian Barnes - 10 Buçuk Bölümde Dünya Tarihi
30. Julio Cortazar - Seksek
31. Louis Ferdinand Celine - Gecenin Sonuna Yolculuk
32. Margaret Atwood - Damızlık Kızın Öyküsü
33. Michael Shermer - İnsanlar Neden Saçma Şeylere İnanır
34. Necib Mahfuz - Midak Sokağı
35. Paul Auster - Görünmeyen
36. Paulo Coelho - Veronica Ölmek İstiyor
37. Ray Bradbury - Fahrenieht 451
38. Stanislaw Lem - Solaris
39. Tahar Ben Jelloun - Kum Çocuk
40. Thomas Mann - Doktor Faustus
41. Tom Robbins - Parfümün Dansı
42. Ursula K. Le Guin - Mülksüzler
43. Vladimir Bartol - Alamut
44. Yevgeni Zamyatin - Biz
45. Yukio Mişima - Denizini Yitiren Denizci

* Hangi kitaplar arka arkaya iyi gider?
* ''Bu listeye yakışır'' diyebileceğiniz kitaplar neler?

roberto bolano tavsiye ederim

  • lily briscoe  (12.10.14 20:08:00)
Hocam Marquez'den başla derim :)

  • mutlusismankedi2015  (12.10.14 20:08:23)
kaplan kaplan'la başla:)

  • yalnux  (12.10.14 20:13:49)
Her kitap duyurusuna aynı kitabı yazıyorum sanırım ama ne yapayım, çok güzel bir kitaptı:

simone de beauvoir - tüm insanlar ölümlüdür (bkz: tous les hommes sont mortels)

Bu arada Ursula Le Guin'in de bütün kitapları, sadece Mülksüzler olmasın o listede, Yerdeniz komple olsun mesela (okunmadıysa tabi, belki okunmuştur). Albert Camus de keza, Veba da olsun mesela, başka kitapları da. Paul Auster'ın da başka kitapları da olsun, güzeldir onlar da, kolay okunur falan.

Hepsi pek meşhur kitaplar da hepsini çok çok sevmeyebilirsiniz, pek ayrı türlerdeler. Şİmdi Le Guinler nere, Douglas Adamslar nere, Camus bambaşka bir kafa, Coelholar falan daha bir farklı.. o sebeple o gruplama kısmını pek bilemedim.

A bir de burada Stefan Zweig yok, o da olsun, Marie Antoinette harikaydı mesela.
  • nimberjack  (12.10.14 20:14:32)
37. Ray Bradbury - Fahrenieht 451
38. Stanislaw Lem - Solaris
42. Ursula K. Le Guin - Mülksüzler
34. Necib Mahfuz - Midak Sokağı
1. Agatha Christie - On Küçük Zenci
4. Amin Maalouf - Doğunun Limanları
25. Jared Diamond - Tüfek, Mikrop ve Çelik

bunlar güzeldir.
  • efrasiyab87  (12.10.14 20:15:34)
Bana göre kolay okunurluğa göre sıralıyorum okuyup sevdiklerimi:
Otostopçunun Galaksi Rehberi
Nietzsche Ağladığında
İmkansızın Şarkısı
Görünmeyen
Siddharta
Doğunun Limanları
Yüzyıllık Yalnızlık
Kırmızı Pazartesi
Yabancı
Mülksüzler
Görünmez Kentler
  • ay nov kung fu  (12.10.14 20:16:01)
Stefan zweig +1

Fouche diye kitabıv ardır onu mutlaka oku marie antoinetteye ek olarak
  • efrasiyab87  (12.10.14 20:16:12)
@nimberjack bilerek böyle karıştırdım aslında. Her ülkeden, ödül almış yazarlardan, çok övülenlerden konusunu beğendiklerimi seçtim. O yüzden hangisni hangisinden önce sonra okusam bilemiyorum. Arda arda depresif olmasın mesela. Yarım bırakmak istemiyorum. Tavsiyeler için teşekkür ederim ayrıca ;)

  • buzbebek  (12.10.14 20:17:43)
A evet Ursula Teyzenin mümkünse bütün kitaplarını oku, Yerdeniz serisi özellikle.
Umberto Eco da olsun mesela.

  • mutlusismankedi2015  (12.10.14 20:19:37)
ardarda depresif olmaması için en azından ardarda camus, hesse, marquez yalom, nietzsche, bradbury falan konmayabilir:) bir de bu karışıklığa ben izninizle iki yazar daha eklemek istiyorum.

