2500-3000 lira arasi masaustu toplayacam

En az bi 5 yil idare edecek, monitor, klavye, mouse haric soyle sessiz, soguk, upgradee acik bir kasa istiyorum komple. Her yeni cikan fpsyi oynayan bir tip degilim o yuzden cok ucmaya da gerek yok 2500 mukemmel olur ama 3000e de cikabilirim. Soyle direkt cikti alabilcegim bir link, ya da tek tek parca isimleri halinde yazarsaniz cok sevinirim. Simdiden cok sagolun yardimlariniz icin.

En az 5 yil idare edecek diyorsan o paraya neden ps4 almiyorsun? Ps4 alirsan 8 9 sene idare eder.

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (06.10.14 01:20:29)
Kötü haber vereyim de once. Eğer İntel-nvdia yapacaksan o paraya toplanmıyor artık oyuncu pc'si. Toplanıyor elbet de yeni nesil icin tam geçiş zamanı, orta seviye oluyor bu fiyata bir pc ve dolar arttı. Fakat gene de birkaç tavsiye verebilirim.

99 serisi serisi anakart, 5. Nesil İntel işlemciler, ddr4 ram ve gtx 9xx (970 misal) serisi bir pc topla.
Yeni çıkan oyunlar direk i7 işlemci istiyor. Işlemciyi alırken de çarpan kilidi acik bir işlemci seç. Bunun icin de su soğutmali pc cooler al. Yeni nesil bir i7li pc toplamak istersen 5000 lira minimum para lazım olacak, muhtemelen de daha fazla olacak. Bu gene monitör vs hariç fiyatı.

Ddr4 alacaksan 16, ddr3 alacaksan 8gb ram al.

Yok ben eski nesil orta ayar toplayacağım dersen de kabaca Şunları al.

i5 4690k
Z97x serisi bir o.c. anakart msi gamingleri tavsiye edebilirim
Gtx 760 gpu gene msi veya evo
8 GB ram
600w psu Cooper Master yeterli
Cooler Master saidon model sanırım cpu cooler
Atx kasa beğenirsin artık bu tane. Cooper Master veya corsair iyi yapıyor bunu.

Monitör olacak da IPS panel tavsiye ederim renk dolgunlugu icin
  • simbolmina  (06.10.14 02:01:03 ~ 02:03:16)
ps4 almıyorum çünkü oyun zevklerime pek hitap etmiyor konsollar. ayrıca başka yolu var mı bilmiyorum ama her oyuna 150 lira verirsem çok daha pahalıya geliyor bilgisayardan.

sistem tavsiyen için teşekkürler bu arada. kötü haber demişsin fakat millet halen forumlarda falan sistem topluyor bu paralara. 2500'e canavar toplanır falan diyorlar. kafam karıştı şimdi sen de böyle deyince.
  • azazel13  (06.10.14 13:47:07)
Ben de iki ay once topladım bu sistemi. Kendi sistemimi yazdım sana. Mükemmel çalışıyor. SSD de takınca canavar oluyor. Fakat acelen yoksa, harcayacagın parayı yeni nesil icin beklet. Neden mi? 4. Nesil işlemciler 4 Çekirdek. İ7ler sadece sanal 8 Çekirdek kullanıyor. 5.nesil ile beraber gercek 6/8 Çekirdek işlemciler satın alacağız. Bunun yanında o.c. Ile hızları 4000mhz'e çıkan ddr4 ramler geliyor. Gene 4.nesil işlemciler 1600mhz stabil calisma garantisi verirken 2400-3200 MHz standart hiz sunacaklar. Oc ile daha da artacak bu hızlar. Keza gtx 9xx ekran kartları directx12 ye tam donanım destegi sunan ilk kart serisidir.

Hulâsa Alacağın pc'nin Ömrü kafadan 1-2 yıl uzar. Yeni nesil dediğim de birkaç ay yani. Fakat ilk basta pahalı olur. Zamanla düşer. Ne kadar zaman belki 6 ay belki 1 yıl.

Yemin ediyorum zor is. Kimisi gelir AMD-mantle der ve bir ton fiyat/performans geyiği yapar iyice bunalirsin ama mevzu bu.

