Kız isteyeceğim, lütfen bir yardımcı olun sevaptır.

Merhaba,

Kız isteyeceğiz (böyle söyleyince zaten iğrenç olan bu organizasyon daha da çirkin duruyor) Hali vakti yerinde bir aileye gidiyoruz. Çiçek "çukulata" klişesinin gerçekleşeceği bu günde tüm önerilerinize ve fikirlerinize açığım.
Çiçeği şuradan al, Şöyle bir şey olsun, Vazolu olsun, buket şeklinde olsun, şu çiçeklerden olsa daha şık olur vs. vs.

Çukulataya gelince tabi zaten başka bir dünya. Pelit diyolla, Divan diyolla ama bilemedim :/ Orijinal fazla kokoş olmayan tüm fikirlerinize ihtiyacım var. Kutuda? gümüş bir gondolda (bana çok çirkin geliyor ama) ya da ne bileyim seramik bir kapta?

Kimdir bunlar? Er kişi 26 hatun kişisi 25 yaşında üniversite mezunu, evlenmek gibi çok da gerekli olmayan bir karar almış kişilerden bahsediyoruz. Ha bu arada hatun kişisi bu konulara önem veren (nedense?) detaycı bir kişiliğe sahip.

Bütçe: ikisi için toplam max 1000-1200 TL
Şimdiden Teşekkürler.

Tavsiyeler sonrası edit (ya da henüz son durum):
Çiçek: Beyaz gül ve yine beyaz çiçeklerden oluşan buket
Çikolata: Vakko / Marie Antoinette Chocolatier

biz sana güveniyoruz hacı. çiçeksiz çikolatasız bile alır gelirsin sen o kızı.

  • seyduna6687  (20.09.14 23:32:25)
oha 1000-1200 lira falan gidiyo mu bi çiçeğe çikolataya ya.
vay amk.

edit: öküz gibi direkt paraya tutulduk. hayırlı olsun.
  • naberabi  (20.09.14 23:32:27 ~ 23:37:29)
öncelikle cimrilik etmeyin. avuç içi kadar çikilata almayın. o çikolataları siz yemeyeceksiniz. gelinin annesinin ve ailesinin komşuları, akrabaları vs kız isteme töreninden sonra hayırlı olsun demek için ziyarete gelecekler. çikolatalar onlara ikram ediliyor.

böyle adetler var işte. insanların ağzı tatlansın diye.
  • mea maxima culpa  (20.09.14 23:35:28)
biz gümüş bir tepsi gibi kaseye koymuştuk. çeşit çeşit bi dünya çikolata vardı (pelit). çiçek herhangi bir yer olabilir ama garnati olsun diyorsan sabuncakis varsa oradan al. pahalı ama çok ügüzel hazır çiçekler var. istemezsen telefon aç istediğini ayarlasınlar giidp al.

  • liriamer  (20.09.14 23:36:13)
abi mado ya da kahve diyarı-kahve dünyası gibi bir yere git. orada direk sandık gibi bir kutuya yapıyorlar içine karışık atıyorlar. çok oluyor hem de. 3 gün yerler yine de bitmez

  • thracian  (20.09.14 23:37:39)
tebrikler hocam.

öneri veremiyorum ama hayırlı olması dileğiyle
  • abyuksuet  (20.09.14 23:37:41)
senin durumun çok iyi değilse, misal kız kardeşini istemeye gelenlerden 1000 tllik çiçek böcek beklemiyosan, gidip o parayı harcama bu işe. maaşın 50000 tl falansa tamam harca ama. yani şimdi kız istemeye 1000 liralık çikolata ile gidersen, beklenti de yukselicek, diğer masrafları nasıl karşılayacaksın.

o çikolata eşe dosta tutulacak. insanlar da içini açıp 'divan diil mi? nasıl yhaaaa' falan mı diyecekler. eğer diyeceklerse allah onları bildikleri gibi yapsın.

ha illa kaliteli olsun diye iyi bi pastanede 500 tlye de ayarlayabilirsin bunu. gondol oluyor genelde. tadına bakarak oradan çikolara falan koydurursun. çiçek piyasasından haberim yok ama onu da kaliteli ve uygun fiyata yaptırmanın imkanı vardır.
  • elorelia  (20.09.14 23:38:51)
oha aq. bütçeye bak o paraya bütün evi isticen galiba?
bazı şeylerin nasıl da boku çıkarılıor.

  • kult ablasi  (20.09.14 23:56:45)
valla kardeş bana kalsa hiç önemi yok ama üniversite mezunu 28 yaşında bir kız kardeşim var
bırak isteme çikolatasını, yılbaşı sepetinde gelen çikolatanın tülü, markası, gondolu/kutusu/kasesi neyse, ambalajı vs vs vs'si bile itinayla incelenip gönderene not verilir tarafından
hele hele o tül/ parlak bant çok önemli asla ucuz, çingene işi durmamalı nası bağlandığına bile dikkat ediyor kızlar. çikolatanın markasının direk geçme kalma notu olduğunu zaten anladın herhalde.
kutudan ziyade tepsi gondol tarzı birşey daha uygun. seramik değil gümüş olcak.
çiçek de vazolu olmaz racona ters .sarı veya kırmızı da olmasın sarı hüzün/kaşılıksızlık filan ifade ediyor , kırmızı daha özel günler için. renkli bir buket olabilir ya da beyaz ağırlıklı olabilir.
ha bence de bu masrafı icat edenin allah belasını versin.
  • niye ama  (21.09.14 00:03:07)
Öncelikle minimum harcama ile işin içinden çıkmanızı diliyorum hele hele böyle gereksiz bulduğum bir şey için.

