x varken y'ye mi yardım topluyorsunuz insanları

Selamlar,
Bugün bu insanlardan biri bana konuşmanın sonunda laf çakmaya çalışıp gitti. Zaruri olarak aynı oramlardayız ama ilk karşılaşmamdı, hem yorgunlk hem ne olduğunu anlayamamaktan ben de saçmaladım kaldım. Hayır sinir oldum bir de koşucam şimdi herif yüzünden.
Çok kolaycı bir düşünme şekli değil mi ya?
İnsanlar açken hayvana yardım etme, ülkende aç varken afrika'ya et yollama, ülkende fakir varken mülteci çocukları düşünme vs vs.

Böyle düşünen var mı? Önerileri ne, o ne yapalım istiyor, kime yardım edelim? Hiç mi etmeyelim?
Böyle düşünene laflar hazırlayan var mı?

ben de merak ediyorum cevabını, sinir oluyorum. "x varken y'yi mi protesto ediyorsunuz insanları" da çok.

  • anil  (01.10.14 16:27:53)
"Sana mi sorucam birader?" deyince cozuluyor bu sorunlar.

  • fortisvita  (01.10.14 16:29:14)
Evet saçma. Tek bir şeyde bunu dedim, geçen arabası yanan adama araba almaya çalışan sığırlara. Çünkü zaruri bir şey değil.

  • i was made for you  (01.10.14 16:30:01)
kime/neye yakın hissediyorsan, kimin/neyin mağduriyeti seni üzüyor, etkiliyorsa ona yardım edersin. bu kadar basit. ahlak ve vicdan üzerinde kanun gibi mutabık kılınan sosyal normlar değil, kişisel hislerdir. dünya üzerindeki varlıklara biçilen değer de hakeza. bir insana yardım etmek, bir hayvana ya da bitkiye yardım etmekten daha değerli olamaz. vicdan gibi tertemiz ve ruhani olması gereken bir olguya bile dil/din/coğrafya/tür gibi ayrımlar karıştıran, dahası kendinde bunun için başkalarına baskı kurma hakkı gören leş insanlardan tiksiniyorum. karşıma çıksa siktir çeker, yoluma devam ederim.

  • sir gawain  (01.10.14 16:37:21 ~ 16:42:10)
'sen de x'e yardım et tutan mı var' de?

  • seksen9  (01.10.14 16:40:30)
"nasıl yaparız da yardım etmekten kaçarız?" kafası herhalde. o kafayla hiç kimse için hiçbir şey yapmamamak meşrulaşır, sorumluluktan kurtulunur. gölge etmesin öküz, başka ihsan istemeyin.

  • tedirginlik hucresi  (01.10.14 16:41:52)
Yardim etmek insanliktir. Afrikadaki cansa turkiyedeki de candir. Hayvan cansa insanda candir. Yardimin ayibi iyisi kotusu olmaz. Icinizden neye yardim etmek geliyorsa ona edin. Oyle dusunen insanlarda emin olun iyi niyetinden degil sirf yardim ediyorum iyilik yapiyorum demek icin bi seyler yapiyordur.

  • cometome  (01.10.14 16:47:42)
valla ben kimseye karışmıyorum.

ama önceliklerim vardır; önce kendi ülkemin insanına yardım etmek isterim. hayvandan önce insana yardım etmek isterim. bu benim kişisel tercihimdir.

kim olsa yardım edecem diyenlere de saygı duyuyorum ama öyle sanıyorum aynı kişiler suriye'den gelenlerin bulundukları şehirde olmasından rahatsızlar. ya da o kişilerin ücretsiz sağlık hizmeti vb. almasından. basit değil yani bence bu işler...
  • siradisi00  (01.10.14 17:11:09)
Suriyelinin kontrolsüz şekilde ülkeye alınmasından, koşulsuz şartsız davranışlardan hat safhada rahatsızım ama bu kötü koşullardan etkilenen, hastalanan vs sığınmacı çocuğa, dilendirilen bebeğe üzülmemem için sebep mi?
Ben çocuklara üzülüyorum arkadaş ve onlara yardım etmek istiyorum yaşadıkları hiçbir şey bilgi ve istekleri dahilinde değil, ülkemde yaşaması veya 38765 km uzakta yaşaması da gram fark etmiyor.

Ama bunu dillendirince van'da soğuktan ölen muharrem'i umursamıyormuş konumuna neden koyar insan karşıdakini burayı hiç anlayamıyorum işte. Sana ne derim geçerim ama bu fikir neden/nasıl oluşuyor gerçekten merak ediyorum.
  • oranjlaturanj  (01.10.14 17:38:06)
iyi de sen muharremi önemsemek zorunda değilsin ki? herkese sen mi koşacaksın? o çok önemsiyosa sana çemkirmek yerine imkanlarını zorlasın yardım etsin. ya da yardım edecek insanlar arasın.

onlar malesef hiçbi şey beceremeyip iyi niyetli insanları soğutmaya, heveslerini kırmaya çalışan insanlar. şurdaki taşı kaldır tüm dünya kurtulacak desen kaldırmazlar eminim. çünkü yardım etmek için emek harcayan insan başka birine çamur atmaz aksine takdir eder, fikir belirterek yardımcı olmaya çalışır.

o yüzden 'çok düşünüyosan sen ne yaptın onlar için' dediğin anda susarlar. ha amacın azcık insanlık öğretmekse tek tek açıklaman gerekir.
  • seksen9  (01.10.14 18:00:10 ~ 18:00:32)