Sylvia Plath - The Bell Jar

bir de Neil Gaiman - özellikle Stardust, Neverwhere ve American Gods için.

bir şeyler daha var ama gelmiyor şimdi aklıma.
  • nimberjack  (12.10.14 20:31:15 ~ 20:33:02)
aklıma geldi, ne eksik diyorum burada. J. D. Salinger eksik. Çavdar Tarlasında Çocuklar olmak zorunda değil. Franny ve Zooey falan da olur.

  • nimberjack  (12.10.14 20:35:17)
jack kerouac - on the road

  • lily briscoe  (12.10.14 20:37:16)
Değişik bir tat daha olsun:
Henry Miller- Yengeç Dönencesi'ni de ekle bence.
Bi' tane de Ayrıntı yeraltı edebiyatı serisinden patlatalım:
Jean Genet - Hırsızın Günlüğü
  • ay nov kung fu  (12.10.14 20:42:33)
sırasını bılemıyorum ama ben olsam carlos fuentes ve emıle ajarı alıp kaçarım.
emıle ajar gercek ısmıyle de romain gary bulabıldıgın her kıtabına bak.
huzursuzlugun kıtabı yoksa lıstede ekleyebılırsın
bır de cabrera infante kapanda üç kaplan
yarasalar marcel beyer
giovanninin odası james baldwin
hep yuvaya dönmek ursula k le guin

ilk aklıma gelenler.
  • denne  (12.10.14 20:58:33)
George Orwell eksik.
Küçük Prens?
Bence de Yerdeniz kitaplarını oku.
Veba, Kolera Günlerinde Aşk, Sineklerin Tanrısı. Daha ekleyecek şeyler var da aklıma gelmiyor. Çok faydalı bir liste olmuş.
  • Lim5  (12.10.14 21:22:17)
Murakami'den Zemberekkuşu'nun Güncesi, Isabel Allende'den Ruhlar Evi, Arundathi Roy'dan Küçük Şeylerin Tanrısı buraya eklenebilir. Sıraya bir şey diyemeyeceğim ama liste için ellerine sağlık, ben de bunu favoriledim. Bir de John Steinback'in GAzap Üzümleri ile Fareler ve İnsanlar.

  • aychovsky  (12.10.14 21:34:43 ~ 21:36:20)
Tavsiyelerden eklediklerim:

James Baldwin - Giovanni'nin Odası
Jean Genet – Hırsızın Günlüğü
Stefan Zweig – Korku (Hem kısa hem de başlangıç için daha kolay okunur diye düşünerek seçtim. Bakalım.)
Sylvia Plath – Sırça Fanus
Truman Capote - Soğukkanlılıkla
Umberto Eco – Gülün Adı

(@Lim5 George Orwell’den 1984 ve Hayvan Çiftliğini okumuştum. Diğer kitaplarını eklemek yerine hiç okumadığım yazarlara geçeyim diye şeyetmiştim)

Edit: Kocaman teşekkürler!
  • buzbebek  (12.10.14 22:07:19 ~ 23:32:15)
liste çok faydalı olmuş elinize sağlık :)

  • out of the silent planet  (13.10.14 01:54:14)
Bir F.Kafka da ilave edebilirsin.
Dönüşüm, Şato, Dava.
H.Hesse var; Bozkırkurdu, Siddharta,
James Joyce abimiz var.
  • gece lampulu  (17.10.14 22:05:18 ~ 22:06:12)
ben mesela bi tarihi roman üstüne basit bi yeraltı ya da kısa bir öykü, satranç gibi... böyle miks edip okurum. yani üstüste fuko sarkacı ile gülün adını okumam. sıkılırım. orhan pamuk benim adım kırımızı'dan sonra fahrenayt 451 'i okumuştum.

Sende çok çeşitli kitap var. bence bir basit, bir zor kitap koy. su gibi akar gider.

Ben romanda psikolojiyi çok severim. tehlikeli oyunlar, tutunamaynlar, yeraltından notlar gibi şeyleri... senin tarzın daha değişik. öle çok kitap göremedim ama bir camus'dan sonra alamut'u oku mesela. ondan sonra uzun bir tane ne bileyim mülksüzleri oku...
  • camfrog sonmez  (10.12.14 09:20:13)