Bu işlerden anlamadığım nasıl da belli ben bütçeye takıldım kaldım. O kadar para mı gidiyor bi çiçek bi çukuleta için.

En son babacığıma bir buket kırmızı gül yaptırmıştım fiyatı 30 lira idi.

Bu arada müstakbel eşiniz sever mi bilmem fakat ben sümbül almayı isterdim. Çok olmasına gerek yok bi salkım sümbül kafi gelirdi. Eşinizin beğenilerine göre bu teklifi de değerlendirebilirsiniz.

Çikolata içinse bu işlerden anlayan kişiler bol almanızı tavsiye etmişler o halde çikolata kaliteli olsun fakat görüntü işini siz halledin derim. Zira o paralar çikolataya değil ambalaja gidiyor.

Marka demedim bu arada kalite dedim. Divan ile aynı kalitede daha ucuz markalar yada yerel üretimler var.
  • kendi kendine yasayan yavrucak  (21.09.14 00:09:37)
valla ben orjinal bir adamım. o sebeple bu özel gün geldiğinde, kendi çikolatamı yapmış olacağım. zamanın varsa, al internetten malzemeleri, biraz beceriyle evde kendin yap çikolatanı. hatta üzerine isim falan ekleyebileceğin kalıplar var. parayı verip pahalı çikolata almak bir çözüm ama kendin yaparsan "oğlumuzda çok becerikli maaşallah" diyecekler.

  • zam sampiyonu domates  (21.09.14 00:16:31)
bazı gümüşçülerde gümüş tepsi, tabak çanak vs. olur, onlara bak. alman gümüşü alma o da az buz para değil, en azından gerçek gümüşü ilerde satsan para eder. çikolata için en iyisi divan.

çiçek işini kız arkadaşınıza bi sorun. bazıları hatıra kalsın diye kuru çiçek aranjmanlarını beğenebiliyor. ben bi demet kırmızı gül istemiştim, kuruttum duruyor salonun bi köşesinde.
  • physcos physcos  (21.09.14 00:29:09)
Çikolata icin pasabahceden tabak bak ben gumus gondol almistim esim hala soyler pasabahce magazasina gittigimizde soyle bi tabak almadin gittin gondol aldin diye. Cikolata da pelit falan olur

  • steward  (21.09.14 00:29:24)
ben o paraya o evden gelini, varsa kız kardeşini ve hatta annesini almadan çıkmazdım.

  • a darkness coming  (21.09.14 00:50:49)
Cidden hepinize çok teşekkürler.. Bu arada buraya not düşeyim çikolata için şöyle bir yer daha varmış. Belki benim dışımda birine faydası dokunur..

(bkz: Marie Antoinette Chocolatier)
(bkz: duyuruyu sözlük gibi kullanmak)
  • wittgenstein  (21.09.14 00:54:23)
evlenme vazgeç büyük hata

  • partizan  (21.09.14 00:55:40)
pandispanya paylasmıstı bunları.bu çiçekler cidden çok hoş hem de oyle asırı pahalı değil.lütfen kıro gibi heryerinden farklı bişey çıkan karmakarısık cicekler yaptırma :(

www.ciceksepeti.com

çikolata için de pelite gitme.godiva veya vakko'dan alabilirsin 250-300 tlye.
  • lampetia  (21.09.14 00:57:06)
www.geziistanbul.com
Çikolatayı burdan alın birdaha başka
Yerde yiyemezdiniz
  • ayhsegul  (21.09.14 12:24:41)
Biz abim için o gümüş şeysini kendimiz dışardan almıştık gerçek gümüş çünkü o pastanedekiler sahte oluyor genelde içinide gezi pastanesinde doldurtturk.
Çiçekte kesinlikle beyaz gül ve lilyumlardan bir vazo arajmanı olması gerek

  • ayhsegul  (21.09.14 12:26:50)
Gümüş gondol şart değil. Kızın isteğini sorsan iyi olur, daha başka şeyler tercih edebilir.
Çiçek orkide getiren de var, gül de olur, kır çiçeklerinden derleme buket de olur. Kızın sevdiği şeyler olsun. Nelerden hoşlanmıyor, neleri seviyor onlara bak.

  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (21.09.14 12:45:47)
Sabuncakis ve Pelit' ten almıştım ben. Gümüş gondalda almadım çikolatayı böyle tablo gibi kutuları vardı ondan almıştım. 250-300 civarı çikolata, 200 civarı çiçek tutmuştu.

  • charlesbukowskiineksi  (21.09.14 12:58:39)