Işini kolaylaştırayım. Yeni nesil icin 5000 lira ayırırım dersen bekle. Yok olmaz dersen sana önerdiğim sistemi Gönül rahatlığı ile alabilirsin. Kasa 3000 civarına maledilebilir.
  • simbolmina  (06.10.14 15:26:02)
Bir de şunu diyeyim. Bunu teknoloji editörleri de söylediği icin söylemekte beis görmüyorum. Mümkün olduğunca AMD sistemden uzak dur. En azından ekran kartın nvdia olsun mutlaka. Arada bildigin baya fark var. Nvdia oyun piyasasına cok hakim. Belki de bilinçli olarak AMD'ye engel oluyorlar ama iyi oyun deneyimi icin nvdia kart al.

  • simbolmina  (06.10.14 15:29:18)
Bu sisteme ilerde işlemci ve ram upgrade edemezsin. En fazla mevcut işlemcilerden daha pahalısını alırsın, ram miktarı artırırsın. Su an son birkaç yılın en buyuk donanım Değişikliği yaşanıyor diger mesajlarımda bahsettigim yeni donanım serileri ile.

  • simbolmina  (06.10.14 15:32:05)
Cooler Master saidon dediğin sanırım sıvı soğutma o gerekli mi peki? yazın sıcağında mesela 3 ay falan bilgisayarı hiç kullanmıyorum kafadan.

yazdığın sisteme ek olarak ssd ve hdd ekleyip alıcam o zaman en kısa sürede. bilgisayara 5000 lira vermek istemem hiçbir zaman. çünkü gerçekten öyle hardcore gamer değilim özellikle yeni nesil grafikli fpsler falan neredeyse hiç oynamıyorum. toplayacağım sistemde kısa dönemde en büyük beklentim arkham knight, gta v oynamak.
  • azazel13  (06.10.14 15:35:26)
Sıvı soğutma evet. Yazdığım işlemcinin çarpan kilidi acik. Yani Overclock yapabilirsin. 4.5 ghz'dr çalışabilir. Sıvı soğutma gerekli olmasa bile faydalı. Özellikle oc yaptığında faydasını görürsün. Fakat sistem bu haliyle henuz full ayarlarda oyanayamadigim oyun yok. Fps de 40'in altına düşmüyor en yüksek ayarlarda.

Bi fiyat araştırması yap. Yeni aldım, bana makul bir teklif yaparsan ben de satabilirim. Benim kasa itx. Kucuk bir kasa fakat Özellikler aynı boyle hazır. Icinde bir hdd ini tane de SSD var. Sıvı sogutma yapmadım. Henuz oc ihtiyac duymadım.

www.xigmatek.com

Yanlis anlama lütfen. Sistemden kesinlikle memnunum. Ben meraklı bir adamım. Her yıl hemen hemen bilgisayar değiştiren biriyim. Telefon keza oyle. Merakımı giderinde de satıyorum aletleri. Genellikle de Çevremdekiler. Satmasam da yıllarca kullanacağımı biliyorum bu sistemi.

Istanbulda yasıyorum. Ilgilenirsen yazarsın burdan. Gelip eve deneyebilirsin bile.

Esen kal.
  • simbolmina  (06.10.14 16:43:05)
ben izmir'deyim o yüzden alışveriş biraz zor olur.

oc hiç düşünmüyorum, zaten konuyla ilgili bilgim de yok.dolayısıyla sıvı soğutmayı şimdilik atlayabilirim sanırım. yani lükse kaçmak olur benim için sanırım.

çok teşekkür ederim yardımların için. sanırım bi 10 güne kadar alırım tavsiye ettiğin sistemi.
  • azazel13  (06.10.14 17:04:34)
Hayırlı olsun şimdiden.

Oc Gözünü korkutmasın. Bios ayarlarında işlemci menüsüne gelip Hızı 4.5 GHz yap diyorsun. Aynı sekilde ram de. Iki dk sürmez yani oc denen işlem. Sadece anakartin da oc destekli olması lazım. Modellerin yanında yazar zaten oc diye. Suphe duyarsan bana eksiden mesaj atabilirsin. Buraya da denk gelirse görürüm.
  • simbolmina  (06.10.14 17:48:13)