20 bin tl'ye franchising fırsatı

mynette 100 büyük şirketten 100 franchising fırsatı haberini gördüm de ilgimi çekti.
bir kaç soru sorayım istiyorum..

finans.mynet.com

- atıyorum "Hat Döner" isimli firmaya franchising başvurusu yaptım..

- 20 bin TL başlangıç ücreti var.. cirodan yüzde 4 istiyorlar..

şuan atıyorum kabul edecekleri bir bölgeden dükkan kiralasam veya satın alsam sadece 20 bin tl ödeme yapacağım ve gelip dükkanı görsel anlamda hazırlayacaklar olay bu mu?

ciro payını aylık mı yıllık mı alırlar? mc donalds 30 bin dolar + kdv, burger king 40 bin dolar + kdv başlangıç ücretiyle franchising verecekmiş mesela tüm türkiye'ye...

siz olsanız ne tür bir mekan açardınız? 50 bin tl nakitle bölgeye uygun olduğunu düşündüğüm franchising işine girmek mantıklı mı? ne diyorsunuz?

başka giderleri var mı bu işin? yani malzemesi osu busu dışında..

ne bileyim yiyecek / içecek her zaman kazandırıyor diye biliyorum.. bulunduğum yerde merkezde her gün kaç bin kişi gelip geçiyor önümden...

tikleri bugün gün içinde veririm! teşkürler...

Arkadaşım çiğ köfte bayiliği aldı. Tüm masraflarda küçük bir dükkanı 15bin TL'ye kurdu. Yani çok lüks olmayan, 15-20 metre kare bir dükkan kurulur o paraya. bir de zaten bir sürü hazır döner satan yer var ve ben durduk yere neden adama cirodan pay vereyim. Bereket döner var mesela. Adam parasıyla her gün kaç kilo döner takmak istiyorsan getirir.

Franchise allangirli iştir. Bir sürü para vereceksin ve adam sana karşılığında ne verecek. Markalaşmış, kurumsallaşmış yerlerden bayilik alırsan rahat edersin ama boynunda da sürekli bir zincir olur. Ayrıca MC ve BK o fiyatlara franchise vermez. En az 700-800 bin dolar kuru para ister, teminat ister vs... Oradaki bilgiler gerçek yatırım bedelleri ile pek uyuşmaz. Zaten her hafta ekonomi dergileri, gazeteler ve internet siteleri bu gibi haberler yapar.

Tavsiyem profesyonellerden yardım alman. İlgilenirim dersen referans, kişi, kurum ismi verebilirim. Yeşillendir lütfen.
  • Evocati  (20.09.14 07:09:58)
ya bulunduğum bölgede inanılmaz fazla dönerci ve hazır yemek yapan mekan bulunuyor. 1 sene öncede işte burger king ve dominos açıldı. atıyorum kumpir satan bir yer yok. o tarzda olmayan bir ürünün işine mi girmeli bilemedim?

1 - 2 gün iyice araştıracağım yanıtın için teşekkürler gene geri dönüş yaparım dostum..
  • synche  (20.09.14 07:56:54 ~ 08:22:28)
burger king 800 bin dolar istiyordu 2006 da 40 bin dolar nedir abi :) ve her yere vermiyorlar. ayrıca ben Hat Döner le Ot Döner arasındaki farkı bilmiyorum. Bir Bereket Döner, Kasap Döner gibi tanınmışlığı yok.

  • andy kaufman  (20.09.14 10:01:03)
Genelde dükkan döşemeyi ekstra para olarak alıyorlar. Franchising başında verilen sadece hava parası dekorasyon değil.

  • prodeq  (20.09.14 10:33:01)
andy bilmiyorum ki dostum.. mynet'in yalancısıyım...

finans.mynet.com
Burger King - Başlangıç bedeli: 40 bin dolar + KDV - Royalty: Yüzde 8

finans.mynet.com
Mc Donald’s Başlangıç bedeli: 30 bin dolar + KDV Royalty: Aylık yüzde 8

gene söylüyorum franchising, royality falan o kavramlar hakkında zerre bilgim yok.. elimdeki parayı değerlendirebilir miyim ona bakıyorum. yoksa o fiyata mesela taksi durağı bulsam direk çökeceğim. ne kazandırır onun peşindeyim, işimi kurayım falan... :)
  • synche  (20.09.14 10:33:12 ~ 10:36:35)
başlangıç bedeli belki ön başvuru ya da hava parası falandır. onaylanınca geri kalanını veriyorsundur.domino's pizza falan da 300 bin lira.

  • andy kaufman  (20.09.14 11:52:33)
burger 40'a versin bim'den daha fazla şubesi olur. en son milyon liraya yakın bedeller sözkonusuydu. kfc marka değerini korumak için mi ne vermiyordu hiç. adama çuvalla para vereceksin ama adamın umrunda değil mesela. öyle şirketler onlar.

  • icim urperiyor  (20.09.14 13:38:37)
Donerciden franchise alana kadar gitbayakkabi boyaciligi yap

  • onrckrcyr  (01.11.14 08:33:50)
Bi de. Burger falan demissin ya onlsr.sadece havaya atacagin para. toplam acilis maliyeti degil.

  • onrckrcyr  (01.11.14 08:37:34)
Sorduğun tüm sorular o şirketin politikasına göre değişir. aylık da alabilirler yıllık da, onlar da dizayn edebilir sen de.

  • secilmis uye  (01.11.14 08:37:44)
burger king anahtar teslim minimum 1.5 milyon tl. bir yakınımdan biliyorum.

  • icimdekibiri  (01.11.14 09:12:31)