Psikolojik sorunlarım mı var?

Yolda gördüğüm deliler olurdu, belli bir kelimeyi sürekli tekrar eden.

Umarım sadece kötü bir alışkanlıktır ancak, bende de nüksetmeye başladı.

6 ay evvel ufak ufak başlamıştı ama şimdi çok arttı, işime gücüme ara verdirecek kadar arttı.

Yolda yürürken bir dükkan tabelası görmüş olayım, yanımdan geçen adamın telefonda konuştuğu kişiye söylediği bir kelimeyi duymuş olayım ya da film izlerken bir kelimeye takılmış olayım; hemen tekrar etmeye başlıyorum. İçimden, fısıldayarak, defalarca. Bu sırada kelimeye göre bir ritm tutturuyorum ve genellikle kelimedeki hece ya da harf sayısına göre kafamda şekiller dönüyor.

Yaklaşık 5 ila 10 dakika arası sürüyor bu.

Çoğunlukla bunu yaptığımın farkında olmuyorum. Farkında olduğum durumlarda kendimi durdurmaya çalışıyorum, o an yaptığım işe zaten konsantre olmadığım için ara veriyorum, alt çenemle kafamın üstünden bastırarak kendimi susturmaya çalışıyorum bazen. Biliyorum çok aptalca geliyor kulağa, ben okusam gülerdim valla. Ama Gerçekten elimde değil. Sinirden kafamı dolaba vurdum bir keresinde.

Bir psikoloğa mı görünsem? Yoksa bir başka sebebi var mıdır? Teşekkürler.

valla durduğun kabahat.

  • justinho26  (26.09.14 13:32:29)
peki mesela bir kelimeyi defalarca tekrar ediyorsun ya işi gücü bile bırakıyorsun. bunu yapmadığında kötü bişey olacakmış gibi bir his mi geliyor?

  • rock n roll  (26.09.14 13:34:34)
Görün tabi ki.
OCD olabilir mi acaba?

  • innerbliss  (26.09.14 13:35:22)
@rock n rolü
Yapmazsam sürekli bir şey eksik gibi geliyor, bir şey olacak gibi geliyor evet. Ütüyü fişte unutmuşum da yangın çıkacağı hâlde neden hâlâ işime devam ediyormuşum gibi, ya da dediğin gibi kötü bir şey olacakmış gibi. Bir rahatsızlık hissi oluyor sürekli.

Bu yüzden artık direnmemeye başladım. "rahatlayana dek tekrar et şu lanet kelimeyi de kurtul" yolunu izliyorum.
  • eksi was here  (26.09.14 13:38:22)
@innerbliss
Onun doğuştan gelmesi gerekmiyor mu? Umarım sonradan çıkan bir şey değildir.

  • eksi was here  (26.09.14 13:41:30)
obsesif kompulsif bozukluk. mutlaka psikiyatriste gitmelisin, ilaç tedavisi görmen gerekebilir. fakat tedavi uzun süreli oluyor, hemen geçmez

  • rock n roll  (26.09.14 13:41:45)
daha önce var mıydı yoksa sadece kelimeyi mi yanlış yerde kullandın?
nüksetmek bir daha olma gibi bir anlamında kullanılır.

örneğin ''x gördüğü kanser tedavisi sayesinde iyileşti ancak son zamanlarda yaşadığı sıkıntı hastalığını nüksettirdi.''

tabi ki git görün doktora.
  • air  (26.09.14 13:46:54 ~ 13:47:23)
takıntı gibi görünüyor. psikiyatriste gidebilirsin.

  • sayns  (26.09.14 13:59:38)
evet obsesif kompülsif bozukluk gibi duruyor.
sonradan olabilir doğuştan belki olsa bile kendini göstermeyip bir anda ortaya çıkabiliyor.
ama korkacak bir durum yok, ilaçla ve terapi ile bunu kolaylıkla yenebilirsin. ama ihmal etme ve doktora git. psikologla başla, o seni psikiyatriste yönlendirir gerekli görüyorsa, belki ilaca gerek kalmadan düzelebilirsin.
bir de bilişsel davranışçı terapi'yi bir incele derim.
  • kaputt  (26.09.14 14:04:31)
öncelikle okudum komik gelmedi asla.. sonuçta gülünecek bi konu yok.. rahat ol ve dedikleri gibi uzman biri ile görüş..

  • defnex  (26.09.14 14:16:58)
psikoloğa okutmak üzere reservelendi.
editlerim.

  • saksı  (26.09.14 14:25:37)
Bu arada için rahatlasın diye şunu anlatmak istiyorum; bende benzerini yaşadım o yüzden ocd dedim.
küçükken bende de biraz vardı. bir kelimeyi 3 ün katları olacak şekilde tekrarlıyordum mesela. yani bir kere dışımdan söylüyordum iki kere de içimden. Dışımdan da mırıldanıyormuşum dudaklarım oynuyormuş hatta. zaten bir yere 3 kere dokunmayı çizgilere basmamayı falan yapıyordum. hatta bir keresinde tatildeydik, yolumun üzerindeki saksıdaki çiçeklere dokunuyordum. ince iğneli kaktüs vardı, ona da dokunmak zorunda kalmıştım annem bütün gece elinde cımbızla iğne ayıklamıştı.

Ama sonra geçti. ne oldu da geçti bilmiyorum. hala biraz var ama yapmazsam yapmıyorum mesela. gidip özellikle çizgilere basıyorum falan.
  • innerbliss  (26.09.14 17:55:57)